Розробка уроку «Узагальнення знань про Періодичну систему хімічних елементів. Розв`язування вправ» для восьмого класу загальноосвітньої школи спрямована на узагальнення та систематизацію знань про хімічні елементи, зв'язок між розміщенням елемента у Періодичній системі та його властивостями, розвиток навиків розв`язування задач і вправ.
Тема: Узагальнення знань про Періодичну систему хімічних елементів. Розв`язування вправ
Цілі уроку:
Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, проектор
Тип уроку: урок закріплення та корекція знань і навичок
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння значення хімічних елементів та принцип їх розміщення у Періодичній системі хімічних елементів, уміння аналізувати, формулювати висновки, знання та розуміння фундаментальних принципів хімії.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
І. Привітання
Ввійдіть сміливо в храм хімічної науки,
Не спить хай розум, чудо творять руки
В пробірці, тиглі, чашечці чи в колбі
Творіння ці хай будуть завжди добрі.
ІІ. Бесіда
1. Сформулюйте Періодичний закон.
2. Що таке Періодична система хімічних елементів?
3. Чим відрізняються періоди і групи?
4. Яку інформацію можна отримати із однієї клітинки Періодичної системи?
5. Як змінюються властивості хімічних елементів: а) у групах; б) в періодах?
ІІІ. Тестовий контроль знань
1) Які порядкові номери елементів належать до однієї групи елементів:
а) 3 і19 б) 5 і 20 в) 8 і 35 г) 10 і 37
2. Які елементи з даного переліку розміщені в одному періоді Періодичної системи:
а) Na, K, Ca б) N, O, F в) H, P, S г) Cl, Mn, Br
3Який порядковий номер елемента, якщо його заряд ядра +8
а) Р б) Н в) Ве г) О
Прослухайте загадки:
1.Я з металами стою. Хоч м`який, як масло.
Жовтим полум`ям горю й довго не погасну
Я поширений доволі: в соді, склі, кухонній солі.
Про який елемент йдеться? (Натрій)
У якому періоді, групі та підгрупі розміщений цей елемент.
2. Я поширений в природі кожному стаю в нагоді
Де мене зустріти можна, думаю, що знає кожен
Я умію воювати, вмію також будувати
Рейки, кораблі, машини, теплоходи і турбіни…
Кров у нас чому червона? Бо в крові є мої йони. (Ферум)
Які властивості проявляє цей елемент? Яка електронна конфігурація відтворює будову атома Феруму:
а) 1s22s22p63s23p4
б) 1s22s22p63s23p6 3d10 4s2
в) 1s22s22p63s23p6 3d6 4s2
г) 1s22s22p63s23p6 3d8
3. Я червона, гарна, вправна. Люди знають мене здавна.
Електричний струм умить по моїх дротах біжить.
Від вологи я старію, бо від неї зеленію.
В овочах , у фруктах, у печінці є
Відгадай скоріш ім`я моє. (Купрум)
4. Яка формула вищого оксиду з Купрумом?
а) Е2О3 б) ЕО2 в) ЕО г) Е2О
Впишіть у чайнворд назви хімічних елементів таким чином, щоб по вертикалі можна було прочитати ім`я вченого, який створив Періодичну систему хімічних елементів
(індій, магній, криптон, ітрій, тербій, бор)
ІV. Розв`язування задач на визначення елемента.
1. Відносна молекулярна маса оксиду складу ЕО2 становить 44. Назвіть елемент.
2. Масова частка оксигену в оксиді ІV періоду становить 34,78%. Визначте елемент.
3. При взаємодії 0,75г двовалентного металу з водою виділився водень об`ємом 420мл (н.у.). Визначте метал.
4. Відносна густина оксиду тривалентного елемента за воднем – 51. Назвіть метал. Складіть формулу його оксиду та гідроксиду.
V. Домашнє завдання
Підготувати проект « Значення металічних та неметалічних елементів»