Тема. Узагальнення вивченого за темою «Речення»
Мета: узагальнити знання дітей про основні ознаки речення, про типи речень за метою висловлювання та інтонацією, про головні члени речення, про звертання; виробляти вміння інтонувати речення, встановлювати зв’язок між словами в реченні; виховувати культуру писемного мовлення, любов до природи.
Обладнання: ноутбук, інтерактивна дошка, підручник М. Захарійчук « Українська мова та читання» ( Частина 1)
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 3)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми узагальнимо вивчене про речення, напишемо самостійну роботу.
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота за вправою 337 (с. 132)
— Прочитайте слова першого і другого рядка.
— Утворіть речення із « розгублених » слів.
— У першому реченні підкресліть головні члени речення.
__ З підкреслених слів другого речення утворіть словосполучення, установіть зв’язок між головним та залежним словом.
— Якого члена речення не вистачає в третьому реченні? Додайте і запишіть.
2. Робота за вправою 338 (с. 132)
— Прочитайте частини речень.
— Доповніть речення словосполученнями із довідки.
— Випишіть підкреслені словосполучення і визначте зв’язки між ними.
— Підкресліть головні слова в словосполученнях.
— Прочитайте останнє речення.
— Назвіть у ньому головні і другорядні члени речення.
3. Ознайомлення з картою пам’яті (с. 133)
--- Про кого йдеться у тексті?
--- Де відбуваються події?
--- Коли вони відбуваються?
— Які члени речення називаються головними?
4. Тренувальна вправа 339 (с. 132) ( повторення про діалог, та про інструкцію)
— Розгляньте малюнки.
— Складіть і запишіть відповідь.
5. Фізкультхвилинка « Рюкзачок» ( відео )
6. Самостійна робота
1 варіант
1. Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.
Кіт підкрався до самого тину та як плигне хотів горобця схопити а горобчик утік кіт полетів у калюжу вискочив мокрий брудний а горобці сміються над котом.
а) 4;
б) 5;
в) 6.
2. Визначити тип кожного речення.
Чому це так жваво струмочок співає?
Сніг, наче срібло, блищить!
Любіть і оберігайте ліси.
Небо було ясне і синє.
3. Поширити речення звертанням.
Обережно поводьтеся з газовою плитою!
4. Перебудувати розповідне речення на питальне.
Перестали співати пташки у лісах.
5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.
Діти оберігають мурашник.
2 варіант
1. Поділити текст на речення. Визначити кількість речень.
Ходила квочка з курчатами у дворі раптом як лине дощик квочка на землю присіла, пір’ячко розчепірила й заквоктала і всі курчата залізли до неї під крилечка зарилися в її м’яке пір’ячко.
а) 4;
б) 5;
в) 6.
2. Визначити тип кожного речення.
Чому ласкаво нам сонечко сяє?
Скільки радості в очах!
Учіться, діти!
Електрика освітлює будинки.
3. Поширити речення звертанням.
Не бавтеся сірниками!
4. Перебудувати розповідне речення на питальне.
Загорнувся у листячко їжачок.
5. Перебудувати розповідне речення на спонукальне.
Діти допомагають узимку лісовим мешканцям.
V. Підсумок уроку
— Чим відрізняється речення від окремих слів?
— У кінці яких речень ставиться крапка? А знак питання?
— Які речення називаються окличними?
— Що є основою речення?
— Що таке підмет? присудок?
— Як зв’язуються між собою слова в реченні?
VІ. Домашнє завдання
С. 132, впр. 340.
Додаток до уроку
1. Перевірка домашнього завдання (с. 131, впр. 336)
Учні читають словосполучення, які вони утворили за зразком, поданим у підручнику.
2. Гра «Лінгвістичний баскетбол»
Речення містить закінчену думку. (Так)