Українська мова
2 клас
Тема:Уживаю ввічливі слова. Інтерв’ю. Складання речень
Мета: збагатити словниковий запас учнів; формувати комунікативну компетентність, мовленнєву культуру школярів, розвивати мовлення учнів, пам’ять, мислення; виховувати ввічливість, повагу до старших і однолітків.
Обладнання:предметні малюнки,
Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І.Вступна частина
1.Організація класу. Емоційне налаштування
- Ми починаємо урок,а на уроці ми…
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
- Зробіть сердечко і пошліть його своєму товаришеві,промовляючи слова побажання. Бажаю успіху,натхнення,здоров’я, добра, тепла.
2.Робота в групах(об’єднати дітей в групи)
1.Гра «Впізнай предмет»
- Прочитати описи. За описами впізнати предмети, Дібрати малюнок до відповіді.
Стиглий,соковитий,солодкий,як мед… (Кавун)
Кругле,яскраве,жовте,як золотистий млинець на небі… (Сонце)
Струнка,білокора,тендітна,як вродлива дівчина…(Береза)
Запащний ,свіжий ,м’який , золотистий , як сонце…(Хліб)
2.Гра «Будь уважним»
- Знайти у таблиці наведені нижче слова та обвести їх.
а |
с |
п |
а |
с |
и |
б |
і |
л |
к |
з |
п |
д |
ш |
р |
с |
к |
і |
я |
ю |
о |
е |
д |
р |
я |
щ |
о |
м |
е |
в |
ч |
б |
р |
н |
р |
о |
к |
з |
щ |
и |
н |
а |
ч |
т |
п |
г |
а |
л |
у |
х |
а |
ь |
г |
п |
с |
и |
а |
н |
с |
д |
ю |
ф |
в |
и |
б |
а |
ч |
т |
е |
ш |
т |
ж |
й |
і |
а |
б |
ш |
о |
м |
с |
в |
щ |
у |
ж |
ц |
в |
й |
ю |
щ |
л |
и |
ч |
і |
х |
й |
є |
у |
а |
д |
й |
з |
д |
т |
я |
ф |
з |
т |
я |
к |
п |
ж |
ц |
х |
ж |
ь |
є |
й |
ї |
е |
ч |
е |
п |
е |
р |
е |
п |
р |
о |
ш |
у |
ю |
с |
н |
р |
є |
у |
ї |
є |
б |
є |
ц |
ф |
в |
м |
г |
о |
я |
к |
ф |
ї |
ю |
ж |
у |
і |
а |
и |
(Дякую,спасибі,прощавай,вибачте,здрастуйте,перепрошую.)
ІІ. Основна частина
1.Щоденні 5.Читання для себе( с.49,вправа 1)
- Діти,прочитайте текст впівголоса.
- Про кого йдеться в тексті?(Про мавпеня)
- Яким воно було?(Нечемним)
- Який заголовок можна дібрати до тексту?(Нечемне мавпеня)
2.Складання характеристики
- Давайте спробуємо скласти характеристику мавпеняті.
неввічливе самотнє
мавпеня
агресивне невиховане нечемне
3.Інтерв’ю(с.49,вправа 2)
- Уявіть,що до нас на урок завітав журналіст відомої телепередачі .У нього є декілька питань до вас.
- Де жило мавпеня?(На острові)
- Чому всі цуралися мавпеняти?(Тому що мавпеня нечемно поводилося. Ніколи не вживало ввічливих слів,відбирало банани,усіх штовхало.)
- Чи шкода тобі мавпеняти?
- Підкажи мавпеняті,як можна виправити ситуацію.
4.Складання порад «Поради від друзів»
- Діти,давайте складемо поради,які допоможуть мавпеняті виправитися.
1.Вживай ввічливі слова.
2.Нікого не ображай.
3.Подружись із іншими мавпенятами.
5.Словесне малювання
- Діти,а ви знаєте,хто пише картини?
- Так,художники.
- Уявіть себе художниками. Яку б картину до тексту ви намалювали?Але вам треба намалювати не фарбами,а словами.(Острів. Сидить самотнє мавпеня. До нього наближається мавпеня з бананом. Невиховане мавпеня забирає банан,штовхається.)
6.Фізкультхвилинка
7.Робота в парах(об’єднати дітей в пари)(с.49,вправа 3)
- Вам необхідно нагадати мавпеняті,які ввічливі слова треба вживати під час вітання,вибачення і прощання. У вас на партах лежать малюнки бананів,на яких записані ці слова. Перша пара вибирає слова вітання,друга-вибачення,третя-прощання . Коли закінчите роботу,то банани прикріпіть на пальми.
На все добре! Доброго ранку! Вибачте!
Доброго дня! На добраніч! Пробачте!
Будьте здорові! Радий вас бачити! До побачення!
Дозвольте потурбувати! Добрий вечір! Здрастуйте!
Щасливої дороги! Приємно зустрітися! Перепрошую!
Хай вам щастить! Мої вам вітання!
8.Колективна робота(с.49,вправа 4)
- Мавпеня прислухалося до ваших порад і почало виправлятися. Давайте допоможемо йому дібрати ввічливі слова, потрібні в поданих ситуаціях. Слова,які записані на дошці стануть вам у пригоді.
Слова:будь ласка,дякую,на все добре,вітаю,вибач,щасливої дороги.
1.Хочу приєднатися до гри інших мавпенят.(Візьміть мене,будь ласка,грати з вами.)
2.Хочу про щось запитати в мами,коли вона розмовляю із сусідкою.(Мамо,вибач,можна запитати.)
3.З’їв обід , приготовлений бабусею.(Дякую,бабусю,за обід.)
4.Зустрічаю знайомого.(Вітаю,друже!)
5.Прощаюся з друзями.(Друзі,на все добре!)
6.Проводжаю родичів у далеку дорогу.(Щасливої дороги,мої рідні.)
9.Словникова робота(с.50,вправа 5,вправа 6)
- Мавпеня почало вживати чемні слова і його стали називати ввічливим.
- Як ви розумієте значення цього слова?
- Давайте перевіримо себе за словником.
Словник
Ввічливий-утворилося від вислову «дивитись у вічі»,що означає бути відвертим,чесним,не мати прихованих злих намірів.
- Доберіть до слова ввічливий слова близькі за значенням.
Ввічливий – вихований,чемний, гречний ,люб’язний.
- Діти,напередодні я давала вам завдання знайти інформацію про слово спасибі,дізнатися,як утворилося воно.
(Діти зачитують свої повідомлення)
Спасибі – уживається для вираження , висловлення вдячності за зроблене добро,виявлену увагу.
-Родзинка теж спробувала знайти інформацію про слово спасибі в інтернеті.
-Прочитайте цю інформацію.
Колись давно люди дякували словами «Спаси Бог». Із часом ці слова об’єдналися, трохи змінилися і стали звичайним - “Спасибі».
-Я по-іншому можна сказати слово спасибі?(Дякую)
-А чи знаєте ви,що 11 січня щороку святкують Всесвітній день слова спасибі?
10.Мовна вправа «Говори правильно»(с.50,вправа 7)
- Ми дуже часто неправильно говоримо слова ,тому треба дбати про культуру свого мовлення. Слідкувати за тим ,як ми будуємо речення,як наголошуємо слова,як утворюємо їх форми.
Правильно Неправильно
дякую тобі дякую тебе
дякую вам дякую вас
дякую вчительці дякую вчительку
11.Колективна робота «Лови помилку»(с.50,вправа 9)
- Мавпеняті сподобалося слово дякую. Воно всім його казало.
- Давайте перевіримо,чи правильно мавпеня вживало це слово. Якщо припускалося помилок,то допоможемо їх виправити.
Дякую маму за обід.(Дякую мамі за обід.)
Друзів дякую за гру.(Дякую друзям за гру.)
Дякую вас за ввічливі слова.(Дякую вам за ввічливі слова.)
12.Дослідницька робота(с.50,вправа 8)
- Уявіть себе науковцями,які досліджують походження слів.
- Як ви вважаєте, як утворилися слова добридень,здрастуйте,на добраніч?
Добридень-уживається як привітання вдень;добрий день.
Здрастуйте-бути здоровим,благополучно існувати.
На добраніч-уживається як побажання приємного сну,доброго відпочинку.
Словом добридень бажають добра.
Словом здрастуйте зичать здоров’я.
На добраніч кажуть тоді,коли бажають доброго сну.
ІІІ. Заключна частина
1.Гра «Ввічливо чи неввічливо ». Робота з цеглинками лего
- Якщо почуєте слова ввічливості піднімайте зелену цеглинку,якщо почуєте інші слова ,то піднімайте червону цеглинку.
Дякую, будь ласка, пишаюсь, добрий день, вибачте, подобається, повеселились, потурбували, здрастуйте, подружились, привіт, до побачення, хай щастить.
2.Рефлексія
- Ось наш урок добігає кінця. Я впевнена ,що ви зрозуміли,що необхідно вживати слова ввічливості.
- Діти, оберіть смайлик, який відповідає вашому настрою на уроці.