5 клас
Тема: В. Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці. ТЛ: портрет
Мета: познайомити учнів з ідейно-художнім змістом казки, визначити в ній елементи добра і зла, навчити аналізувати портрети персонажів; виховувати любов до природи, бажання захищати слабших, чинити по совісті; розвивати уяву, критичне мислення, культуру зв’язного мовлення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: карта з конвертами-питаннями, картка тестування, малюнок Хухи.
Хід уроку
І. Організація класу. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання
-
З яким твором познайомилися на попередньому уроці?
-
Хто його автор?
-
Чим літературна казка відрізняється від народної?
-
Тестування (окремі учні)
1. Який характер мала Хуха?
А Злий, зухвалий;
Б непосидющий, ледачий;
В лагідний, слухняний;
Г грубий, примхливий.
2. Як Хухи називають людей?
А «Вищі створіння»;
Б «люди»;
В «господарі»;
Г «істоти».
3. Чому немає Хух-болотянок?
А Бо Хухи не люблять вогкого;
Б бо їм не подобається ця назва;
В бо вони так далеко не селяться;
Г бо вони є лише лісові.
4. Коли Хухи змінюють місце проживання?
А Постійно, бо вони кочують з місця на місце;
Б коли вони облюбують інше місце;
В ніколи, бо вони з роду в рід живуть по одних і тихсамих місцях;
Г коли щось зруйнує їхню домівку.
5. Хто доглядав за бором, у якому жила Моховинка?
А Лісник;
Б інші Хухи;
В лісоруб;
Г лісовик.
6. Що насправді побачила Моховинка, прокинувшись одного дня?
А Імлу;
Б густий туман;
В перший сніг;
Г срібну пелену.
7. Як мудрий і досвідчений Хо-Суковик порадив Моховинці рятувати свою домівку?
А Атакувати лісоруба зграєю Хух;
Б покликати на допомогу лісника;
В перенести домівку до іншого дерева;
Г звернутися за допомогою до лісових мешканців.
8. Де Моховинка знайшла собі нову домівку?
А Її запросили до себе рідні;
Б в іншому дереві в лісі;
В у домі лісника;
Г у хліві на, узліссі.
9. Чим годувалась Моховинка в новому домі?
А Недоїдками;
Б крихтами хліба;
В медом;
Г сіном.
10. Яке нещастя трапилося одного дня в хліві?
А Коза заплуталась у сітку;
Б господар забув нагодувати худобу;
В кози втекли до лісу;
Г хлів зруйнували.
11. З ким потоваришувала Моховинка?
А З дітьми господаря;
Б з дідом-лісорубом;
В з домашніми комахами;
Г з господарем та його дружиною.
12. Чому Моховинці довелося повернутись до лісу?
А Дід-лісоруб поранив її;
Б господар прогнав її;
В рідні дуже сумували за нею;
Г тому що скінчилась зима.
-
Решта учнів діляться на три команди. Між ними проходить змагання. На дошці дорога, розділена на чотири кольорові частини. Біля кожної частини приєднано конверт такого ж кольору із завданнями. Представники команд по черзі кидають кубик, просуваються вперед по дорозі та дають відповіді на питання.
Орієнтовні питання
Червоне поле – біографія Короліва-Старого
-
Де народився Королів-Старий?(+6)
-
Ким за професією був батько письменника? (+7)
-
Назвть один прозовий твір, написаний Королівом-Старим (+5)
-
Де прожив свої останні роки письменник? (+7)
-
Як називається найвідоміша збірка Короліва-Старого? (+5)
-
Королів-Старий – це справжнє прізвище письменника? (+4)
Зелене поле – знання тексту
-
Які бувають Хухи? (+2)
-
Хто оберігав спокій Хух? (+5)
-
Де жила головна героїня? (+2)
-
Що не любили Хухи? (+3)
-
Чому Хух не помічають люди? (+2)
Синє поле – переказ тексту
-
Розкажіть про зимові пригоди Хухи (перша зима)
-
Перекажіть, як Хуха врятувала людину
-
Розкажіть, чому Хуху називали Кривенькою Моховинкою?
-
Розкажіть про життя Хухи у людей
-
Перекажіть, що сталося з Хухою, як вона втратила домівку?
-
Розкажіть про ставлення Хухи до кіз.
Жовте поле – читання
-
Зачитайте портрет діда (+3)
-
Відступаємо , -1, все-таки казка про нечисту силу
-
Прочитайте,я кою була дівчинка , її портрет (+4)
-
Які слова сказані про хлопчика? Зачитайте (+5)
-
Прочитайте портрет Моховинки (+1)
-
Молодці, ви прочитали казку, +3
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
-
Слово вчителя.
-
Ми з вами декілька разів згадали слово «портрет». Що називається портретом? Для чого письменники складають портрети своїх героїв? Через портрет письменники в першу чергу відображають характер героя, показують його роль у тексті.
-
Для чого ж Королів –Старий розказав нам про Хуху-Моховинку? З’ясувати це – завдання нашого уроку.
-
Запис теми в зошити.
-
Робота з текстом
-
Яке ім’я дав письменник своїй героїні? (Імена, назви записуємо в зошити в стовпчик)
-
Як він ставиться до Хухи? Занйдіть слова про Хуху, які підтверджують, що Королів-Старий ставиться з любов’ю до героїні.
-
З чим, ким порівнює письменник Хух? Чому саме з котиком? У кого є котик? Як ви до нього ставитеся?
-
Робота зі словниками.
Запис: Порівняння – художній засіб, при якому один об’єкт (предмет) порівнюється з іншим.
-
Порівняльна характеристика
-
Чи дає письменник ім’я дідові-лісорубу? (Імена, характеристики записуємо в зошит у другий стовпчик)
-
Чи малює письменник портрет діда, його обличчя? Чому ні?
-
Перекажіть дві перші зустрічі Хухи з дідом. Які почуття викликає у вас лісоруб?
-
Робота в зошитах
-
Яким словом можна узагальнити характеристики діда? (Зло)
-
Яким словом можна узагальнити характеристики Хухи? (Добро)
-
Робота за текстом.
-
Зачитайте, як саме дід ставиться до хух. Чому?
-
Чи були ще у тому селі, у тому світі, на вашу думку, такі люди, як дід?
-
Як Хухи називали людей? Кого з людей знали на ім’я? Чому, чим він вирізнявся серед інших? (Лісник захищав ліс).
-
Чому до дітей Хухи ставилися інакше, ніж до дорослих?
-
Знайдіть на с.83 два вислови письменника про людей. Якими з цих висловів постають люди? (Байдужими)
-
Читання в особах уривку. Аналіз
-
За яких обставин змінилося враження діда про Хух? Прочитайте уривок в особах.
-
Які риси характеру показала Хуха?
-
Як вирозумієте: «Я роблю добро з повинності»?
-
Що примушує Хуху робити добро? (Серце, мораль, душа)
-
Творча лабораторія
-
Подумайте і скажіть, а як би ви вчинили на місці Моховинки під час останньої зустрічі з дідом.
-
Етнокультурологічний словник.
-
Є таке поняття, як «традиція»(постійність). Традиційно нечиста сила сприймається так (Читаємо із словника)
-
Висновки
-
Чому ж Хуха зображена нетрадиційною, доброю, а не злою?
-
Який світ, згідно з вашими записами, виграє за моральними якостями: людей чи нечистої сили?
-
Так з якою метою написав Королів-Старий цю казку? До чого хотів закликати і кого?
ІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання
Є Біблійна істина: «Стався до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе». Чи можна пов’язати цю заповідь з нашою казкою?
Удома написати коротко: Чого навчила казка?
Прочитати «Потерчата» на урок позакласного читання.
*Скласти власну фантастичну казку.