Урок."В. Симоненко “Цар Плаксій та Лоскотон”. Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична й оптимістична). Казкова історія і сучасне життя

Про матеріал
Розробка уроку, метою якого є дослідження різних способів життя і поведінки дійових осіб
Перегляд файлу

Тема: В. Симоненко “Цар Плаксій та Лоскотон”. Різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона (песимістична й оптимістична). Казкова історія і сучасне життя
Мета: охарактеризувати дійових осіб казки, їх спосіб життя, навчити простежувати різні способи життя і поведінки дійових осіб, проводити аналогії з сучасним життям; пояснювати відмінність прозової і віршованої мови;
розвивати творче мислення, культуру зв'язного мовлення, вміння висловлювати власні міркування;
виховувати оптимістичне ставлення до життя, повагу до людей.
Тип уроку: комбінований
                                                     Хід уроку
І. Організаційний момент

Вправа «Створюємо настрій»
Вчитель: Розпочнемо ми сьогодні з того, що кожен повернеться то сусіда за партою і посміхнеться йому!
- А я ж нам усім побажаю, щоб на нашому уроці і далі панувала така хороша атмосфера, і завдяки цьому ми добре попрацювали.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

-На минулому уроці ми з вами відкрили для себе творчість ще одного талановитого письменника, справжнього патріота й істинного громадянина Василя Андрійовича Симоненка.
Зараз перевіримо, як ви підготувалися до сьогоднішнього уроку.

Конкурс «Найкмітливіший»
1. Робота на картках
Необхідно підтвердити або спростувати запропоновану думку на тему «Сторінками життя і творчості В.Симоненка»

( На екран проектуються запитання, а діти на картках ставлять +,-)

1. В.Симоненко народився в с. Біївці на Київщині. (Ні)
2. Зростав хлопчик без батька. ( Так)
3. Навчаючись у школі, майбутній письменник був дуже здібним учнем. (Так)
4. Василь — допитливий хлопець, багато читав. (Так)
5. Після середньої школи В.Симоненко вступив до Полтавського педагогічного інституту. (Ні)
6. Після середньої школи В.Симоненко вступив до Київського університету на факультет журналістики. (Так)
7. Він навчався на факультеті іноземних мов. (Ні)
8. Письменник найбільше полюбляв поетичний літературний жанр. (Так)
9. В.Симоненко спочатку не друкував свої вірші через скромність. (Так)
10. Остання збірка творів В. Симоненка — «Тиша і грім». (Ні)
11. Працював у газетах «Черкаська правда», «Молодь Черкащини». (Так)
12. Доля відміряла йому 48 років життя. (Ні)
Ключ: 2,3,4,6,8,9,11 -- «Так» — 7; 1,5,7,10,12 -- «Ні» — 5.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

-А зараз подивіться на дошку і зачитайте тему нашого уроку. Як ви думаєте, яка мета стоятиме сьогодні перед нами?

Епіграф до уроку:
Здавна кажуть добрі люди,
Ближніх Бог велів любити.
І завжди для всіх і всюди
Треба нам добро робити.

Проблемне питання: Кого більше серед людей: Плаксіїв чи Лоскотонів? Чому? (записати на дошці)
- Відповідь на це питання ми спробуємо знайти протягом сьогоднішнього уроку.

- Запишімо дату й тему уроку

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Змістовно-пошуковий етап

Учитель.
- Казку "Цар Плаксій та Лоскотон" письменник написав за одну ніч, а вже наступного дня читав своєму синові Олесеві, своєму першому "критикові". Вдома ви прочитали цей твір. Ми вже говорили, що автор стверджує, що це літературна казка. Доведіть, що це справді так.
Учні.
1. Це авторський художній твір.
2. Твір фантастичний.
3. У ньому зображуються пригоди вигаданих персонажів.
4. Написаний у віршованій формі.

  1. Теорія літератури.

Учитель.
- Ви зазначили, що казка написана у дещо незвичайній формі, віршованій. Чим же вирізняється прозова мова від віршованої? Спробуймо це з’ясувати.
Перед вами знаходяться два уривка з художніх творів. Порівняймо їх.

1. Він \хо\див \по\ всій \кра\ї\ні
І \но\сив \з со\бо\ю\ сміх.\
В роз\ма\льо\ва\ній\ тор\би\ні,\
В паль\цях \ла\гід\них\сво\їх\

2. Як\ і\ всі \ін\ші\ ху\хи\, Мо\хо\вин\ка \так\ са\мо\ма\ла\ мін\ли\ву вов\ноч\ку.\
- Отже, у першому уривку у нас наголошеними є тільки непарні числа, а парні – ненаголошені. Таким чином, в уривку наявний ритм (упорядочене чергування наголошених та ненаголошених складів).
  Також у першому уривку наявна рима – співзвучні закінчення рядків слів.
  У другому уривку – наголошеними є то парні, то непарні склади, тобто немає ритму; також немає співзвучних закінчень рядків , тобто немає рими. Рядок довгий.

Довідка:
Віршована мова (ритм) – це мова, у якій поєднуються наголошені і ненаголошені
склади, що й створює ритмічність.
Рима – (гр.– ритм, такт) – співзвучнн закінчення рядків.
Роль рими: за допомогою рим віршові рядки об’єднуються у строфи.
Строфа— (повтор)—сполучення двох чи кількох віршованих рядків.

3. Робота в зошиті .
Діти записують розглянуті терміни.

Учитель. Ми з вами з’ясували, що перед нами дійсно літературна казка, написана у віршованій формі. Вдома ви ознайомилися з її змістом.

4. Опрацювання змісту у формі бесіди за запитаннями.
- Допоможіть мені, у яку країну можна потрапити, скориставшись таким маршрутом?
Треба йти спочатку прямо,
Потім вправо завернуть.
А тоді поміж дубами
Поведе наліво путь.
Після цього вже помалу
Чимчикуй, куди попало:
Як од втоми не впадеш,
В цю країну попадеш. (Сльозолий)

-  Давайте пригадаємо її зміст (ланцюжок).

1. Як назвалася країна, про яку йдеться в казці, і чому так. (Сльозолий)
2. Як називалась місто в країні Сльозолий? (Плаксоград)
3. Що було заборонено у цій країні? (Сміятися, веселитися, радіти)
4. Хто правив у цій країні? ( Цар Плаксій)
5 Яким ви собі уявляєте Плаксія ? (слайд з картинкою)

6. Що ми дізнаємося про нього? Охарактеризуйте його.
7. Що вимагав цар Плаксій від мешканців свого царства. ( Постійно плакати)
8. Коли до людей приходив дядько Лоскотон ? (Щовечора)
9 Яким ви уявляєте Лоскотона ? (слайд з картинкою)
10. Чому всі сміялися після його візитів? (Лоскотав)
11. Чи можемо підтвердити, що Лоскотона любили? (Так, бо його переховували люди)
12. Що сталося з царем Плаксієм та його родиною? ( Лопнув)
13. Що уособлює Плаксій? (Зло)
14. А що уособлює Лоскотон? (Добро)
15. Що сталося з ним? Вдається їм спіймати Лоскотона? (Слайд з картинкою)
16. Який висновок можна зробити? (Добро перемагає зло)
17. Чого вчить казка? (Доброти, життєрадісності, волелюбності).
18. Чи доводилося вам зустрічати людей схожих на Плаксія та Лоскотуна?
19. Чи хотіли б ви мати такого друга ?
5. Вибіркове читання.
- Діти, а на наступні питання дайте відповіді рядками з тексту.
- Яким постає перед вами цар Плаксій? ( ст. 92)
- Як звали царевих дітей? ( ст. 92)
- Які були порядки в країні Сльозолий? (ст. 92)
- За які вчинки забіяки-сльозівці хапали людей? (ст. 92)
- Якої вдачі був Лоскотон? (ст. 93)
- Чому цар Плаксій не любив Лоскотона? (ст. 93)
- Чому сльозівцям не вдалося впіймати Лоскотона? (ст. 94)
- Яким чином Лоскотону вдалося перемогти Плаксія? (ст. 95)

Фізкультхвилинка

Учитель.

-Я бачу, ви вже трішки втомились.

Встаньте, діти, посміхніться,

 Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

 Вліво, вправо нахиліться,

 Веретенцем покрутіться.

 Раз присядьте, два присядьте

 І за парти тихо сядьте.

 

  • А тепер подивіться на мене. Що у мене в руці?
  • Склянка з водою.
  •  Погляньте і скажіть, вона наполовину повна чи наполовину порожня? (Учні відповідають)
  •  Ті з вас, хто вважає, що наполовину повна – оптимісти, решта ж – песимісти. А що означають ці слова скаже нам …., який працював вдома із тлумачним словником.

Учень.
-Песиміст – людина, яка не вірить у свої сили і нічого хорошого від майбутнього не очікує.
Оптиміст – людина, яка вірить у свої сили й у майбутньому і сподівається тільки на хороше.

  • Отже, оптиміст бачить навколишній світ в яскравих барвах, він впевнений, що все буде добре, постійно посміхається. А песиміст – увесь час ллє сльози, скаржиться на життя. Подумаймо, хто з них буде щасливіший?(Діти відповідають)
  • А якщо порівняти Плаксія і Лоскотона, хто з них оптиміст, а хто песиміст?

- Цар Плаксій у казці є втіленням песимістичного погляду на життя, а Лоскотон є втіленням оптимістичного погляду на життя.

6. Словесне малювання

Учитель: -Діти, а тепер спробуйте намалювати мені усно портрети Лоскотона і Плаксія. Якими ви їх уявляєте?
( Діти висловлюють думку, малюють головних персонажів. Учитель пропонує словесні малюнки порівняти із зображеннями на дошці)


7. Робота в парах. Складання асоціативного грона.
Учитель: -Добре, молодці! Усе ви пам’ятаєте. Давайте спробуємо узагальнити усе нами сказане та скласти гроно асоціацій із образами Плаксія та Лоскотона. (Робота в групах)

- Підготуйте також цитатну характеристику головних героїв на підтвердження своїх відповідей.

1. Складання асоціативного грона до образу Плаксія .
Потворний.
Голова його мов бочка,
Очі - ніби кавуни.

Жорстокий.
Хай із ними день при дні
Плачуть всі в країні діти,
Бо сміятись і радіти
У моєму царстві - ні!
Хто всміхнеться - в часі тім
Я того негайно з'їм!"

Тиран, гнобитель.
Хто сміявсь - вони хапали
І нагайками шмагали,
Так що в царстві тому скрізь
Вистачало плачу й сліз.

Безсердечний.
Цар любив, як плачуть діти,
Бо любив їх сльози пити

Боязливий.

Раптом цар упав на трон:
- Ой, рятуйте - Лоскотон! -
Всі відразу "ох!" та "ах!",
Жах у кожного в очах.
2. Складання асоціативного грона до образу Лоскотона.

Добрий.
Мав він вдачу теплу й щиру,
Ще й лукавинку в очах
Лоскотливі мав він вуса
І м'якенькі, наче пух.

Веселий.

Він як прийде, залоскоче,

То сміється, хто й не хоче.

 

Сміливий.
Але дядько Лоскотон
Не боявся цих заслон:
Він ходив по всій країні
І носив з собою сміх
В розмальованій торбині,
В пальцях лагідних своїх.

Шанований людьми.
Перерили всі двори,
Обходили всі бори,
Час потратили дарма:
Лоскотона скрізь нема,
Бо його завжди і всюди
Од ловців ховали люди.

8. Цитатна характеристика головних героїв на підтвердження своїх відповідей.

Учитель: Подивіться, будь ласка, на свої грона та скажіть, схожі ці два герої?
Учні: Ні, герої зовсім несхожі, вони повні протилежності один одного, Лоскотон –добрий та щирий, а Плаксій – злий та жорстокий.

Учитель

-Отже, основна думка казки - любити життя, виховувати в собі уважне ставлення до людей, позитивний погляд на світ, бути оптимістом.
- Давайте запишемо її.
- А яка тема цієї казки? Чим тема відрізняється від основної думки?

Учні
-Тема – це те, про що йдеться, а основна думка – це те, що хотів нам сказати автор твору.
-Тема цього твору – зображення казкового царства, де панує сум, сльози, жорстокість, і тієї сили, яка протистоїть поганому.

VІ. Закріплення вивченого

- Ви сьогодні просто молодці, тож давайте трішки пограємось.
Гра “Впіймай риму”
Завдання:
(Якщо до попереднього рядка рима є, то учні плескають у долоні. Перемагає той, хто жодного разу не помилився).
Старша звалася Нудота,
Третя донечка – Плакота.
А цареві три сини
Так і звались – Плаксуни.
Цілі дні вони сиділи,
Голосили та сопіли,
Та стогнали, та ревіли,
Сльози відрами лили.
Хто всміхався – в часі тім
Я того негайно з’їм.
Він приходив кожний вечір –
Хай чи дощ іде, чи сніг –
До голодної малечі
І усім приносив сміх.
В розмальованій торбині ,
В пальцях лагідних своїх.

VІІ. Підсумок уроку

1. Аналіз епіграфу до уроку
Учитель : - А тепер давайте повернемось до нашого епіграфа. Чи згодні ви з цим висловом? Чому?
2. А чи знайшли ви сьогодні відповідь на проблемне питання до нашого уроку?
Проблемне питання: Кого більше серед людей: плаксіїв чи лоскотонів? Чому?

3. Метод «Мікрофона»

1. То до якої країни нам потрібно мандрувати: до країни Добра чи країни Смутку?
2. Серед людей, які вас оточують, ви зустрічали більше «плаксіїв» чи «лоскотонів»?
3. Чому корисного нас навчає казка?
4. Що хотів автор донести до нас, читачів, цим твором, яку думку?
4. Складання асоціативної квітки доброти.

 - Які асоціації викликає у вас добро?
(Діти називають асоціації: милосердя, любов, злагода , щирість, повага, чуйність і в результаті виходить квітка доброти)

VIII. Оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання:

Обов’язкове: написати лист дядьку Лоскотону. З яким проханням ви б хотіли до нього звернутися?
За бажанням: придумати власний варіант заголовка до казки, обґрунтувати його.

-На закінчення мені хочеться побажати: робіть добро, посміхайтеся
найдобрішою усмішкою, яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку.

Життя - це казка, тож будьте добрими героями у ній!

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Зайцева Олександра
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
2 червня 2019
Переглядів
4741
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку