Урок. В. Симоненко "Цар Плаксій та Лоскотон". Різні життєві позиції (оптимістична й песимістична)

Про матеріал
Усі вправи спрямовані на розвиток предметних компетентностей. Застосовується робота у групах, парах. Урок інтерактивний, із використанням усіх сучасних методик та прийомів.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції Плаксія та Лоскотона (песимістична й оптимістична)

Картинки по запросу цар плаксій та лоскотон

 

 

 

 

 

                                                   Підготувала

                                                   Лаврін М. Й.

                                                                        вчитель української мови

                                                    та літератури

 

 

 

 

 

2020 р.

 

Тема. Василь Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції Плаксія та Лоскотона (песимістична й оптимістична)

Мета:

формування предметних компетентностей: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту літературної казки В. Симоненка; вчити дітей характеризувати дійових осіб казки;  розвивати вміння учнів працювати в групах та самостійно; логічне мислення, творчу уяву, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів;  виховувати інтерес до творчості В.Симоненка;

формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставленння до думок інших; інформаційної: формувати вміння визначати головне та другорядне в тексті, розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів;

розширювати кругозір школярів.

 

Очікувані результати:

     учні

знатимуть зміст прочитаної казки;

вмітимуть працювати з текстом;

складатимуть характеристики основних персонажів;

працюватимуть в групах;

аналізуватимуть  вивчений матеріал;

засвоять значення слів «оптиміст» та «песиміст»;

проводитимуть аналогії з сучасним життям.

Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок

Методи і прийоми: «Обмін усмішками»,бесіда,  «Мікрофон», «Незакінчене речення», цеглинки

Форми роботи: індивідуальна, групова, робота у парах.

Обладнання та унаочнення: програмне забезпечення для перегляду  інфографіки, ватмани, маркери, робочі зошити.

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Забезпечення емоційної готовності до уроку

СЛАЙД 1

    - Добрий день усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо і день незвичайний: у нас на уроці присутні гості. І всі ми хвилюємося (правда?), і я теж. Тому пропоную розпочати наш урок з привітання (діти) та… усмішок. Давайте подаруємо один одному усмішку, з нею легше йти по життю. (Діти обмінюються усмішками).   

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

    - Коли ми усміхаємося, все довкола здається нам своєрідним, піднесеним. Кажуть, сміх – це здоров’я. Вчені вважають, що сміх продовжує життя людині, допомагає долати хвороби…Тож побажаємо здоров'я всім нам!

-   На минулому уроці ми з вами відкрили для себе творчість ще одного талановитого письменника, справжнього патріота й істинного громадянина Василя Андрійовича Симоненка та його твір «Цар Плаксій та Лоскотон».
Зараз перевіримо, як ви підготувалися до сьогоднішнього уроку.

Перед вами, на партах, лежать цеглини LEGO жовтого та синього кольорів. Цеглина синього кольору – це правильна відповідь, а жовтого – ні.

СЛАЙД 2

 Ваше завдання:  необхідно підтвердити або спростувати твердження.  Якщо відповідь правильна, то  піднімаєте синю цеглину, а якщо не погоджуєтесь, то - жовту цеглину.

- Давайте спробуємо!

1) Ви живете у Львові?

2) Ви учні 5-А класу?

 

- Автор твору «Цар плаксій та Лоскотон» Іван Франко? (Ні)

- «Цар Плаксій та Лоскотон» - це казка? (Так)

- Плаксій - цар країни  Сльозолий? (Так)

- У Лоскотона була біла борода? (Ні)

- Плакота - найстарша дочка Плаксія? (Ні)

- У торбині Лоскотон носив сміх? (Так)

- Плаксій любив пити сльози дітей? (Так)

- Капітан Макака - найкращий друг Лоскотона? (Ні)

- У Плаксія було 4 синів? (Ні)

-         Чи боявся Плаксій Лоскотона? (Так)

-         Капітан Макака з'їв себе наприкінці твору? (Так)

-         Плаксій і Лоскотон - головні герої твору? (Так)

   - Молодці, всі зрозуміли казку та уважно її опрацювали!

ІІІ. Повідомлення теми,  мети, завдань уроку.  СЛАЙД 3

  • Сьогодні ми продовжимо роботу над змістом казки В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон», зрозуміємо, хто такі оптимісти та песимісти.

Проблемне запитання:

  • Визначимо: Кого більше серед людей: Плаксіїв чи Лоскотонів? Чому?      ( запис на дошці!!!)

Відповідь на це запитання ми спробуємто знайти протягом сьогоднішнього уроку!!!

1. Робота в парах   СЛАЙД 4  (Визначення учнями власних очікувань)

- А зараз працюємо у парах!

  •    Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
  • Напишіть ваші очікування  на сонячних промінчиках  і закріпіть на дошці.
  1. Робота з епіграфом СЛАЙД 5
  • Коли я прочитала цей твір, то на думку спали такі слова античного філософа Епікрета:

 

Краще терпіти нужду і бути веселим,

ніж жити в розкошах,

не знаючи почуття радості.

     Чому? Запитала я себе. Мабуть, через те, що багатство та розкіш не завжди приносять радість. Можна бути багатим, мати всього вдосталь, але бути самотнім і жити сірим одноманітним життям, не відчувати радості. Це люди –песимісти. А людина з малими достатками, але маючи багато друзів, життєрадісна, весела - вона живе повноцінним щасливим життям. Це люди - оптимісти. Про це сьогодні поговоримо. (Озвучування теми та мети уроку) ІV. Опрацювання навчального матеріалу СЛАЙД 6

  • А тепер подивіться на мене. Що у мене в руці?
  • Склянка з цукерками.
  •  Погляньте і скажіть, вона наполовину повна чи наполовину порожня? (Учні відповідають)
  •  Ті з вас, хто вважає, що наполовину повна – оптимісти, решта ж – песимісти.
  1. Пошукова робота
  • А що означають ці слова скаже нам ………………, який працював вдома із тлумачним словником.

Учень
Песиміст – людина, яка не вірить у свої сили і нічого хорошого від майбутнього не очікує.
Оптиміст – людина, яка вірить у свої сили й у майбутньому і сподівається тільки на хороше

 

  1. Робота у зошитах

Запис визначень у зошити 

СЛАЙД 7

 

  • Отже, оптиміст бачить навколишній світ в яскравих барвах, він

впевнений, що все буде добре, постійно посміхається.

А песиміст – увесь час ллє сльози, скаржиться на життя.

  • Подумаймо, хто з них буде щасливіший?(Діти відповідають)

 

  • А якщо порівняти Плаксія і Лоскотона, хто з них оптиміст, а хто песиміст?

СЛАЙД 8

1. Словесне малювання

-Діти, а тепер спробуйте намалювати  усно портрети Лоскотона і Плаксія. Якими ви їх уявляєте? І одразу порівняйте з малюнками, які ви попередньо готували вдома!
( Діти висловлюють думку, «малюють» головних персонажів. Учитель пропонує словесні малюнки порівняти із зображеннями на дошці)

СЛАЙД 9

2. Робота в групах

- Тепер завдання у групах!

Група 1       СЛАЙД 10

 

 

 

Група 2 СЛАЙД 11

C:\Users\Admin\Desktop\Людмилки\Inked125923696_793431014838896_7327315454061348623_n_LI.jpg

Група 3   СЛАЙД 12

Група 4 СЛАЙД 13

C:\Users\Admin\Desktop\Людмилки\зображення_viber_2020-11-17_16-03-59.jpg

- А чого навчила нас казка В.Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон»?

Група 5  СЛАЙД 14

C:\Users\Admin\Desktop\Людмилки\зображення_viber_2020-11-17_15-54-51.jpg

 

- Подивіться, будь ласка, на дошку та скажіть, схожі ці два герої?

Учні: Ні, герої зовсім несхожі, вони повні протилежності один одного, Лоскотон –добрий та щирий, а Плаксій – злий та жорстокий.

  • Що між ними є спільного? (ЛІДЕРИ)

+ зробити діаграму Вена

СЛАЙД 15

  1. Хто є втіленням оптимістичного погляду на життя, а хто песимістичного?

 

V. Закріплення вивченого

  1. Вправа «Мікрофон»

Яку позицію нам слід обирати при вирішенні будь-яких проблем: оптимістичну чи песимістичну?

На дошці наклеїти фліпчарти

Ppt00000001

  1. Надання відповідей на проблемне питання уроку (Проблемне запитання:

Визначимо: Кого більше серед людей: Плаксіїв чи Лоскотонів? Чому?)

  1. Вірш «Сміх»

Декламація уривка з оздобами та інструктаж

СЛАЙД 16

Ppt000000056

 

СЛАЙД 17

C:\Users\Admin\Desktop\1.jpgСміх душі- C:\Users\Admin\Desktop\1.jpg це сміх дитини,

C:\Users\Admin\Desktop\6.jpgЩасливої до сліз людини!

C:\Users\Admin\Desktop\1.jpgСміх   -C:\Users\Admin\Desktop\4.jpg це найсильніша зброя,

C:\Users\Admin\Desktop\3.jpgНаповал разить героя!

C:\Users\Admin\Desktop\2.jpgСміх – це просто та прекрасно.

C:\Users\Admin\Desktop\4.jpgНе буває сміх невчасно!

C:\Users\Admin\Desktop\5.jpgСміх – це казка, все можливо.

C:\Users\Admin\Desktop\6.jpgЩирий сміх –C:\Users\Admin\Desktop\5.jpg це чудо-диво!

VІ. Підсумок уроку

  1. Вправа «Незакінчене речення»
  • Урок допоміг мені…
  • Казка змусила мене задуматись над тим, що ...
  • Що знаємо на кінець уроку? (Зміст казки).
  • Що вміємо? (Характеризувати героїв).
  • Чи досягли ми поставлених цілей? (Відповіді дітей).
  1.   Самооцінювання
  • Прошу зробити самооцінювання! Оцініть самі себе! Кому було працювати весело, легко виконував усі завдання – підніміть цеглинку LEGO синього кольору, а кому  щось не вдавалось – жовту цеглинку!
  • СЛАЙД 18

 

СЛАЙД 19

 На закінчення мені хочеться побажати:  частіше даруйте усмішку оточуючим.  Адже життя – це казка, тож будьте добрими героями у ній. (Намалювати усмішку Сонечкові)

VІІ. Домашнє завдання.

  • Напишіть листа дядькові Лоскотону.  З яким проханням ви б хотіли до нього звернутися?

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Литвинова Надія Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Желєзнікова Тетяна Анатоліївна
    Практичний урок. Все складається в роботі.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 грудня 2020
Переглядів
1448
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку