Урок "В.Сухомлинський Красиві слова і красиве діло"

Про матеріал
Мета: - ознайомити учнів з новим твором В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло»; - вдосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання; - вчити давати повні відповіді на запитання, давати аналіз вчинкам героїв та узагальнювати прочитане; - розвивати вміння аналізувати, робити висновки і зв’язно висловлювати свої думки; - сприяти вихованню доброти, чуйності, бажанню допомогти іншому.
Перегляд файлу

Тема: Василь Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»

Мета:

  •  ознайомити учнів з новим твором  В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло»;
  • вдосконалювати навички свідомого, правильного, виразного читання;
  • вчити давати повні відповіді на запитання, давати аналіз вчинкам героїв та узагальнювати прочитане;
  • розвивати вміння аналізувати, робити висновки і зв’язно висловлювати свої думки;
  • сприяти вихованню доброти, чуйності, бажанню допомогти іншому.

 

Обладнання: літературне читання 3 клас:підручник О.Я.Савченко, картки для самостійної роботи та поточного оцінювання, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітайте гостей добрим словом, а мене – посмішкою.

Погляньмо один на одного, усміхнімося, подумки побажаймо добра, успіхів.

Працюємо плідно, із задоволенням. Бажаю гарної співпраці на уроці.

Тихенько сідайте.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Над яким розділом ми працюємо?
  • Ми закінчили працювати над поетичними творами розділу «Світ дитинства у поезії»
  • Якого жанру твори в цьому розділі?
  • Давайте згадаємо вивчений матеріал.

 

Тести.

  1. Куди побіг вітерець з вірша Анатолія Качана?

А) на Дніпро          Б) на Дністер              В) на Дунай

 

  1. Познач вірш, у якому дівчинка постає вправною і завзятою рукодільницею.

А) «Оленчині вишивки» Степана Жупанина

Б) «Як дитиною бувало» Лесі Українки

В) «Дівчинка і море» Анатолія Качана

 

  1. Укажи, яка мрія була у хлопчика за однойменним віршем Дмитра Павличка.

А) відпустити на волю птаха

Б) зустріти лелечу сім’ю

В) збудувати хату

 

  1. Познач вірш, у якому відбувається розмова між мамою та сином.

А) «Згадую: так я в дитинстві любив» Олександра Олеся

Б) «Мамо, іде вже зима…» Лесі Українки

В) «Мрія» Дмитра Павличка

 

Перевірте правильні відповіді. Самооцінювання.

  • Які завдання виконували працюючи з поетичними творами?

 

ІІІ. Підготовка до сприймання теми уроку.

  • Сьогодні ми продовжимо працювати з прозовими творами розділу.

Світ дитинства у поезії і прозі

поетичні твори                        прозові твори

  • Закінчіть речення:
  • Вірші складає - … (поет)

           Прозу створює - … (прозаїк).

 

  • Чим оповідання відрізняються від віршів?
  • Що таке оповідання? (Оповідання – це невеликий за обсягом розповідний прозовий художній твір про випадки з життя людей чи тварин)

 

  • У цьому розділі ми познайомимося із творами відомих нам авторів і авторів досі для нас невідомих. Усі твори про ваших ровесників і для ваших ровесників, як вони замислюються над своїми вчинками і прагнуть зробити правильний вибір.

 

  •  З’єднай лініями рядки з оповідань і назви.

«- Як же це так – мене не було?..

А все довкола-дерева, квіти, кіт,                                         «Соловей і Жук»

голуби – все це було?»

 

«Учитель затамував подих і повернувся до класу.

Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав:     «Як же все це   

хай не побачить дівчинка в очах ні подиву, ні насмішки».       було без мене?»

 

 «- Хай собі будуть і Соловей, і Жук,- відповіла дівчинка.       «Горбатенька

Тоді подумала й додала:- Як же можна без Жука?»                    дівчинка»

 

«- Яке ж твоє слово про небо? – Небо ласкаве…- тихо               «Покинуте

сказала дівчинка й усміхнулась».                                                    кошеня»

 

«Поверталась із школи маленька Наталочка.

Чує-нявчить кошеня. Вона не сказала ні слова, а                    «Я хочу сказати

взяла кошеня й принесла додому».                                          своє слово»

 

 

  • Хто на вашу думку є автором цих оповідань?

 

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку.

 

  • Яка краса сьогодні за вікном, яка краса гостей завітало багато.
  • Як ви розумієте слово краса?
  • Що, на ваш погляд, може бути красивим? (Зовнішність, слова, вчинки, думки, душа)
  • Чи були у вас вчинки, про які ви могли б сказати: «Я зробив красивий вчинок»?

 

  • Сьогодні ми познайомимося з оповіданням В.Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло».
  • Діти, ознайомившись з темою уроку, подумайте, що очікуєте ви від нього?
  • У мене теж є свої очікування: я хочу, щоб ви не тільки слухали на уроці, а чули, не просто думали, а міркували, працювали дружно, активно, старанно. В кінці уроку ми з’ясуємо, чи збулися наші очікування.

– Які завдання уроку? Про що ми повинні дізнатися і чого навчитися?

Завдання уроку:

- ознайомитися з творчістю В.Сухомлинського;

- опрацювати оповідання «Красиві слова і красиве діло»;

 

Я пропоную такий план уроку.

План роботи над оповіданням

1. Творчий шлях письменника.

2. Самостійне читання оповідання.

3. Перевірка прочитаного.

4. Гра «Хто перший?»

5. Гра «Досліди, подумай, назви»

6. Самостійна робота.

7.Гра «Здивування»

 

V. Робота над оповіданням В.Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло».

  1. Творчий шлях письменника.
  • Кому присвятив життя В.Сухомлинський?
  • Що робив письменник у Павлиській школі?
  • З чого починався ранок В.Сухомлинського?
  • Якими хотів бачити письменник своїх вихованців?

 

  1. Самостійне читання твору учнями.

- Яке у вас враження після прочитаного?

3. Перевірка первинного сприйняття оповідання.

Тестування

1. Події, описані в оповіданні, відбувалися:

а) літнього дня; б) осіннього дня; в) весняного дня.

 

2. Хлопці сховалися від дощу:

а) під деревом; б) у хатинці; в) у землянці.

 

3. Незнайомий хлопчик:

а) змок; б) упав; в) заблукав.

 

4. Слова співчуття сказали:

а) два хлопчики; б) три хлопчики; в) чотири хлопчики.

 

5. Справжню допомогу надав:

а) перший хлопчик; б) другий хлопчик; в) третій хлопчик.

4. Повторне читання учнями

 

5. Словникова робота.

- Значення яких слів в оповіданні варто уточнити.

Негода – погана погода.

Мокра як хлющ – дуже мокра; промокла наскрізь.

 

Фізкультхвилинка.

6.Структурно – змістовий аналіз твору. Гра «Хто перший?»

(Діти повинні дати відповідь на запитання вчителя повним реченням)

- Де відбувалась описана зустріч?

- Що змусило хлопчиків сховатися в хатинці?

- Як зустрів перший хлопець незнайомого хлопчика?

- Як зустрів другий хлопець незнайомого хлопчика?

- Як зустрів третій хлопець незнайомого хлопчика?

- Який епізод твору зображено на малюнку?

 

VІ. Перевірка розуміння і корекція засвоєння учнями нового матеріалу.

7. Гра «Досліди, подумай, назви»

- Які слова вжито в переносному значенні?

- З якою метою? ( Щоб показати явища природи незвичайно, казково)

- Знайдіть порівняння. (ллє мов з відра, мокра як хлющ)

- Знайдіть у вірші окличне речення. З якою метою його вжито? ( Щоб передати схвильованість)

- Як виглядав незнайомий хлопчик?

- Зачитай перше і останнє слово зачину в оповіданні.

- Зачитай перше і останнє слово кінцівки в оповіданні.

- У яких словах оповідання висловлено його головну думку?

- Уважно прочитай слова - якості різних персонажів. Які якості характеризують першого і другого хлопчиків, а які стосуються третього.

 

Рішучий, байдужий, скромний, хитрий, наполегливий, нещирий, турботливий, благородний, невдячний, співчутливий, черствий.

 

- Яке ще красиве діло заховалося в оповіданні?

- Як можна в назві оповідання відобразити його головну думку?

- Над чим змусив замислитися твір?

 

8. Самостійна робота.

Встанови послідовність подій (пронумеруй).

     «Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові».

     «Він тремтів від холоду».

     «Серед поля стоїть маленька хатина».

     «Другий теж промовив красиві й жалісливі слова»

     «Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.»  

Перевірка (  5 3 1 4 2 )

 

VІІ. Рефлексія.

  1. Гра «Здивування»

(Зачитайте уривки з тексту, що справили найбільше враження – схвилювали, викликали почуття радості, бажання бути добрим)

- Чому навчає нас це оповідання?

- Чи досяг кожен із вас тієї мети, що поставив перед собою на початку уроку?

- До якого подальшого навчання може вести цей урок?

- Що повинні робити після закінчення уроку?

2.Підбиття оцінювання.

 

VІІІ. Домашнє завдання

1. Виразно читати та переказувати оповідання В.Сухомлинського

“Красиві слова і красиве діло”

2. Завдання на вибір:

- інсценізувати у групах;

- скласти розповідь за темою «Гарні не красиві слова, а красиві діла»

 

 

 

 

docx
Додано
20 вересня 2020
Переглядів
993
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку