1
Запорізька загальноосвітня школа І –ІІІ ступенів №24
Відкритий урок, проведений для вчителів ЗЗОШ №24
Тема: Пишу з великої букви клички тварин.
Вчитель: Каплій В.Г.
2019 р.
Тема: Пишу з великої букви клички тварин.
Мета: формувати поняття “клички” тварин, уміння писати їх з великої букви, вчити розрізняти назви тварин і їх клички, розвивати зв’язне мовлення, мислення, збагачувати словниковий запас слів, розвивати уміння добирати влучні клички тваринам, уміння доповнювати речення, виховувати любов до тварин, бажання про них піклуватися.
Обладнання: картки, презентація, кружечки, малюнки тварин.
ХІД УРОКУ
Діти стають у коло
Слово вчителя
У мене сьогодні гарний настрій і я рада зустрічі з вами. Як ви гадаєте, чи важливий настрій для людини? (відповідь дітей)
- Загніть мізинчик, якщо ви гарно виспались і відпочили;
- Загніть безіменний пальчик, якщо вас збудила рідна, любима вами людина;
- Загніть середній палець, якщо ви зустріли хоч одного друга;
- Загніть вказівний палець, якщо ви побачили хоч раз сьогодні посмішку
- Покажіть який у вас зараз настрій….
Тож візьмемо посмішку на урок.
1. Бесіда.
-Яку частину мови вивчаємо?
- Які слова відповідають на питання «хто?» Наведіть приклади.
- Які слова відповідають на питання «що?». Наведіть приклади.
- Сьогодні ми вирушаємо у подорож.
2. Гра « Збери букви»
- Наш шлях лежить в країну, якої немає на звичайних картах. А що ця країна ви дізнаєтеся, якщо зберете розсипані букви так, щоб вийшла зрозуміла фраза. ( КРАЇНА ВЕЛИКИХ ЛІТЕР)
3. Розповідь.
- І як завжди ми подорожуємо з нашими друзями: Читалочкою, Щебетунчиком, Родзинкою, Гаджиком.
- На осінніх канікулах друзі побували у родині Петрика. Його сім ‘я складається із кілька чоловік. Давайте познайомимося.
Петрик.
Бабуся Надія
Дідусь Микола
Іван Миколайович
Наталія Василівна
Висновок
Сім’я для Петрика – найцінніший подарунок долі. В його родині всі підтримують один одного та допомагають у важких ситуаціях. Від щирого серця всі радіють за успіхи кожного. А ще дуже люблять тварин. А яких саме , ви зможете їх впізнати за голосами.
( котик, песик).
Тітонька Сова дала їм завдання: записати на аркуші, як їх кличуть.
Котик написав так: «мурчик». ( наочність)
Песик написав так: «дружок».
Тітонька Сова прочитала, похитала головою і була дуже незадоволеною.
4.” Відкриття” дітьми нового знання. ( 7 -8 хв)
1. Бесіда.
2. Проведи дослідження!
1. Зачитайте назви тварин.
- З якої букви написані назви тварин?
Правило-висновок: с. 64 Клички тварин пишемо з великої букви, а їх назви з маленької.
Звернимось до словника
Кличка - це ім'я, яке дають тварині її господарі. Клички тварини отримують за певними ознаками.
Наприклад: за кольором, розміром, характером, забарвленням.
Учитель називає слова.
Дружок, кішка, Білянка, кінь, Вітер, Зірка, корова, коза, Хитрунка, Сірко, Буран, курка, вовк, лисиця, Вухань.
Повторення правил роботи в групах.
Завдання на картках.
кішка Шарик
собака Мурка
корова Сокіл
кінь Зорька
( Перевірка за зразком)
Сиднем у землі сиділа
Час настав — і всіх здружила:
Діда, бабу, внучку й Хвінку,
Мишку та кицюню Мінку. ( Ріпка)
собачка Хвінка
киця Варварка
мишка Сіроманками
Бджола мала, а й та працює.
Де гурт – там і сила.
Без охоти немає роботи.
Висновок:
8. Закріплення та систематизація. ( 7-8 хв)
1. Робота за підручником.
Вправа 3
Жили на світі їжачок Колько Колючка і зайчик Кося Вухань.
( Всеволод Нестайко. Пригоди в Лісовій школі)
Іванко, пес Кудлай, Марійка, Олесь.
- Добери синонім до слова пес. ( собака)
-Кіт Цезарь, корова Лиска, брат Назар.
– Олена Петрівна, Марія Пилипівна, Іванович.
3. Розвиток мовлення.
-Розкажіть про свою улюблену тварину.
План
4. Гра « Я – розумний»
- Обвести «правильну» літеру.
П/п ес С/с ірко; М/м істо З\з апоріжжя; Р/р ічка Д/д ніпро; К/к раїна У/у країна; С/с естра М/м арійка.
5.Інтерактивне завдання.
– Що дізнались на уроці?
– Чого навчились?
– Що сподобалось?
– Кому все вдалося? Що давалось важко?