ВЕСНЯНА КРАСА ЛІНА КОСТЕНКО «БЕРІЗКИ ПО КОЛІНА У ВОДІ»
Мета: вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів; вчити відчувати образність художнього слова; розвивати творчу уяву, зв'язне мовлення учнів; вихо-вувати любов до природи.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1.Прочитайте! Посміхніться!
Якби пшоно, якби сіль,
То зварила б я кисіль.
Якби снігу та дощу,
То зварила б я борщу.
Якби трохи простокваші,
То зварила горщик каші.
—Що незвичайного у цьому вірші? Чого не буває?
2.Робота над чистомовкою
Енька-енька-енька — донечка маленька.
Ає-ає-ає — маму все чекає.
Ила-ила-ила — посуд перемила.
Ла-ла-ла — квіти полила.
Иця-иця-иця — росте в мами помічниця.
3.Робота над скоромовкою
Норці не потрібна нірка.
Норка носить теплу шкірку.
4.Читання груп слів на одному диханні
Вієлуг
водалани
весналуна
вранцілюбий
вітерлетіти
всталалюди
III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.Гра «У художньому музеї»
Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їх робіт, коментують кожен свою роботу.
2.Конкурс на краще виразне читання оповідання О. Копиленка «Весна у лісі»
IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—Відгадайте загадку.
•Чорно-біла одежина,
Зверху — листяна хустина.
Як весна — дарує сік,—
П’ємо радо цілий рік. (Береза)
—Що ви знаєте про це дерево? (Учні розглядають малюнок або слайд.) Розкажіть, яке воно.
—Послухайте легенду (див. додаток на с. 79).
—Як з’явилися на землі берези?
—Що говорить про це легенда?
—Поети у своїх віршах описують неповторну красу цього дерева. Сьогодні ми прочитаємо вірш Ліни Костенко «Берізки по коліна у воді».
Фізкультхвилинка
V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША ЛІНИ КОСТЕНКО «БЕРІЗКИ ПО КОЛІНА У ВОДІ» (с. 132)
1.Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями
—Яку пору року описує поетеса?
2.Словникова робота
1)Довідкове бюро.
Переярки — поперечні глибокі западини на землі.
Узліски — смужки на краю лісу, узлісся.
Низочка — нанизані на нитку, мотузку, дротину і т. ін. однорідні предмети.
2)Читання слів «луною» за вчителем; скоромовкою в парі.
Лебедіогинає
струниберізками
шелестубризочки
переяркамиузлісками
3.Читання вірша хором
—Знайдіть у вірші порівняння.
—Чому берізки стоять по коліна у воді?
—Які вислови передають замилування поетеси весняною красою?
—Які почуття викликає описана у вірші картина?
—З якою інтонацією краще читати виділене речення?
4.Гра «Знайди риму»
Узлісками — берізками; воді — лебеді; бризочки — низочка; коліс — беріз.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
—Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
—Що найбільше вас зацікавило?
VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш.