Слайд 1. (Урок української мови) Тема: Відмінювання іменників ІІІ відміни. Мета уроку:
ØОзнайомити учнів з особливостями відмінювання іменників ІІІ відміни; формувати вміння відмінювати ці іменники, виділяти відмінкові закінчення; відпрацювати орфограму «Подовження приголосного в О.
в.»; вчити школярів доречно вживати іменники у власному висловлюванні;
ØРозвивати пізнавальну діяльність, логічне мислення, зв’язне мовлення;
ØНа основі використаного дидактичного матеріалу виховувати любов і шанобливе ставлення до матері.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, схеми.
Немає таких вершин на світі,
які б стояли вище матерів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. (Запис числа, класної роботи) ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Вступне слово вчителя. Поетична хвилинка. Слайд 2. (Частини мови) Ми вчимо частини мови.
Всі їх треба добре знати,
Щоб здобути знань основи І щоб грамотно писати.
Перша з них – іменник, друже.
Всі його ми любим дуже, Бо все в світі називає Від зірок до коровая.
- На які групи розподіляють частини мови?
- Зая кими ознаками?
2. Гра «Так- ні».
Слайд 3. (Розподіл цифр)
- Іменник – службова частина мови.
- Іменник відповідає на питання - Хто? Що?
- Іменники можуть позначати загальні та власні назви.
- Іменники – назви істот відплвідають на питання – що?
- Власні назви пишуть з малої букви.
- Іменники, що вживаються тільки в множині, за родами не розрізняються.
- Іменники спільного роду – це іменники, які можуть означати осіб і чоловічої, і жіночої статі.
- Більшість іменників може вживатися в однині та множині.
- Збірні іменники мають форму множини.
- Називний відмінок однини – початкова форма іменника.
- В українській мові 6 відмінків.
- За особливостями відмінювання іменники поділено на чотири угрупування, що називаються відмінами.
Слайд 4. (Перевірка)
1. Ні 4. Ні 7. Так 10. Так
2. Так 5. Ні 8. Так 11. Ні
3. Так 6. Так 9. Ні 12. Так
3. Метод «Незакінчене речення» Слайд 5. (Незакінчене речення)
- До І відміни належать іменники..
- До IV відміни належать іменники…
- До ІІ відміни належать іменники…
- До ІІІ відміни належать іменники…
4. Завдання «Вилучи іменники». (Учні слухають вірш, переглядають слайди)
- Мати… Скільки приємних спогадів по'вязано з цим словом, скільки можливого і неможливого зробила ця жінка для нас. Хіба хтось може бути ближче за неї? Руки та обличчя жінки – матері – це те, що завжди заспокоїть, підтримує, збереже від будь- якого зла. Мати - Берегиня завжди поруч із нами.
ОЧІ МАТЕРІ
Слайд 6.
Мати дивиться сину услід,
Який вперше у житті своєму Робить кроки несмілі у світ, Й серце мами щемить приємно.
Слайд 7.
Мати дивиться сину услід,
У ясний вересневий ранок, Як з портфелем новим у руці На шкільний вперше ступить ганок Слайд 8. Мати дивиться сину услід, Що стає в один ряд з братами Захищати Вітчизну і світ, Йде на бій із лихими катами. Слайд 9. Мати дивиться сину услід, На життя його журавлине, Що мандрує за долею в світ, А думками до матері лине. Мати дивиться сину услід... |
Слайд 10.
- Що ми можемо побачити в очах матерів?
(Радість, любов, печаль)
- До якої відміни належать ці іменники?
Слайд 11.
Саме нашим мамам і буде присвячено цей урок. Тому епіграфом уроку ми оберемо слова: «Немає таких вершин на світі, які б стояли вище матерів».
Слайд 12.
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
- Тема нашого уроку «Відмінювання іменників ІІІ відміни». Сьогодні на уроці ми повинні ознайомитись з особливостями відмінювання іменників ІІІ відміни; сформувати вміння відмінювати ці іменники, виділяти відмінкові закінчення; відпрацювати орфограму «Подовження приголосного в О. в.».
V.ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ.
1. Завдання: провідміняйте слова – радість, печаль, любов. Обговорення:
- Коли при відмінюванні іменників спостерігаємо подовження приголосного?
- Коли вживаємо апостроф? Чому в слові любов в О.в. вжито апостроф?
Слайд 13. (Перевірка відмінювання )
Слайд 14. (Робота з підручником)
2. Робота з підручником – стор. 123.
- Що вивчає орфографія?
- Що таке орфограма?
- Уважно прочитайте правило стор. 123.
«Незакінчене речення»:
- - В орудному відмінку однини перед –ю кінцевий приголосний…
- Якщо в кінці основи збігаються два різні приголосні звуки…
- Після літер б, п, в, м, ф перед…
3. Метод «Асоціативний кущ». А) Хвилина поезії.
- Зараз мені хотілося б згадати рядки з поезії Дмитра Павличка, які, можливо, стануть вам порадою.
Слайд 15.
Пригадай собі голос матері,
Якщо хочеш почути совість. Пригадай собі очі матері, Якщо хочеш пізнати любов.
Пригадай собі серце матері, Якщо хочеш зберегти щастя.
Не забувай ніколи матері. Якщо не хочеш її сліз.
Слайд 16. (Асоціативний кущ)
- Утворіть асоціативний кущ іменників третьої відміни для визначення рис характеру, притаманних вашій матусі. (Охайність, ніжність, упевненість, святість, свіжість, відданість, щирість, вірність, мудрість, шляхетність, чуйність, щедрість).
Слайд 17. (Поставити в О.в.)
Б) – Поставте іменники в орудному відмінку.
Щирість –
Вірність – Мудрість – Шляхетність –
Чуйність – Щедрість –
3. Виконання вправи стор. 123, вправа 263.
- Поставити іменники в дужках у потрібній формі. Визначити їх відмінок.
- Виконати синтаксичний розбір речення №7.
- Усно провідміняти слово мати.
Слайд 18 (Перевірка вправи) VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Слайд 19.
1. Рефлексія.
Продовжіть фразу «Я навчився…»
«Я зрозумів…» «Я дізнався…» «Я переконався…»
2. Музична пауза.
- Прослухайте уривки українських пісень, в якому відмінку вжито слово мати.
- Як ви вважаєте, чому найчастіше в піснях це слово вжито в Н.в.? Але ж Н.в. – це початкова форма іменника.
- Підтвердження тому є слова Анатолія Костецького:
Можна пройти крізь пустелі та хащі.. Тільки без мами не можна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами:
В світі усе починається з мами!..
- Згадаймо епіграф нашого уроку. Як ви розумієте ці слова?
VІІ. ОЦІНЮВАННЯ.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Слайд 20 (Домашнє завдання)
Стор. 123 - вивчити правило, вправа 264.