Урок "Віднімання круглих чисел на основі правила віднімання суми від числа. Розв’язування рівняння."

Про матеріал
Розробка уроку допоможе вчителям спланувати свою роботу по даній темі, використовуючи різні прийоми і методи, заохотити дітей до роботи.
Перегляд файлу

 

 

Вільнянська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів № 2

 

 

 

 

Віднімання  круглих чисел на основі правила віднімання суми  від числа. Розв’язок рівняння.

 

 

Конспект уроку з математики

3 клас

 

 

Підготувала:  Прохновська Тетяна Василівна,

                                                                                 вчитель початкових класів,

                                                                        спеціаліст вищої категорії

 

 

 

 

 

 

Тема. Віднімання  круглих чисел на основі правила віднімання суми  від числа. Розв’язок рівняння.

Мета. Ознайомити учнів з усним відніманням круглих трицифрових чисел з переходом через розряд; формувати вміння застосовувати ці знання під час розв’язування задач, прикладів, рівнянь; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до предмета.

Обладнання: підручник «Математика» Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницька, 3 клас; презентація до уроку «Віднімання  круглих чисел на основі правила віднімання суми  від числа»; музичний супровід до фізхвилинки; картки для роботи в парах; картки чисел..

Література. Підручник «Математика» Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницька, 3 клас; http://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-bilku/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua;. 53_Matematika_Rivkind_1s.rar - RAR архив, размер исходных файлов 1 250 800 бай; інтернет матеріали (малюнки)

Тип уроку: вивчення нових знань.

Хід уроку

     I.   Організаційний момент

         “Горішок знань міцний – це знає  кожен.

          Та нам не відступать!

          Його Вам розколоти допоможе

          Бажання Ваше – все на світі знать!”

Будемо працювати цілий урок під девізом:

         Міркуємо – швидко!

         Відповідаємо – точно!

         Рахуємо – правильно!

         Пишемо – гарно!

А допомагатиме нам на уроці, впізнайте хто?

       Пухнастий клубочок

       Виліз на дубочок,

       Горішки зриває

       І в дупло ховає. (Білка)

II.   Актуалізація опорних знань

    1.    Перевірка домашнього завдання

       Завдання 376: розмістіть відповіді у порядку спаданя і ви дізнаєтесь, чому нас навчає народна мудрість.   

  820                     320                     850                      730

 живи -                учись                   Вік                     вік

Завдання 377. Завдання від білочки: зміни запитання до задачі так, щоб вона розвязувалась дією віднімання. Якого виду стала ця задача?

ви допомогли білочці зайти один горішок.

   2. Усні обчислення.

    Гра «день — ніч» (с. 59, завдання 378)

   3. Повторення складу числа 10.

   4. Повторення правила віднімання суми від числа (за розрядами десятків та одиниць)

    23 - 7 = 23 - (3 + 4) = (23 - 3) - 4 = 20 - 4 = 16

    35 - 8 = 35 - (5 + 3) = (35 - 5) - 3 = 30 - 3 = 27

Виконавши усні обчислення. збагатили запаси білочки ще на один горішок.

    5. Хвилинка каліграфії (с. 59)

        -  Чим цікава ця хвилинка каліграфії? Це числа якої таблиці множення?

    III.  Повідомлення теми уроку

      Сьогодні  на  уроці  ми  будемо  вчитися  усно  віднімати  круглі  трицифрові  числа  з  переходом  через  розряд  виду  230    80;  застосуємо  ці  знання  під  час розв’язування задач, прикладів, рівнянь.

    IV.  Вивчення нового матеріалу

    1. Пояснення нового матеріалу: 450 - 80

       Міркуйте так:

    Щоб знайти різницю чисел 450 – 80, треба від’ємник розкласти на зручні  доданки 30 і 50. Потім від 450 відняти 50, одержуємо 400. Від 400 відняти 30, отримали 370.

     Розгляньте записи у підручнику. (с. 59, завдання 379)

     Поясніть обчислення.

    230 – 80 = ...

   І знову у білочки стало на один горішок більше.

    2.    Первинне закріплення (с. 59, завдання 380)

      Обчисліть приклади з коментуванням.

260 – 90                   170 - 80

 750 – 60                  540 - 70

3. Самостійна робота (с. 59, завдання 380: І в. - ІІІ стовпчик, ІІ в. - ІV стовпчик.

Перевіряємо взаємоперевіркою -  2 учні працювали на дошці.

Цим завданням поповнюємо запаси білочки ще на один горішок.

4. Над наступним завданням білочка пропонує попрацювати в парах.

Знайдіть значення виразу:

а  - 30,  якщо а = 510;

850 - с, якщо с = 70.

Як виконали віднімання 30? А 70?.

Скільки зараз горішків у білочки?

5. Фізхвилинка ( під музичний супровід)

Білочка запрошує на веселу галявину відпочити.

 Раз, два - всі пірнають,

Три, чотири - виринають,

Пять, шість - на воді

Кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім - що є сили

Всі до берега попливли.

Девть, десять - розгорнулись,

Обтрусились, потягнулись -

І тихенько сіли.

V. Розвиток математичних знань.

1. Фронтальне опитування.

      -     Як знайти невідомий відємник?

  • Як знайти невідомий доданок?

2. Розв’язування рівнянь

Коментовано:  340 - z = 60                          х + 80 = 370

Самостійно : (с. 59, завдання 381, І в. - ІІ рівняння, ІІ в. - ІІІ рівняння)

Перевірка.

  •  Так як шукали невідомий відємник? А невідомий доданок?
  • Ось у же у білочки зявився наступний горішок.

3. Робота над задачею (с. 60, завдання 382).  Розвязання задачі збагатить білочку ще на один горішок.

    Після повторення умови задачі учні складають до неї коротку умову. (на дошці)

                      Було — 520 грн

                      Купила — 3 кг груш по 10 грн і 100 грн на солодощі

                      Залишилось —  ?

      Скільки грошей мама витратила на груші?

      Скільки на солодощі?

      Скільки всього грошей витратила мама?

       Скільки грошей залишиться у мами?

   Один учень записує розв’язання задачі з коментуванням біля дошки.

   Розв’язання

1) 10 · 3 = 30 (грн) — витратила на груші

2) 100 + 30 = 130 (грн) — всього витратила

3) 520 – 130 = 390 (грн)

   Відповідь: залишилось 390 гривень.

4. Творча робота над задачею принесе білочці останній горішок.

Скласти обернену задачу, у якій треба дізнатися скільки грошей було у мами спочатку.

                      Було — ?

                      Купила — 3 кг груш по 10 грн і 100 грн на солодощі

                      Залишилось —  3690 грн.

  • Що треба знати, щоб дізнатися, скільки грошей було у мами спочатку?
  • Що нам відомо?
  • Що треба знайти? Як?
  • Знаючи, скільки мама витратила на покупки і скільки у неї залишилось грошей зможемо дати відповідь на запитання задачі?
  • Якою дією дізнаємось. скільки грошей було у мами спочатку? Запишіть виразом.
  • 10 · 3 + 100 + 390 = 30 + 100 + 390 = 130 + 390 = 520 (грн)

VІ.  Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Підібємо результати своєї праці. Скільки всього горішків знайшли для білочки? (8)
  • Що ж нам допомогло в пешуках і засвоєнні знань? ( Бажання!)
  • -   Які з указаних видів прикладів ви навчилися розвязувати сьогодні на уроці? Знайдіть їх. Обчисліть.
  •     540 – 200 - ?            350 – 30 - ?
  •     540 – 60  - ?             350 – 50 - ?
  •     540 – 400 - ?            350 – 300 - ?
  •     540 – 40 - ?              350 – 80 - ?    
  • -  Що зацікавило вас найбільше?    

Цікавинка. Вирішила білочка огородити територію свого помешкання. Довжина ділянки прямокутної форми 120 м, а ширина 80 м. Якої довжини їй потрібно побудувати огорожу?

  • Що це треба знайти білочці?
  • Як знайти периметр прямокутника?
  • А на наступному уроці ми навчимося знаходити периметр прямокутника по - іншому.

VІІ.   Домашнє завдання.

С. 60, завдання 383 - виконати за поданим планом; с. 388 - розвязати рівняння.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
29 вересня 2019
Переглядів
2772
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку