Урок-вікорина за романом Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Тема «Том Сойєр- улюблений герой дітвори»
Цілі: навчальні ,підсумувати роботу учнів за темою, визначити рівень знань кожного учня, формувати навички аналізу літературного твору.
1.Розвивальна:розвивати творчі здібність та читацькі інтереси учнів.
2.Виховні:виховувати лицарські риси характеру та якості:благородність,мужність, відданість у дружбі, доброту та щедрість.
Урок-вікорина за романом Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Тема «Том Сойєр- улюблений герой дітвори»
Цілі: навчальні ,підсумувати роботу учнів за темою, визначити рівень знань кожного учня, формувати навички аналізу літературного твору.
1.Розвивальна:розвивати творчі здібність та читацькі інтереси учнів.
2.Виховні:виховувати лицарські риси характеру та якості:благородність,мужність, відданість у дружбі, доброту та щедрість.
Обладння: ілюстрації підручника, портрет Марка Твена, мультимедійна презентація.
МаркТвен писав про хлопчиків тому,
що сам залишався
хлопчиком в цей позолочений вік.
Д.Уектер
Хід уроку
Організаційний момент
Слово вчителя
Не уві сні, а наяву-
Цікаве це видовище-
Країну бачимо, хоч
ЇЇ нема на глобус.
На карту не нанесена,
Та знаєм ти і я :
Найдивовижніша вона-
Літературія.
Сьогоднішній урок ми проведено у формі змагання.
Мета нашого уроку –перевірити як уважно ви прочитали роман про Тома Сойєра, який був написаний Марк Твеном.
А зараз ось Вам загадка:
Він завжди шука пригоди
Дуже хитрий та сміливий
Але все ж не любить вчитись.
Має подругу він Беккі,
Тітку Поллі замість мами,
Брата Сіда-в покарання,
Гека друга в нагороду
Здогадайся, хто цей хлопчик,
Що завжди шука пригоди?
Так ,це Том Сойєр!
1 завдання Презентація команд
Капітани команд зачитують вірші проТома Сойєра
Повідомлення вчителя та презентація про автора Марка Твена, створення повісті «Пригоди Тома Сойєра».Будьте уважними під час перегяду презентації.
2 завдання-відновити хронологічну послідовність подій твору
1.Порятунок Мефа Поттера-4
2. «Виходьте!Знайшлися!»-6
3.Чудовий маляр-1
4.Трагедія на цвинтарі-3
5.Том познайомився з Беккі -2
6.Заблукали в печері-5
3 завдання -Літературна вікторина
1.Кому Марк Твен присвятив свої книги?(Дружині)
2.В якому році Марк Твен розпочав писав «Пригоди Тома Сойєра»(1875)
3.Хто був прототипом образу Тома Сойєра?(Том Бленкеншип)
4.Як тітка Поллі покарала Тома?(Загадала фарбувати паркан)
5.Ким був татько Беккі?(Окружний суддя)
6.Чим пригостив Том Беккі?(Персиком)
7.Навіщо Том і Джо вночі пішли на цвинтар?(Виводити бородаки)
8.Що змінило долю Мефа Потера?(Свідчення Тома)
9.Скільки часу Том і Беккі провели у печері?(Три дні)
3 завдання. Конкурс «Кросворд Марк Твен .Хто перший розгадає кросворд.
1.Кому з героїнь твору Марка Твена «Пригоди Тома Сой єра»належали слова «Хто попускає дитину, той її псує»(Поллі)
2.Двоюрідний брат Тома?(Сід)
3.Яка кличка кота тітки Поллі?(Пітер)
4.Назва вихідного костюма Тома?(Другий)
5.Яке слово було паролем Тома і Гека?(Кров)
6.Ім’я дівчинки, яка подобалась Тому?(Беккі)
7.Чоловіка,якого несправедливо ув’язнили?(Поттер)
4 завдання Упізнай літературного героя-завдання для 1 і 2 групи
«В ньому біс сидить…він син моєї покійної сестри.» «Його мокра чуприна була ретельно пригладжена щіткою, і короткі кучерики лежали рівно й гарно.»
«Чарівне,голубооке створіння з двома довгими золотистими кістками, в білому платтячку та вишитих панталончиках.»
«…був собі господарем і робив усе, що йому заманеться.За сухої погоди він ночував на чужих ганках,а коли дощило- у порожній бочці…»
«кепкувань цього хлопця Том боявся найбільше. Голосно гудів і вдавав із себе пароплава, і дзвінко гудів.»
«П’яничка, не пам’ятає, що робить, але вірний друг, підтримує індіанців…»
«Мстивий, ,підступний, клятий, прикидається другом ,порушує слово, доводить безвинну людину до в’язниці.»
5завдання .Ви молодці, а зараз давайте створимо гроно
1група-риси характеру Тома Сойєра,2 група-риси характеру Гека Фінна.
6.Завдання А зараз запрошуємо юних аристів. Інценізація твору.
1.група «Чудовий маляр»
2.група «Том і Беккі заблукали в печері»
7.Завдання Гра-це чудово! Давайте зараз відпочинемо . Запрошуємо двох учнів з кожної команди. Хто швидше пофарбує паркан. На дошці намальовані паркани,які під музику розфарбовують учні
8.Завдання відпочили, а тепер-«Хто більше?»
Перелічіть коштовності, які з’явилися у Тома на середині суботнього дня після фарбування паркану.
9.Завдання Редакція доручили вам як художнику оформити обкладинку до нового видання роману «Пригоди Тома Сойєра» ваша творчість,
ваша фантазія. «Юні художники» запрошуємо презентувати ваші малюнки.
10.Завданя .Конкурс капітана «Заморочки» згадайте події зв’язані з цими речами. Вчитель показує предмети, а учні відповідають.
1.Книга Біблія
2.Щітка
3.Яблуко
4.Ключ
Попередні висновки
Діти, скажіть, чи хотіли б ви мати за товариша персонажів роману?
Кого саме?
За які риси характеру?
Чого можна повчитися сучасним дітям у цих персонажів?
11завдання. А зараз УВАГА!!!У кожому творі є цифри. Що вони означають в творчості Марка Твена?
1.3 дня і 3 ночі (в печері провели діти)
2. 30 ядрів (довжина паркану)
3.74 роки (прожив Марк Твен)
Підбиття підсумків уроку
1.Мікрофон ось і підійшов час прощатися з героями повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра та Гекельбере Фінна.»А на прощання хочу, щоб ви продовжили речення…
Я навчився у Тома…….
Я дякую за те, що…..
Підсумок уроку-вікторини
Вчитель читає вірш «Том Сойєр»
Ким стане, як виросте,
Том Сойєр-
Моряком, педагогом, юристом,
Будівельником, а може артистом?
Годі гадати!
Хіба це важливо?
Я вірю ,що Томас мій
Буде щасливим!
Я знаю, що буде він справжнім мужчина,
Що вийде з нього порядна людина
Хлопчина, а вміє любити й дружити
І може добро та зло розсудити!
У Марка Твена були різні плани щодо завершення історії його улюблених героїв. Ви також дома під час написання творчих робіт поміркуйте яким
може бути майбутнє героїв твору?
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання.
Написати міні-твір «Яким я уявляю майбутнє героїв твору?»