Урок№16 Дата_____________
Тема: Використання синонімів,антонімів, омонімів, паронімів у мовленні
Мета:навчальна: поглибити знання учнів про групи слів за значенням; формувати вміння учнів правильно застосовувати омоніми, синоніми та антоніми в текстах, знаходити їх у реченнях, доцільно вживати їх у власному мовленні, навчити користуватися словниками;збагачувати активний словник учнів;розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення, пам’ять, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховна: виховувати повагу до слова, високу культуру мовлення.
Хід уроку
Організаційний момент. Мотивація.
Оголошення теми і мети уроку
Основний зміст
Гра «П'ятий зайвий».Поєднуючи синоніми у синонімічні ряди. (Усно)
1. Вести мову, розмовляти, говорити, співати, виголошувати.
2. Смуток, журба, скорбота, сміх, печаль. Синоніми-слова, різні
3. Сильний, дужий, слабкий, потужний, міцний. за звучанням і написанням,
4. Хуртовина, дощ, віхола, завія, хурделиця. але близькі за лексичним
5. Чемний, привітний, грубий, люб'язний, делікатний. значенням.
Конструювання пар антонімів (письмово в зошит)
Пасивний – активний,
день – ніч,
голосно – тихо,
песиміст – оптиміст,
вчений – неук,
світло – темрява,
колективний – індивідуальний,
світлий – темний.
багато – мало
Конструювання словосполучень з омонімами
Побудувати словосполучення з омонімами, щоб було зрозуміле їх значення.
Омоніми – слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями: ключ (відмикати дверний замок; ключ – пташина зграя; лисичка –тварина, лисичка - гриб).
Фізкультхвилинка
Листочки-парашутики, як стомлені пташки,
Летять і опускаються на трави і стежки.
Листочки-парашутики у лісі не злічить.
То осінь опускається, бо хоче відпочить.
Вправа 111 (письмово).
Лексичний розбір слова. (усно)
Теплий , гриб, лисичка, замок, мороз.
Підсумок уроку
Домашнє завдання. 1) Виконати вправу 117;
2) Готуємось до тематичного оцінювання ст 51(усно)