Урок "Використання слів, близьких і протилежних за значенням"

Про матеріал
Повторити і закріпити відомості про іменники - синоніми та іменники - антоніми до загальновживаних слів; розширити уявлення дітей про лексичне значення іменника; використовувати їх в усному і писемному мовленні; розуміти і усвідомлювати, що означає родина для кожної людини.
Перегляд файлу

Тема уроку:  Використання слів, близьких і протилежних за значенням.

                            НЕЗНАННЯ - ВОРОГ, А ЗНАННЯ - ДРУГ

Мета уроку: повторити і закріпити відомості про іменники - синоніми, та іменники -

                            антоніми;  розширити уявлення дітей про лексичне значення іменника.

                            Розвивати логічне мислення, усне та писемне мовлення. Збагачувати

                            словниковий запас школярів. Виховувати кращі моральні якості, повагу

                            до родини.

                            Закріплювати вміння учнів переключатися з одного виду роботи на інший.

                            співпрацювати з учнями в групах. парах. Сприяти дотриманню культури спі-

                             кування між дітьми.

Очікуванні результати: добирає іменники - синоніми та іменники - антоніми до загальновживаних слів; використовує їх в усному і писемному мовленні; розуміє і усвідомлює . що означає родина для кожнї людини.

Тип уроку: закріплення вивченого метеріалу.

Обладнання: сигальні картки, таблиці, вірші, прислів"я, запис спокійної музики.

Девіз уроку: Не просто слухати, я чути.

                            Не просто дивитися, а бачити.

                            Не просто відповідати, а міркувати.

                             Дружно і плідно працювати.

                                                   ХІД УРОКУ

І.Психологічне налаштування до уроку. Звучить спокійна музика.

         Продзвенів уже дзвінок. починається урок.

         Приготуйте, без мороки. Все, що треба до уроку.

         Книжку, зошит, ручку, олівці.

         Приготували? Молодці!

         Все у нас уже на місці. залишилось тільки сісти!

          Сядьте,дітки, всі гарненько. руки покладіть рівненько.

          Голівку вище підніміть. плечі свої розведіть.

           Всі на мене подивіться. і приємно посміхніться!

2. ГРА " ОЧІКУВАННЯ"

     - Я рада бачити ваші обличчя, ваші посмішки і думаю, що урок подарує нам радість від   спілкування один з одним.

     - Що ви очікуєте від уроку?

     - Сподіваюсь, що ви будете гарно працювати. уважно слухати. вчитися висловлювати свої думки, будете активними, творчими, старанними.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.Поетична хвилинка Читання учнями вірша "Іменник".

Починаємо вивчати

Ми тепер частини мови,

Всіх їх треба знати,

Що здобути знань основи.

Перша з них - іменник. друзі,

Цю частину люблять дуже,

Бо вона усе назве,

Дасть імення золоте.

Мама, мир і Україна,

Сонце, небо, світ, людина,

Звуки, букви, слово, мова -

Ось частина ця чудова.

Хто? Сестричка, ненька, батько,

Пташка, білочка. зайчатко.

Що? Земля, ріка, діброва,

Книжка, зошит, ручка, школа...

Вивчім цю частину мови,

Зрозуміймо - будем знать .

Бо вона така казкова -

Допоможе світ пізнать.

- Яке ви вивчили правило про іменник?

- Що таке  іменники-антоніми?

- Що таке іменники- синоніми?

- Як відрізняється іменник від інших частин мови?                                                                                                  У словниках іменників налічується 135000 слів.

2.Читання слів на дошці. 

   Мама, мати, ненька.

   Батько, тато, неньо.

   Діти, малюки, нащадки.

- Що спільного в цих словах? (Іменники, назви істоти, загальні назви).

- Назвіть одним словом маму, тата, їхніх дітей.  (Сім"я, родина).

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

а) Навчитися добирати синоніми і антоніми до слів.

б) Вживати їх в усному і писемному мовленні.

в) Збагатити словник, мовлення.

г) Закріпити знання про гаматичні категоріі роду і числа іменників.

1. Бесіда

 - Отже. ми з вами пригадали,що означають слова антоніми та слова синоніми, а також

ми вже знаємо. що являє собою частина мови ІМЕННИК.

-Ще згадаймо про рід та число іменників. Використання мультимедії ( за вибором вчителя).

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

1.Робота із сигнальними картками.

- Вказати рід іменників на сигнальних картках.

2 Складання речень.                                                                                                                                                         --  .Скласти речення з окремими словами на тему "Сім"я" і записати їх.

(Тато, мама і дитя - це сім"я. Мати, батько і дитина - це родина).

- Кожна сім"я має свій дім. Доберіть іменники-синоніми до слова "дім".

( Хата, оселя, помешкання,Будинок, домівка, господа).

- Що спільного в цих словах?

( Значення, ністота, загальна, категорія числа).

- Чим відрізняються ці слова? ( Різні роди).

- Молодці! Ви добре попрацювали і заслуговуєте на відпочинок.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА "КУЛАЧОК І ПАЛЬЧИК" (вправа на розвиток образного мислення, сприяє поліпшенню запам"ятовування).

1).Права рука затиснута в кулакі великий пальчик показує, що у нас все гаразд.

2). Ліва рука затиснута в кулак.

3). Хлопок  в долоні.

4).Різко змінюється положення рук навпаки.

2.Робота в парах. Записати слова-антоніми до іменника. Утворити синонімічні групи.

Добро - ....... (зло. лихо).

Радість - .....(смуток, сум, печаль).

Тиша - ..... ( шум, гамір, галас, крик).

Здоров"я - ....... (хвороба, недуга).

3. Робота в групах. На дошці записані прислів"я.

       1). Вибіркове списування з дошки.

              - Незнання - ворог, а знання - друг.

              - Труд для людини - здоров"я і життя.

              - Праця життя продовжує, а лінь - позбавляє

              - Ключі від щастя - в роботі.

( Дівчатка виписують з прислів"їв слова - синоніми :труд, праця, робота.

  Хлопчики - антоніми: незнання - знання, друг - ворог. продовжує - позбавляє).

          2) Прочитати зайве прислів"я та обгрунтувати свою думку.

              ( Незнання - ворог, а знання - друг.)

           3) Взаємоперевірка виконаних робіт.

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Олійник Галина
Додано
1 лютого 2023
Переглядів
335
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку