Погоджено: ст.майстер
_____________ В.П.Прозапас
На 14 грудня 2017 року
Тема № 5. Виконання робіт по з’єднанню сталевих та поліпропіленових труб.
Тема уроку: Паяння поліпропіленових труб водопостачання.
Ціль уроку:
а) навчально-виробнича- виробити в учнів вміння та навички при паянні труб водопостачання.
б) виховна - виховати бережливе ставлення до обладнання та матеріалів, правильне використання інструментів, почуття взаємоповаги та дисципліни.Виховання поваги до праці.
в) розвиваюча - розвивати в учнів уявлення та вміння при ознайомленні з технікою безпеки при паянні поліпропіленових труб.
Тип уроку:Формування первинних умінь.
Вид уроку:Урок-вправи.
Методи проведення уроку:
- словесні - бесіда,фронтальне опитування, пояснення, інструктаж;
- наочні - демонстрація, показ, презентація;
- практичні - виконання виробничих завдань;
Дидактичне та матеріально-технічне забезпечення уроку :інструкції з охорони праці електрозварника,інструкція з протипожежної безпеки,тестові завдання для перевірки домашнього завдання,інструкційно-технологічні картки ,фільми ,щітки,молотки,метал профільний різної товщини,електроди,зварювальні апарати
Місце проведення уроку Майстерня ручного дугового зварювання та теплового різання.
Навчально-виробнича робота : Паяння поліпропіленових труб водопостачанняя.
Хід уроку
Організаційна робота.(5 хв.)
-Перевірка наявності учнів ;
-Перевірка готовності учнів до уроку ;
План вступного інструктажу
1.2 Мотивація вивчення даної теми.(3хв.)
1.3 Показ трудових прийомів паяння поліпропіленових труб водопостачання..(25хв.)
1.4 Безпеки праці при паянні поліпропіленових труб водопостачання.положенні.(5хв.)
1.5 Закріплення вивченої теми,виконання учнями .(10хв.)
Видати учням спецодяг, інструмент, пристосування і дати вказівку, приступити до вправ.
2. ВПРАВИ УЧНІВ І ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ МАЙСТРА (180 хв.)
Цільові обходи робочих місць учнів майстром:
Перший обхід Перевірка організації робочого місця.
Третій обхід Надання допомоги учням які погано розуміють тему .
За 20-30 хв. до кінця уроку дати вказівку закінчити вправи
3. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ (45 хв.)
План заключного інструктажу:
1. Прийняття виконаної роботи та її оцінювання.
2. Аналіз характерних помилок, допущених учнями при виконанні роботи.
3. Відзначення кращих робіт учнів.
4. Прибирання робочих місць та здача інструментів.
Сповістити учням тему слідуючого уроку: Ознайомлення та підготовка до роботи інструментів для монтажу мерею опалення та водопостачання з поліпропіленових труб.
Задати завдання до дому:
Дати вказівку учням зібрати, почистити і здати інструменти і спецодяг, прибрати робочі місця, вимити руки і лице, привести в порядок свій одяг і закінчити урок.
Майстер в/н: ______________
Конспект
Паяння поліпропіленових труб
Дуже часто виникає питання про заміну старих, поржавілих і дають течі водопровідних труб. У минулому залишилися часи, коли вдавалися до послуг професійних сантехніків для заміни металевих труб. Найкращим альтернативним варіантом металевих і чавунних труб на сьогодні є поліпропіленові труби.
У разі якщо з’єднання поліпропіленових труб виконано невдало, то можна використовувати з’єднувальні муфти для переробки недоробок.
Основна перевага труб з поліпропілену: висока міцність, відсутність корозії, тривалий експлуатаційний термін, простота монтажу. А також можливість змінити неправильно виконане з’єднання.
Тому навіть ті, хто не має навиків роботи, можуть сміливо приступати до заміни водопроводу.
Інструмент для зварювання поліпропіленових труб, який потрібен для самостійного монтажу водопроводу або опалення перерахуємо нижче.
Отже:
Перед тим як приступити до монтажу водопроводу або опалення виникає питання: поліпропіленові труби як вибрати?
При купівлі поліпропіленових труб краще вибирати аналогічний розмір демонтованих старих труб, тоді не виникнуть проблеми з їх з’єднанням.
Повернутися до змісту
Монтаж пропіленових труб своїми руками
Монтаж опалення з поліпропіленових труб
На сьогодні найпоширеніший спосіб монтажу поліпропіленових труб — дифузна зварювання з допомогою різних фітингів: куточків, перехідників, муфт.
Якщо використовувати труби з поліпропілену для організації холодного водопостачання, то можна сміливо розраховувати на півстолітнє їх використання. Поліпропіленові труби в облаштуванні гарячого водопостачання прослужать чверть століття.
Однак потрібно пам’ятати, що термін експлуатації труб з поліпропілену залежить від того, витримані норми температурного режиму та показники тиску води.
Хоча самі по собі поліпропіленові труби мають високий запас міцності і здатні витримати високу температуру при більш низькому тиску води і, навпаки, високий тиск при більш низькій температурі води. Якщо ж одночасно високі показники температури і тиску, то це призводить до зменшення терміну експлуатації труб на 5-7 років.
Існує спеціально розроблена таблиця, в якій встановлений термін експлуатації труб з поліпропілену, які використовуються при різних показниках тиску і температури води.
Поспішаємо запевнити споживачів, що в домашніх трубопроводах надмірно підвищені навантаження нонсенс. Навіть під час виникнення аварійної ситуації, труби з поліпропілену витримують різкі скачки тиску та підвищення температури води на всі 100%. Турбуватися не про що.
Вибір кольору труби з поліпропілену не означає обмежень при використанні труб. Єдиний момент, на який можна звернути увагу при виборі кольору поліпропіленової труби — це той факт, що труба чорного кольору найбільше захищена від впливу ультрафіолетового випромінювання.
При монтажі водопроводу з поліпропіленових труб, потрібно враховувати що труби, зібрані з допомогою нероз’ємного з’єднання, не підлягають подальшій розбиранні.
Сьогодні поліпропіленові труби використовують в різних комунікаціях водопостачання та опалення будинку. Для забезпечення системи водопостачання труби з поліпропілену дозволяють облаштувати розводку труб, систему стояків, навіть під’єднуватися до металевих труб.
При встановленні поліпропіленових труб в системі опалення, труби з поліпропілену застосовують для системи опалювальних стояків, обв’язки котлів, розведення труб опалення, навіть для приєднання до радіаторів з металу.
Тривалий термін експлуатації труб з поліпропілену дозволяє їх застосовувати для облаштування різних видів прокладки: відкритої, закритої і по стіні.
Виділяють 4 категорії поліпропіленових труб:
З’єднання поліпропіленових труб з металевими трубами старих комунікацій, а також сантехнічного обладнання з арматурою із сталі легко виконується за допомогою спеціальних фітингів з вставками: хромованими і латунними.
Повернутися до змісту
Види фітингів для поліпропіленових труб.
Повернутися до змісту
Як з’єднувати поліпропіленові труби?
З’єднання поліпропіленових труб в квартирі
Пайка поліпропіленових труб своїми руками на перший погляд не дуже складна справа, але досить копітка і вимагає елементарних навичок роботи і акуратності. Напередодні виконання пайки труб з поліпропілену, обов’язково ретельно вивчіть інструкцію — вона є в коробці з паяльником.
В ній Ви обов’язково знайдете відповідь на питання: як правильно паяти пластикові труби? Якщо виконувати інструкцію покроково, то ніяких сумнівів при виконанні роботи не виникне.
Також в інструкції міститься інформація про категорії поліпропіленових труб і їх максимальному переділі тиску і високої температури. Обов’язково зверніть увагу на розділ інструкції із зварювання поліпропіленових труб при з’єднанні фітингами. Правилами безпеки краще не нехтувати.
Повернутися до змісту
Етапи виконання роботи
Монтаж нового водопроводу або опалювальної системи потрібно починати зі складання докладної схеми. Для цього потрібно попередньо намітити розміщення кранів, поворотних куточків, трійників, фільтрів і т.д.
Потім виробляємо збірку окремих частин, які за допомогою спайок з’єднаються в єдину систему.
Паяльник для зварювання поліпропіленових труб краще всього встановити на спеціальні ніжки, які входять в комплект.
Рада! Для того щоб було зручніше проводити пайку, що з’єднуються частини потрібно тримати горизонтально.
Вертикальна пайка труб з поліпропілену більш складний процес, її потрібно виконувати з помічником. Тепер паяльник потрібно зняти з ніжок, Ваш помічник прикладає трубу до передбачуваного з’єднанню і утримує її без зрушень. Ви в цей час паяльником виробляєте спайку.
Останній етап роботи — спайка цілої системи. Ваш помічник повинен притримувати все сполучаються елементи системи у потрібному положенні.
Якщо потрібно спаяти поліпропіленову трубу, діаметр якої до 63 мм, то використовують раструбную або муфтову зварювання. Тобто дві труби з’єднують за допомогою муфти, при цьому різьбові вузли з’єднують за допомогою фітингів з розтрубом.
Якщо потрібно спаяти поліпропіленову трубу, діаметр якої понад 63 мм, то застосовують стыковую зварювання. Вона сама надійна і не потребує застосування додаткових деталей.
Повернутися до змісту
Проведення паечных робіт апаратом Фузіотерм
Рекомендуємо використовувати апаратуру для зварювання Фузіотерм. Як правильно паяти поліпропіленові труби апаратом для зварювання Фузіотерм?
Перед включенням апарату, нагвинтити і затягніть вручну інструменти зварювання в холодному стані. Якщо плануєте зварювати два з’єднання, то інструменти зварювання потрібно помістити в спеціальні отвори зварювального апарату.
Набір інструментів Фузіотерм для зварювання поліпропіленових труб
Температура зварювання поліпропіленових труб становить 260°с Перед виконанням спаєчних робіт, обов’язково перевірте температуру зварювального інструменту за допомогою спеціального індикатора температури.
Після нагріву апарату обов’язково почекайте ще 5 хвилин і лише потім приступайте до зварювання.
Повернутися до змісту
Розтрубна пайка
Якщо діаметр поліпропіленової труби до 40 мм, то потрібно використовувати ручний зварювальний апарат з центруючим пристроєм і спеціальними насадками. Апарат для зварювання потрібно закріпити і встановити спеціальні насадки, після цього апарат можна включати.
Зварювальний апарат для виконання розтрубного спайки
Етапи виконання розтрубного пайки:
Лише дотримання всіх правил зварювання дасть гарантовано надійне з’єднання, яке прослужить досить довго і не доставить незручностей при використанні систем опалення та водопостачання.