Тема уроку. Арифметична прогресія та її властивості. Формула n-го члена АП.
Мета уроку:
Навчальна: сформувати в учнів поняття про арифметичну прогресію, різницю арифметичної прогресії, формулу n-го члена арифметичної прогресії, вміння знаходити елементи прогресії за формулою n-го члена.
Розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, уміння аналізувати та робити висновки.
Виховна: виховувати спостережливість, кмітливість, бажання здобувати знання, підтримувати інтерес до вивчення теми.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: підручник (Алгебра для 9-го класу автор О.С. Істер), презентація, проектор, екран, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
Перевірити готовність учнів до уроку, налаштувати на плідну працю. Відкрити зошити та записати число (на партах наклеяні стікери з побажаннями від учителя, на них будемо відмічати свої досягнення впродовж уроку – це і буде ваша оцінка). Запропонувати учням обмінятися зошитами для запису побажань на урок, нагадуючи про те, що сьогодні День рідної мови.(за бажанням - зачитати)
II. Перевірка домашнього завдання
№ 672 (1), 674, 677 (1,2) – за екраном
№ 679 (1) за записом з помилками на дошці Вправа «Знайди помилку». Розв'язання домашнього завдання заздалегідь записані вчителем на дошці.
y1 = 5, yn+1 = 2yn – 7 , y2 - ? y3 - ? y4 - ? y5 - ?
y2 = 2·5 – 7 = - 4 (3)
у3 = 2· 3 – 7 = -1
у4 = 2·(-1) – 7 = -16 (-9)
у5 = 2·(-9) – 7 = 25 (-25)
Учні звіряють розв'язання в зошитах із записами на дошці, шукають і виправляють помилки.
За кожен вірно виконаний номер д/з поставте 1 бал, тобто 4 бали за всю д/р
(Проставити у стікери)
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Інтерактивна вправа «Незакінчені речення». Робота в зошитах
1) Об'єкти, що розміщені за певним порядком утворюють….. ( послідовність.)
2) Об'єкти, які утворюють послідовність, називають ...(Членами послідовності.)
3)Послідовність називають числовою, якщо …(Її членами є числа.)
4) Кожний член послідовності має свій порядковий….( номер)
5) Послідовність можна позначити… (аn)
6) Існують способи задания послідовності ... (Описовий, формулою n-го члена, табличний, рекурентний.)
Перевірка за екраном, кожна вірна відповідь – 0, 25б. максимум – 1,5б
( Проставити у стікери)
Доповнення знань:
Ми на минулому уроці говорили, що вивчати послідовності розпочали ще задовго до вивчення функцій. Із давнини до нас дійшли такі послідовності:
1; 2; 3; 4; 5; 6;… - послідовність натуральних чисел
2; 4; 6; 8; 10;…-послідовність парних натуральних чисел
1; 3; 5; 7; 9; 11; 13;… - послідовність непарних натуральних чисел
1; 4; 9; 16; 25; 36;… - послідовність квадратів натуральних чисел
2; 3; 5; 7; 11; 13; - послідовність простих чисел
1; 1; 2; 3; 5; 8; 13; 21; 34; 55; 89; - послідовність Фібоначчі
(вчитель чіпляє ці послідовності на дошку – ми будемо говорити про них трішки пізніше)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Розв'язати її нам допоможе матеріал нашого уроку. Але спочатку…(робота з презентацією)
IV. Формування нових знань
В XVIII ст. в англійських підручниках з’явилися позначення арифметичної прогресії( чіпляю на дошку)
(Основні поняття та приклади – записи у зошитах)
Чи вірите Ви? фізкультхвилинка
Формула n-го члена (формула на дошку)
(записи у зошит)
V. Первинне закріплення вивченого матеріалу
Вчитель: Повернемося до задачі ЗНО (записи у зошит з екрана)
Приклад 1 (за екраном)
№ 696 (2) біля дошки 1 учень
Приклад 2 (за екраном)
№ 699 (2) 1 учень - дошка
Попрацюємо у парах (2 хв): 1 пара - № 694
2 пара - № 695
(Перевіряємо усно Проставити у стікери 1,5б)
Вчитель: використання АП у житті подивимось на таких прикладах (слайд )
Та деякі найпростіші властивості АП
Попрацюємо у групах
1гр. Між числами 15 та 30 вставте два таких числа, щоб вони разом з даними утворили АП.
2гр. Між числами 18 та 36 вставте два таких числа, щоб вони разом з даними утворили АП.
3гр. Між числами 28 та 40 вставте два таких числа, щоб вони разом з даними утворили АП.
4гр. Між числами 12 та 45 вставте два таких числа, щоб вони разом з даними утворили АП.
(перевірка відповідей за екраном) додаємо 1 до своїх стікерів
Попрацюємо самостійно: тести, один учень – онлайн тест за комп'ютером
1 варіант
1. Чи буде послідовність 3; 9; 15; 21; 27 арифметичною прогресією
А) так Б) ні
2. В арифметичній прогресії 4,5; 6; 7,5; 9.. знайти різницю
А) 0,5 Б)1,5
3. Знайдіть три наступних члени арифметичної прогресії 5,2; 5,5; 5,8; 6,1;…
А) 6,4; 6,7; 7 Б) 6,3; 6,6; 6,9
4. Знайдіть 8-й член арифметичної прогресії, якщо а1= 4 і її різниця d = 2
А) 16 Б) 18
5. Між числами 6 та 10 вставте таке число, щоб отримати арифметичну прогресію
А) 7,5 Б) 8
2 варіант
1. Чи буде послідовність 4; 9; 14; 18; 23 арифметичною прогресією
А) так Б) ні
2. В арифметичній прогресії 4,8; 6; 7,2; 8,4.. знайти різницю
А) 1,2 Б)1,1
3. Знайдіть три наступних члени арифметичної прогресії 3,2; 3,5; 3,8; 4,1;…
А) 4,4; 4,7; 5 Б) 4,3; 4,6; 4,9
4. Знайдіть 8-й член арифметичної прогресії, якщо а1= 3 і її різниця d = 4
А) 32 Б) 31
5. Між числами 4 та 10 вставте таке число, щоб отримати арифметичну прогресію
А) 7 Б) 8
Перевіряємо за екраном, кожне завдання – 1 бал, максимум – 5 балів
Ткачук Олександра – ділить оцінку на 2
VІ. Підсумки уроку.
Підрахунок отриманих балів
Рефлексія
Сьогодні :
я дізнався (дізналася)…
я навчився (навчилася)…
я зрозумів (зрозуміла)…
мені не вистачило….
Домашнє завдання: §16 вивчити основні формули, № 697, 700- 2 рівень
№ 702,706 -3,4 рівень