1
9 клас
Тема: Інструктаж з БЖД. Практична робота №4. Властивості етанової кислоти
Мета:
Основні поняття: етанова (оцтова) кислота, функціональна карбоксильна група.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності кислот, солей, основ, штатив з пробірками, пробірко- тримач, нагрівальний прилад, розчини етанової (оцтової) кислоти та купрум(ІІ) сульфату, розчини лугу, індикатори (фенолфталеїн та універсальний індикатор), інструкція з т/б, кристалічний кальцій карбонат, цинк гранульований, порошок купрум(ІІ) оксиду, шпатель, піпетки.
Тип уроку: практична робота.
Епіграф: «Жодна наука не потребує експерименту такою мірою, як хімія. Її основні закони, теорії і висновки спираються на факти. Тому постійний контроль дослідом необхідний». (Майкл Фарадей)
Хід уроку
Ну звичайно, це оцтова кислота, а в побуті – оцет (6, 9, 12%), який ми отримуємо розводячи оцтову есенцію (98%).
А чи знаєте ви, що слово «кислота» у перекладі з латинської читається «асіd», скоріше за все виникло від латинської назви оцту – «acidum».
Оцтова кислота у природі зустрічається в рослинах, утворюється під час бродіння, гниття, скисання вина, пива, міститься в молоці й сирі, шкірі тварин. Має найбільше практичне значення, наприклад всім відомо використання водного розчину оцтової кислоти – оцту, як смаковий засіб та консервант.
Тому ми просто зобов’язані практично ознайомитись і вивчити властивості оцтової кислоти. Тож давайте, продовжимо вивчати властивості оцтової кислоти, а саме її хімічні властивості. Отож, тема сьогоднішньої практичної роботи «Властивості етанової кислоти».
«Жодна наука не потребує експерименту такою мірою, як хімія. Її основні закони, теорії і висновки спираються на факти. Тому постійний контроль дослідом необхідний». (Майкл Фарадей)
Виконання практичної роботи
Наш сьогоднішній урок – це практична робота. Тому запрошую вас до здобуття нового та закріплення вже вивченого.
Повторення правил техніки безпеки при роботі в кабінеті хімії під час проведення хімічного експерименту.
Найперше, пригадаємо правила т/б при роботі в кабінеті хімії.
Повторюємо правила техніки безпеки:
По закінченню роботи не забудьте прибрати своє робоче місце і вимити руки з милом.
Починайте роботу над кожним дослідом з відповіді на питання, прогнозування виконання досліду та його результатів. Свої дії та спостереження записуйте в запропоновану таблицю. Після завершення дослідів запишіть у таблицю висновки і відповідні рівняння реакцій у молекулярній та йонно-молекулярній формах.
Інструктивна картка. Практична робота №4. Тема: Властивості етанової кислоти.
Мета: дослідити хімічні властивості оцтової кислоти.
Обладнання і реактиви: розчин оцтової кислоти (СН3СООН), розчин натрій гідроксиду (NaOH), розчин купрум(ІІ) сульфату (CuSO4), кристалічні кальцій карбонат (СaСO3) та купрум(ІІ) оксид (CuO), цинк (Zn) (гранульований), універсальний індикатор, фенолфталеїн, шпатель, штатив з пробірками, пробіркотримач, нагрівальний прилад.
Виконання роботи
Номер досліду |
Хід роботи (що робили)
|
Спостереження |
Рівняння реакцій, що відбувалися |
|
|
|
|
Дослід № 1. Дія етанової кислоти на індикатори. В розчину етанової кислоти занурюємо смужку універсального індикатора. Як змінилося забарвлення індикатора? Що це засвідчує? Складіть рівняння дисоціації кислоти.
Дослід №2. Взаємодія етанової кислоти з металами. До розчину етанової кислоти додай трохи порошку цинку. Що спостерігаєте? Поясніть результати досліду. Складіть рівняння реакції.
Дослід № 3. Взаємодія етанової кислоти з основними оксидами. У пробірку засипаємо трохи дрібного порошку купрум(ІІ) оксиду та доливаємо розчин оцтової кислоти. Для прискорення реакції вміст пробірки нагріваємо у полум’ї спиртівки. Що спостерігаєте? Складіть рівняння реакції.
Дослід 4. Взаємодія етанової кислоти з основами.
а) до розчину натрій гідроксиду додайте фенолфталеїн, відзначте зміну забарвлення лугу, потім краплями додайте розчин етанової кислоти до знебарвлення розчину. Поясніть причину знебарвлення розчину. Складіть рівняння реакції.
б) у другу пробірку наливаємо 1-2 мл розчину купрум(ІІ) сульфату і по краплинам доливаємо розчин натрій гідроксиду. До одержаного осаду додаємо розчин етанової кислоти. Що спостерігаєте? Складіть рівняння реакції.
Дослід 5. Взаємодія етанової кислоти з солями. До кристалічного кальцій карбонату долийте розчин етанової кислоти. Опишіть спостереження. Складіть рівняння реакції.
Ми з вами опрацювали всі досліди практичної роботи, записали в зошиті відповідні хімічні реакції і сформулюйте загальний висновок до практичної роботи.