Тема: Властивості функцій
Мета. Узагальнити й систематизувати знання студентів про функції та
їх графіки, ознайомити студентів з властивостями функцій.
Тип заняття. Засвоєння нових знань.
Обладнання. підручники Г.П.Бевз, В.Г.Бевз Математика 10,
М.І.Шкіль, З.І.Слєпкань, О.С.Дубинчук Алгебра і
початки аналізу, таблиці, роздатковий матеріал,
креслярські приладдя, мультимедійний комплекс.
Інтерес до учіння - важливий стимул
навчальної діяльності учнів.
В. О. Сухомлинський
Хід заняття
І. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування студентів.
1) Дайте означення функції.
Відповідь. Функцією називають таку відповідність між змінними х і у, при якій кожному значенню змінної х відповідає єдине значення змінної у. При цьому змінну х називають аргументом, а змінну у функцією (від аргументу х).
2) Що таке область визначення функції?
Відповідь. Усі значення, яких набуває аргумент утворюють область визначення функції і позначають D(у).
3) Що таке область значень функції?
Відповідь. Усі значення, яких набуває залежна змінна утворюють область значень функції і позначають Е(у).
4) Які способи задання функції вам відомі?
Відповідь. Задавати функції можна формулами, таблицями, графіком.
5) Що таке графік функції?
Відповідь. Графіком функції називається фігура, яка складається з усіх точок координатної площини, абсциси яких дорівнюють значенню аргументу, а ординати - відповідним значенням функції.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Сприймання і усвідомлений нового матеріалу.
Функції відрізняються одна від одної не тільки областями визначення й значень, а й іншими властивостями. Деякі з властивостей ми вивчимо на цьому занятті.
1. Розв'яжемо вправу. Знайдіть координати точки перетину графіка функції у = -Зх + 9 з віссю абсцис; віссю ординат.
Розв 'язання.
Абсциси точок перетину графіка функції з віссю абсцис знаходимо розв'язавши рівняння f(х) = 0.
-Зх + 9 = 0,
-Зх = -9,
х = 3
(3;0) - точка перетину з Ох .
Ординату точки перетину графіка функції з віссю ординат знаходимо, обчисливши f(0).
(0;9) - точка перегину з Оy.
Абсциси точок перетину графіка функції з віссю абсцис називають нулями або коренями функції.
Вкажіть нулі функції на графіках.
Отже, значення аргументу, при яких значення функції дорівнює нулю, називають нулями функції.
Вкажіть на цих малюнках (мал.1) проміжки, на. яких функція набуває додатних значень, від'ємних, значень.
Відповідь.
а) (-∞, 4); (4; ∞).
б) (0; ∞); (-∞;0).
в) (0; ∞).
г) (-∞;3)U(1;∞); (-3; 1).
Проміжки на яких функція має однакові знаки, називають проміжками знакосталості. Для визначення проміжків знакосталості треба розв'язати нерівності f(х) > 0, f(х) < 0.
2. Охарактеризуйте зміну значення функції із зростанням аргументу.
Таким чином функцію називають зростаючою на деякому проміжку, якщо більшому значенню аргументу з цього проміжку відповідає більше значення функції.
Функцію називають спадною на деякому проміжку, якщо більшому значенню аргументу з цього проміжку відповідає менше значення функції.
Вкажіть проміжки зростання й спадання функції.
Відповідь: а) спадає на (-∞; ∞);
б) зростає на (-∞; ∞);
в) спадає на (-∞; -1); зростає на (-1; ∞).
Графічне задання функції наочно ілюструє проміжки її зростання й спадання.
Давайте визначимо чи є дана функція зростаючою (спадаючою), якщо вона задана формулою у = f(х).
у = Зх - 3.
Нехай х1 і х2 - два довільні значення аргументу з області визначення, причому х2 > х1, а у1 і у2 відповідні їм значення функції, тобто
у1 = 3х1 - 3, у2 = Зх2 - 3.
Розглянемо різницю:
у 2 – у1 =(3 · х2 - 3)- (3 · х1 - 3)= 3· х2 – 3 - 3 · х1 + 3 = 3 · х2 - 3.
Оскільки х2 > х1, то х2 - х1 > 0.
Тоді 3 ·(х2 - х1) > 0; у2 - у1 >0, у2 >у1. Більшому значенню аргументу відповідає більше значення функції. Отже, дана функція зростаюча.
Зростання і спадання функцій яскраво відображено в українських прислів'ях. Адже прислів'я - це відображення стійких закономірностей, перевірених багатовіковим досвідом народу,
1) Чим далі в ліс, тим більше дров.
2) Земля багата народ багатий.
3) З малої іскри великий вогонь буває.
4) Багато снігу - багато хліба.
5) Де багато крику, там мало роботи.
6) Хочеш більше знати, мусиш менше спати.
7) Хто високо літає, гой низько сідає.
8) Менше говори - більше почуєш.
3. Розглянемо функції f(х) = х2 і g(х) = х3.
Демонструємо за допомогою мультимедійної системи табл.1 навчального посібника.
Область визначення цих функцій симетрична відносно початку координат. Для функції f(х) характерна властивість f(-х) = f(-х)2 = х2 = f(х), і графік її симетричний відносно осі ординат, f(х) - функція з парним показником, тому її назвали парною.
Для функції g(х) характерна властивість g(-х) = (-х)3 = -х3 = -g(х), і графік її симетричний відносно початку координат. Це функція з непарним показником, тому її назвали непарною.
Поняття парної і непарної функції поширимо на всі функції з областю визначення, симетричною відносно початку координат. Даємо означення парної й непарної функцій.
Функцію у = f(х) називають парною, якщо для будь-якого значення х з області її визначення значення - х також належить області визначення і виконується рівність f(-х) = f(х).
Функцію у = f(х) називають непарною, якщо для будь-якого значення х з області її визначення значення - х також належить області визначення і виконується рівність f(-х) = -f(х).
Наводимо приклади дослідження функцій, на парність:
1) f(х) = х3 + х;
D (f) = (-∞;∞) - симетрична відносно початку координат;
F(х) = (-х3) - х = -х3 - х = - (х3 + х) = - f(х).
Функція f непарна і графік її симетричний відносно початку координат.
2) g(х) = х - 4х2;
D(g) = (-∞; ∞ ) - симетрична відносно початку координат;
g(-х) = (-х) - 4(-х)2 = х - 4х2 = g(х).
Функція g парна і графік її симетричний відносно осі ординат.
3) φ(х) = х3 + 2х2;
D(φ) = (-∞; ∞) - симетрична відносно початку координат;
φ(-х) = (-х)3 + 2(-х)2 = -х3 + 2х2 ≠ ± φ(х).
Функція φ ні парна, ні непарна, її графік не симетричний ні відносно осі ординат, ні відносно початку координат.
Ш. Формування умінь і навичок.
1) Усне розв'язування вправи № 225.
На рисунку 34 зображено графік функції у = f(х).
Вкажіть:
а) область визначення і область значень функції;
б) нулі функції;
в) проміжки знакосталості;
г) проміжки, на яких функція зростає;
д) проміжки на яких функція спадає;
е) найбільше та найменше значення функції.
Розв’язання.
а) [-7; -16]; [-2; 4];
б) х = -3; х = 4; х = 8; х = 14,5.
в) (-7; -3); (-3; 4); (4; 8); (8; 14,5); (14,5; 16).
г) зростає на (7; 1) і (6; 12); спадає на (1; 6); (12; 16).
д) у = -2 – найменше значення функції.
у = 4 – найбільше значення функції.
2) Колективне розв'язування вправи.
Побудуйте графік функції у = -. Користуючись графіком, вкажіть:
а) проміжки, на яких функція набуває додатних значень; від'ємних значень;
б) проміжки на яких функція зростає; спадає.
Чи є дана функція парною; непарною?
Розв 'язання.
х |
-8 |
-4 |
-2 |
-1 |
1 |
2 |
4 |
8 |
у |
|
|
1 |
2 |
-2 |
-1 |
- |
- |
а) у > 0 при х є (-∞; 0), у < 0 при х є (0; ∞);
6) зростає на (-∞; 0) і ( 0; ∞);
f(-х) = -() = - (- ) = -f(х). Виконується умова, непарності.
Отже, у = - - непарна,
IV. Закріплення навичок та умінь. (Тестування).
Варіант 1.
1)
Функція у =f(х) задана графіком. Як називають:
1. Проміжок [-3; 6] осі х, який утворюють усі значення аргументу х?
а) областю визначення функції;
б) областю значень функції;
2. Проміжок [-4; 4] осі у, який утворюють усі значення змінної у?
а) областю визначення функції;
б) областю значень функції.
3. Числа -2 і 5, за яких значення функції дорівнює 0?
а) нулями аргументу;
б) нулями функції.
4. Проміжок [-3; 2] осі х, на якому за збільшення аргументу х значення функції у збільшуються?
а) проміжком зростання функції;
б) проміжком спадання функції.
5. Проміжок [2; 6] осі х, на якому за збільшення аргументу х значення функції у зменшуються?
а) проміжком зростання функції;
б) проміжком спадання функції.
Яках значень набуває функція у = f(х):
6. На проміжку (-2;5)?
а) від'ємних;
б) додатних.
7. На проміжках (-3; -2) і (5; 6)?
а) від'ємних;
б) додатних.
Чому дорівнює:
8. Найменше значення функції?
а) -3;
б) -4.
9. Найбільше значення функції?
а) 4;
б) 6.
10. Значення функції, якщо х = -1?
а) -2.5;
б) 2.
2)
Функцію у = f(х) задано графіком. Вказати:
1. Значення функції, якщо х = 3:
а) у = -1;
б) у = 1.
2. Область визначення функції:
а) [-2: 6];
б) [-3; 4];
в) [-3; 5].
3. Найменше значення функції:
а) у = -3;
б) у = -2;
в) у = 0;
4. Найбільше значення функції:
а) у = 0;
б) у = 2;
в) у =6.
5. Область значень функції:
а) [-3;5];
б) [-2; 6];
в) [0; 6].
6. Нулі функції:
а) -3 і 5;
б) -1 і 4;
в) 0.
7. Проміжок осі х, на якому функція набуває додатних значень:
а) (0;6);
б) (-1;4);
в) (-3; -1 )U(4; 5).
8. Проміжок осі х, на якому функція набуває від’ємних значень
а) (0;6);
б) (-1;4);
в) (-3; -1 )U(4; 5).
9. Проміжок осі х, на якому функція зростає:
а) [-3;2];
б) [2; 5];
в)[-3;4].
10. Проміжок осі х, на якому функція спадає:
а)[-3;2];
б) [2; 5];
в) [-3; 4].
3)
Функцію у = f(х) задано графіком. Вказати:
1) значення функції, якщо х = 3;
2) область визначення функції;
3) найменше значення функції;
4) найбільше значення функції;
5) область значень функції;
6) нулі функції;
7) проміжок осі х, на якому функція набуває додатних значень;
8) проміжок осі х, на якому функція набуває від'ємних значень;
9) проміжок осі х, на якому функція зростає;
10) проміжок осі х, на якому функція спадає.
Варіант 2.
1)
Функція у =f(х) задана графіком. Як називають:
1. проміжок [-5; 7] осі х, який утворюють усі значення аргументу х?
а) Областю значень функції;
б) Областю визначення функції.
2. проміжок [-3; 5]осі у, який утворюють усі значення змінної у?
а) Областю значень функції;
б) Областю визначення функції.
3. Числа -4 і 1, за яких значення функції дорівнює 0?
а) Нулями аргументу;
б) Нулями функції.
4. Проміжок [-1; 7] осі х, на якому значення функції у збільшуються за збільшення аргументу х?
а) Проміжком зростання функції;
б) Проміжком спадання функції.
5. Проміжок |-5; -1] осі х, на якому значення функції у зменшуються за збільшення аргументу х?
а) Проміжком зростання функції;
б) Проміжком спадання функції.
Яких значень надуває функція у = f(х):
6. На проміжку (-4; 1)?
7. На проміжку [-5; -4) U (1; 7]?
а) Від'ємних;
б) Додатних.
Чому дорівнює:
8. Найменше значення функції/
а) -1;
б) -3.
9. Найбільше значення функції?
а) 3;
6) 5.
10. Значення функції, якщо х = -1?
а) -3;
б) -3,5.
2)
Функцію у = f(х) задано графіком. Вказати:
1. Значення функції, якщо х = 1:
а) у = 2,5;
б) у = 3.
2. Область визначення функції:
а) [-6; 3];
б) [-6; 5];
в) [-8; 4]
3. Найменше значення функції:
а) у = -8;
б) у = -6;
в)у = -3.
4. Найбільше значення функції:
а) у = 5;
б) у = 4;
в) у = 3.
5. Множину значень функції:
а) [-6; 4];
б) [-6; 5];
в) [-8; 4].
6. Нулі функції:
а) -6 і 3;
б) 4;
в) 0.
7. Проміжок осі х, на якому функція набуває додатних знамень:
а) (0; 5);
б) (-8; -6) U (3; 4);
в) (-6; 3).
8. Проміжок осі х, на якому функція набуває від’ємних значень:
а) (-6;0);
б) (-8;-6) U (3; 4);
в) (-6; 3).
9. Проміжок осі х, на якому функція зростає:
а) [-6;-2];
б) [-8;-2|;
в) [-2; 4].
10. Проміжок осі х, на якому функція спадає:
а) [-2; 3];
6) [-8; -2];
в) [-2; 4].
3)
Функцію у = f(х) задано графіком. Вказати:
1. Значення функції, якщо х = 3;
2. Область визначення функції;
3. Найменше значення функції;
4. Найбільше значення функції;
5. Множину значень функції;
6. Нулі функції;
7. Проміжок осі х, на якому функція набуває додатних значень;
8. Проміжок осі х, на якому функція набуває від’ємних значень:
9. Проміжок осі х, на якому функція зростає;
10. Проміжок осі х, на якому функція спадає.
V. Підсумок заняття.
Узагальнили та систематизували знання студентів про нулі, проміжки знакосталості, зростання й спадання функцій. Засвоїли поняття парності і непарності функцій та властивості графіків цих функцій.
VI. Домашнє завдання.
За підручником [1] §4,5
Вправа 1.
Знайдіть нулі функції.
а) у = х2 + 2х – 8;
б) у = ;
в)
Вправа 2.
Побудуйте графік функції у = -2х – 2. Знайдіть її нулі. Вкажіть проміжки, на яких функція набуває додатних значень; від’ємних значень. Чи є дана функція зростаючою; спадно?
Вправа 3.
Парною чи непарною є функція:
а) у = 4х + х3;
б) у = х4 – 1;
в) у = х + 1.