Тема. Вода, водиченька, водичка… (до Всесвітнього дня води)
Речення з однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками а, але, і)
Мета: на основі речень пояснити учням про однорідні члени; формувати вміння визначати в реченнях однорідні члени, правильно інтонувати речення з однорідними членами; виховувати бережне ставлення до води
Тип уроку: урок- діалог
Обладнання: вірші про воду, картинки із зображенням водних просторів, підручник, кольоровий папір, олівці, географічна карта
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка, тверда,
Звичайно, підкажіть- ВОДА
Велике значення вода має для живих організмів. Наприклад, кров людини складається з 90% води, м’язи- з 75%, кістки- 28%, око- 99%
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Весело шумить весняний струмочок і несе воду з полів.
На географічній карті нанесені річки, моря, океани.
__ Проблемне запитання до учнів:
Чи є у записаних реченнях слова, які відповідають на одне і теж запитання і відносяться до одного і того ж члена речення?
Вода з гір потекла, ( весну принесла).
Вода найбагатша, вода (найсильніша).
З малого джерела велика ріка (буває).
Де вода, там і (верба).
Вода пливе- час (минає).
---Завдання: Перше речення прокоментувати та зробити його синтаксичний розбір.
-Яка зараз пора року?
-Що зазвичай відбувається навесні?
- Чого навесні дуже багато?
6. Завдання: визначити однорідні члени речення у поезії
З гір на долину,
Біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю
Всі гатки, всі запруди,
Що загатили люди,
Бо весняна вода-
Як воля молода.
Завдання: відгадати загадки, визначити однорідні члени речення
Крутиться, вертиться, берега держиться (Річка). Летить орлиця по синтому небу, крила розкрила, сонце закрила (Хмара). Коли мене нема- всі чекають, коли прийду – тікають (Дощ).
Ніжна зірка сніжно- біла
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди-
Стала краплею води ( Сніжинка).
Стоїть корито, води налито (Ставок).
Завдання: утворити речення зі словами: РІЧКА, ВОДОСПАД, МОРЕ, ДОЩ, СНІГ. Речення повинні містити однорідні члени
Завдання: згадати, хто з українських поетів створив поезії, у яких є слова, пов’язані з водою
Завдання: Утворити речення за схемами
І група.
І
ІІ група.
та
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа «Кораблик запитань». ( Учні роблять з кольорового паперу кораблики, на якому записані запитання про однорідні члени речення і «пускають» одне одному)
2. Вправа « Айсберг знань». На основі речень учні закріплюють набуті знання на уроці
Я беру своє відерце і біжу мерщій по воду,
Бо чекають на городі помідори й огірки.
Цілу ніч вони не спали- раннє сонце виглядали,
Хочуть їсти, хочуть пити, та не вміють говорити.
VІ. Підсумок уроку
Гімн воді
Розляглася вода неозора,
А найкраща вода- прозора.
На землі- калинове намисто,
А найкраща вода чиста, іскриста.
Тут діброва шумить невмируща,
Найсмачніша вода цілюща.
Ось і день промайнув. Ніч коротка,
А найкраща вода солодка.
VІІ. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання
Підготувати цікавинки про воду
Утворити шість речень з однорідними членами про воду