Тема. Вправи на визначення відмінка прикметника в реченні за відмінком іменника за творами В. О. Сухомлинського
Мета. Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – формувати індивідуальний досвід участі учня в навчальному процесі, вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату; оволодіння вміннями та навичками саморозвитку, самоаналізу, самоконтролю та самооцінки;
інформаційної: удосконалювати вміння користуватися додатковими джерелами інформації;
загальнокультурної – формувати духовно-моральні основи життя учнів;
соціальної – формувати уміння взаємодіяти у групі, в парах, виховувати любов до рідної мови;
громадянської – виховувати громадянина-патріота;
здоров’язбережувальної – взаємозв’язок організму людини з її оточенням;
предметних компетентностей:
навчальна: вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменників визначати відмінок прикметників у реченнях; узагальнити знання про змінювання прикметників за родами і числами; повторити матеріал про будову слова та звуко-буквений аналіз слів, закріпити вміння добирати до прикметників синоніми та антоніми; розповісти учням про славетного педагога В. О. Сухомлинського;
розвивальна: розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; прищеплювати прагнення жити активно;
виховна: бажання бути працьовитими і наполегливими.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, епіграф до уроку, таблиця з правилом, тест, конверти-завдання для групової роботи, твори В. О. Сухомлинського
Хід уроку
І. Організаційний початок уроку
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Будем добре працювати
І читати, і писати,
Щоб батьки завжди раділи
Що ми гарні мудрі діти.
Епіграф до уроку:
«Найбільше щастя для матері й батька - твоя працьовитість, любов до науки, повага до старших. Якщо люди вважають тебе недоброю людиною - це велике горе для твоїх батьків» В. О. Сухомлинський
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота над словниковим словом учитель
1) Робота над загадкою
Мудрий, добрий, справедливий,
Завжди з нами терпеливий.
Хоче всього нас навчити -
це, звичайно, наш… (учитель)
2) Слово Енциклопедії та Читайлику
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у незаможній селянській родині. Батько його, Олександр Омелянович, працював по найму як тесляр і столяр у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах. Брав участь у керівництві кооперацією та місцевим колгоспом, виступав у пресі як сількор, завідував колгоспною хатою-лабораторією, керував трудовим навчанням учнів (з деревообробної справи) у семирічній школі. Мати майбутнього славетного педагога працювала в колгоспі. Разом з чоловіком вона виховала, крім Василя, ще трьох дітей - Івана, Сергія та Меланію. Усі вони стали вчителями.
Василь Олександрович доклав чимало зусиль, аби піднести пересічну сільську школу на найкращий рівень серед загальноосвітніх навчальних закладів. І він досяг поставленої мети, насамперед завдяки власній винятковій працьовитості, постійному творчому горінню, твердій, безкомпромісній вимогливості як до себе, так і до всього педагогічного колективу.
3. Вправа «Сенкан»
Іменник. Учитель (В. О. Сухомлинський)
Прикметник. Розумний, видатний, творчий.
Дієслово. Навчав, доклав, працював, досяг.
Враження від інформації. В. О. Сухомлинський славетний педагог.
Висновок. Найголовнішим у його житті була любов до дітей.
- Спишіть 2 речення. Визначте головні члени речення.
- Підкресліть прикметники разом з іменниками, визначте їх число, рід і відмінок.
- Розберіть прикметники за будовою.
4. Каліграфічна хвилинка
Бб ба гат ст во багатство
Мова – духовне багатство народу (В. Сухомлинський)
- Як ви розумієте ці рядки з вислову В. Сухомлинського?
- Доберіть прикметники до іменника мова (соловїна, рідна, багата, мелодійна, колискова, материнська, кольорова, багатослівна, співуча)
- Визначте їх рід, число і відмінок.
1. Мотивація навчальної діяльності
- Кожен з нас повинен знати рідну мову та вивчати її. Українська мова - мова нашої Батьківщини. Ми - діти України, тому було б неправильно не знати рідної мови. Знання рідної мови свідчить про високоосвіченість, духовність, культурність людини.
Тест
1. Прикметники:
а) називають предмет;
б) називають ознаку предмета;
в) називають дію предмета.
2. Прикметник відповідає на питання:
а) хто? що?;
б) який? яка? яке? які?;
в) що робити? що робив? що зробити? що зробив?
3. Прикметники змінюються:
а) за числами і відмінками;
б) за числами, відмінками, родами (в однині);
в) за родами і числами.
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Тема уроку. Вправи на визначення відмінка прикметника в реченні за відмінком іменника. А для цього використовуємо твори В. О. Сухомлинського.
ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Вправа «Попрацюємо гуртом». Колективна робота
ЩАСЛИВА ЦВІТЕ УКРАЇНА
Стоїть над Дніпром невмирущий
Поет український бунтар,
Увічнений в бронзі, граніті
І в серці народнім Кобзар.
Коли у степах України
Настане світанку пора,
Вдивляються очі поета
В широкі простори Дніпра.
І бачить поет Україну
Не ту, що колись оспівав,-
Встає перед ним Придніпров’я
В чудовому сяйві заграв.
В сліпучих вогнях Дніпрельстану -
Муровані села в садах,
Ведуть трактори електричні
Плуги на безкраїх ланах (В. Сухомлинський)
- Прочитати виразно вірш. Яка його тема?
- Знайдіть прикметники, ужиті у переносному значенні.
- Визначте відмінок прикметників. Поясніть, як ви це зробили.
2. Ознайомлення з правилом
Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно:
1) з’ясувати, від якого іменника він залежить;
2) визначити відмінок іменника (прикметник завжди стоїть у тому самому відмінку, що й іменник).
3. Вправа «Знайди хвости». Робота в групах
Поради В. Сухомлинського
Правила спілкування
Під час розмови з іншими людьми |
свого поганого настрою.
|
Поважай співрозмовника, |
не вживай грубих слів.
|
Уважно слухай того, з ким говориш, |
будь уважним, доброзичливим.
|
Спілкуючись з іншими намагайся не виявляти |
не розмахуй руками. |
Не розмовляй без потреби голосно, |
намагайся бути ввічливим.
|
Під час розмови не викрикуй, |
не перебивай його без вибачення. |
1-ша група: визначити рід, число і відмінок прикметників.
2-га група: до слова ввічливий доберіть синоніми (чемний, вихований, коректний, делікатний, уважний, привітний, шанобливий, люб’язний, обачний, галантний, лицарський).
3-тя група: до прикметників доберіть антоніми (ввічливий – невихований, уважний - байдужий, доброзичливий – ворожий, поганий – гарний, добрий, грубий – делікатний).
Фізкультхвилинка
4. Вправа «Буквоїд». Робота в парах
У са..ку росте стара ви..ня. Маленький хлопчик Олесь побачив недалеко від неї маленьку ви..еньку та й питає дідуся:
- Дідусю, де взялася ця маленька ви..енька?
- З кі..точки виросла, — відповів дідусь.
- То це донька старої ви..ні?
- Так, донька.
- А внучка у старої ви..ні буде?
- Буде, Олесю, - відповів дідусь, - якщо ти викохаєш оцю маленьку ви..еньку, діждешся з неї ягі..ок, посадиш кі..точку - то з кісточки її виросте внучка старої ви..ні.
Олесь задумався.
- Я вирощу внучку старої ви..ні, - сказав Олесь (В. Сухомлинський)
- Визначте головну думку тексту. Доберіть до нього заголовок.
- Підкресліть прикметники і визначте відмінок.
- Виконайте звуко-буквений аналіз слова вирощу.
ІV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
1. Вправа «Упіймай прикметник». Вибірковий диктант
МОЯ ВІТЧИЗНА
Я був на далекій чужині,
Там небо таке ж голубе,
Та тільки нема Батьківщини,
Нема там, Вітчизно, тебе,
Бо в ріднім краю над землею
Чистіша і глибша блакить.
І сонце Вітчизни моєї
Яскравіше в небі горить.
Я слухав пісні на чужині —
Хороші думки в тих словах,
Але то не крила орлині,
Що є в наших рідних місцях (В. Сухомлинський)
- Випішить з вірша прикметники разом з іменниками.
- Визначте відмінок прикметників.
2. Вправа «Редактор». Самостійна робота
Оповідання «ЯКІ ВОНИ БІДНІ»
Ще й не світало, ще й … зірниця не зайнялася, як батько збудив Сергійка і сказав:
- Ходімо в поле. Послухаємо … пісню.
Сергійко швидко встав, одягся, і вони з батьком пішли в поле. Небо на сході стало …, небосхил з кожною хвилиною світлів, зорі згасали. Десь з … ниви піднялася … грудочка й понеслася в височінь. Раптом вона спалахнула, ніби вогник серед блакиті, і в ту ж хвилину Сергійко почув … пісню. Немов над полем хто натягнув … струну, і … пташка, доторкаючись до неї крильцями, розсипає над степом музику.
Сергійко затамував подих. Йому спало на думку: а якби ми з татком спали - жайворонок все одно співав би?
- Татку, - тихо прошепотів Сергійко, - а ті, хто зараз сплять, не знають цієї музики?
- Не знають, - відповів батько пошепки.
- Які вони бідні... (В. Сухомлинський)
Слова для довідки: ранковий, жайворонковий, рожевий, далекий, сірий, дивний, срібний, вогняний.
- Прочитайте. Спишіть текст. Замість крапок доберіть з довідки прикметники, поставивши їх у потрібних відмінках.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Вправа «Мозковий штурм»
- Як визначити відмінок прикметника?
2. Вправа «Мікрофон»
- З творчістю якого українського письменника ознайомилися?
- Що запам’ятали про Василя Сухомлинського?
- Чим особливі ці твори?
3. Домашнє завдання (за вибором учнів)
Той, хто по-справжн..му любить Батьківщ..ну, - з усякого погляду справжня людина. Без будь-кого з нас Батьківщ..на може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщ..ни - ніщо. Той, хто не знає меж своїм бажа..ям, ніколи не стане гарним громадянином.
1 вар. Прочитайте і спишіть текст. Підкресліть прикметники і визначте відмінок.
2 вар. Випишіть прикметники. Визначте рід, число і відмінок. Зробіть звуко-буквений аналіз слова Батьківщина.
3 вар. Скласти 3 речення про Батьківщину. Визначте відмінок прикметників.
Додаток
Оповідання «Я ВИРОЩУ ВНУЧКУ, ДІДУСЮ»
У садку росте стара вишня. Маленький хлопчик Олесь побачив недалеко від неї маленьку вишеньку та й питає дідуся:
- Дідусю, де взялася ця маленька вишенька?
- З кісточки виросла, — відповів дідусь.
- То це донька старої вишні?
- Так, донька.
- А внучка у старої вишні буде?
- Буде, Олесю, - відповів дідусь, - якщо ти викохаєш оцю маленьку вишеньку, діждешся з неї ягідок, посадиш кісточку - то з кісточки її виросте внучка старої вишні.
Олесь задумався.
- Я вирощу внучку старої вишні, - сказав Олесь (В. Сухомлинський)
Поради В. Сухомлинського
Правила спілкування
1. Під час розмови з іншими людьми намагайся бути ввічливим.
2. Поважай співрозмовника, будь уважним, доброзичливим.
3. Уважно слухай того, з ким говориш, не перебивай його без вибачення.
4. Спілкуючись з іншими намагайся не виявляти свого поганого настрою.
5. Не розмовляй без потреби голосно, не вживай грубих слів.
6. Під час розмови не викрикуй, не розмахуй руками.
Оповідання «ЯКІ ВОНИ БІДНІ»
Ще й не світало, ще й ранкова зірниця не зайнялася, як батько збудив Сергійка і сказав:
- Ходімо в поле. Послухаємо жайворонкову пісню.
Сергійко швидко встав, одягся, і вони з батьком пішли в поле. Небо на сході стало рожевим, небосхил з кожною хвилиною світлів, зорі згасали. Десь з далекої ниви піднялася сіра грудочка й понеслася в височінь. Раптом вона спалахнула, ніби вогник серед блакиті, і в ту ж хвилину Сергійко почув дивну пісню. Немов над полем хто натягнув срібну струну, і вогняна пташка, доторкаючись до неї крильцями, розсипає над степом музику.
Сергійко затамував подих. Йому спало на думку: а якби ми з татком спали - жайворонок все одно співав би?
- Татку, - тихо прошепотів Сергійко, - а ті, хто зараз сплять, не знають цієї музики?
- Не знають, - відповів батько пошепки.
- Які вони бідні... (В. Сухомлинський)