Українська мова
3 клас
Тема: Вживанням прикметників у загадках.
Мета. Закріпити знання учнів про прикметник та його роль у текстах; формувати вміння розгадувати та складати загадки; збагачувати словник учнів прикметниками; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови.
Вчитель: Сарданова Р.В..
Хід уроку
І. Організація класу
- У нас відкритий урок! До нас завітали гості.
- Я посміхаюсь, посміхніться і ви до мене, поділіться гарним настроєм із сусідом!
- Давайте потремо долоньки, відчуємо тепло, візьмемося за руки, передамо тепло один одному, побажаємо успіхів!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Повторення про прикметник
- Як назвати слова, записані кусивом?
2.Перевірка домашнього завдання
-Перевіримо домашнє завдання.(вправа)
3.Каліграфічна хвилинка
-Запис в зошиті без зупинки починаємо з каліграфічної хвилинки
Зз за аг га ад дк ка загадка
4.Добір спільнокореневих слів
-Доберіть спільнокореневий прикметник.Запишіть
- Доберіть і запишіть інші спільнокореневі слова до слова загадка (Загадковий, загадувати, гадати, згадувати, догадка)
- Як ви розумієте слово гадати?
- Позначте корінь у записаних словах.
- Яка частина слова називається коренем?
5.Визначення значення слова загадка
– Роз’єднавши слова прочитати речення:
Загадка – мальовничий опис предмета.
6. Синтаксичний розбір речення
- Про що розповідається в цьому реченні?(про загадку).
- Ставимо питання. (Що?) –загадка. Це головний член речення – підмет. Підмет виражений іменником Загадка чим є? (описом). Опис – це головний цлен речення – присудок. Присудок теж виражено іменником.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
-Так хто вже здогадався, про що буде йти мова на уроці? Вірно мова йде про загадки, але не просто про загадки, а ми завітаємо до загадкової країни. Саме загадка допоможе закріпити знання про прикметник та його роль у текстах.
-Отож, на сьогоднішньому уроці ми спостерігатимемо за роллю слів, що називають ознаку предмета у загадках, і будемо вчитися складати загадки
V. Робота над темою уроку.
1. Робота з підручником (вправа 309)
Жовті, смачні, м’ясисті, золотисті.
Абрикос [абрикос]
Абрикос (який?)жовтий, оранжевий, м’який, м’ясистий.
2. А щоб нам не сумувати, потрібно загадки відгадати.
Для цього потремо вушка, щоб були уважними
1. Сірий, зубастий звір,
По полю блукає
Ягнят шукає. ( Вовк )
Маленька, сіренька
А хвостик як шило ( Миша)
Я маленький, я вухатий,
Попелястий, волохатий,
я стрибаю, я тікаю,
Дуже куций хвостик маю.(Заєць)
Фізкультхвилинка
Косооке зайченятко –
Довгі вушка, гарні лапки –
Повертаюсь вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,
За морквинами нагнулось.-
І почало їх збирать –
Один, два, три, чотири, п’ять.
Першу, другу, -мамі й тату.
Дві морквини – сестрі й брату
На пеньочок тихо сіло,
П’яту моркву смачно з’їло.
-Які прикметники допомогли описати зайченя?
3.Гра «упізнай предмет за ознакою»
Усно:
Запашний, білий, смачний, пшеничний, духмяний - …(хліб).
Пухнаста, руда, хитра, прудка, спритна, підступна - …(лисиця).
Нова, цікава, бібліотечна, яскрава - …(книжка).
Записати:
Рідна, лагідна, найдорожча, ніжна, найдобріша -… (мама).
Ясне, безхмарне, прозоре, синє -…(небо).
Допитливі, активні, кмітливі, старанні -…(учні).
4.Гра «Мозковий штурм».
У зошиті: (Які?) сонячні, (яка?) дівоча, (який?) синій, (яке?) Чорне.
- Слова, якої частини мови, ми записали?
5. За якими ж ознаками вживаються прикметники у загадках?
А)
За розміром: велике, маленьке.
Б)
За кольором: жовте, зелене, червоне.
Рубіновий
Рум’яний
Пурпурний
Багряновий
Буряковий
Калиновий
Мальновий
Вишневий
Бордовий
Кривавий
Запишіть, які синоніми запам’ятали?
В)
За формою: круглий, трикутний, прямокутний
Г)Гра «Чарівна хустинка»
(Вчитель зав’язує очі хустинкою та пропонує висунути язичок. Вчитель прикладає до язичка лимон)
Дає лизнути цукерку
А це що? (цукерка)Як здогадався? (солодка)
То ж за якою ознакою можна добирати прикметники для опису предмета? (за смаком)
За смаком: кислий, солодкий, гіркий.
(Вчитель викликає іншого учня. Розбризкує на своє зап’ястя парфум. Підносить до носика учня)
За запахом: тонкий, ароматний, пахучий.
(Вчитель викликає наступного учня. Зав’язує очі хустин-
кою, дає торкнутися рукою хутра, нождачного паперу)
На дотик: гладкий, волохатий, твердий
Висновок:
-За якими ж ознаками можна добирати прикметники, щоб описати предмет?
За розміром, за кольором, за формою, за смаком, за запахом, на дотик
Робота в парах
-Попрацюйте в парах. Складіть і запишіть загадки, добираючи прикметники( 1-ряд про диню, 2-й – про хліб, 3-й – про лимон)
Робота в групах
Домашнє завдання: скласти загадку про продукт за схемою:
Скласти загадки з розписанок:
( Хто такий співучий, мов будильник громозвучий? ) Півник.
( Сама холодна, а інших припіка.) Кропива
( Червона, солодка, пахуча росте низько, до землі близько.) Полуниця
Запишіть загадку, в який є прикметник, що дає ознаку за слухом.
Доберіть антонім до слова громозвучний.
Запишіть. Яким словом із префіксом можна замінити?
Тихий- беззвучний
VІ. Закріплення знань
Ребуси:
Вода (яка?) прозора, безбарвна, чиста, холодна
Повітря (яке?) чисте, свіже, прозоре.
Гра «+,-»
VІІ. Підсумок уроку
- А урок наш який?
«Мікрофон»
Продовжіть речення:
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, двінкотюча,
Дзвінка, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова!