Українська мова 3 клас
Тема . Закріплення знань про прикметник як частину мови .
Мета: закріпити та узагальнити знання учнів про прикметник , його граматичні категорії ; вдосконалювати вміння розпізнавати прикметники в тексті серед інших частин мови ; розвивати спостережливість , зв’язне мовлення , творче мислення ; виховувати бережне ставлення до природи .
Обладнання :картки для індивідуальної роботи ,мультимедійна презентація , відеоролик «Вальс квітів» для фізкультхвилинки , малюнки дерева , сонечка , хмаринок , квітів , птахів ,роздатковий матеріал.
Тип уроку : підсумковий .
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Робота в парах « Склади план уроку»
II.Оголошення теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань учнів .
Мозкова атака « Запитання – відповідь».(Учень задає запитання по темі « Прикметник» другому учню , той відповідає і задає вже інше запитання наступному учню ). ( Забираю одну хмаринку )
-А тепер застосуємо ці знання під час письмових робіт .
Хвилинка каліграфії .
Вввеессн на весна веснонька
Складіть речення зі словом весна використовуючи прикметники .( Забираю другу хмаринку )
Вибірковий диктант.
З вірша «Була весна» Лесі Українки виписати прикметники .
Була весна весела ,щедра , мила,
Промінням грала , сипала квітки .
Вона летіла хутко , мов стокрила ,
За нею вслід – співучії пташки .
(Після перевірки забираю третю хмаринку ).
Групова робота .
У кожного з вас лежить квіточка . Сядьте в I групу – підсніжники ,в II – проліски , а в III–крокуси.Виберіть спікера . Пам’ятайте про правила роботи в групі .
I група – виписати прикметники чоловічого роду .
II група – виписати прикметники жіночого роду .
III група – виписати прикметники середнього роду .
Підкреслити першу букву у виписаних прикметниках . Яке слово утворилося з цих букв ?(Весна). ( Діти прикріплюють квіти до картини )
( Діти прикріплюють листочки )
Фізкультхвилинка
Діти танцюють вальс квітів .
Робота в парах.
- Прочитайте текст . Спишіть перший абзац тексту , добираючи з довідки прикметники .
Настала весна . … проміння сонця зігнало сніги . З гір потекли … струмочки . Зеленіє … травичка . Кожного дня прибувають з вирію … птахи .
У школярів свято . Діти зустрічають … гостей . До нього готувалися всі . Олесь та Петрик прикріпили на березі шпаківню . Інші хлоп’ята прив’язали синичники .
… птахи почали носити в свої хатки травичку і пір’я .
Довідка : тепле , молода , перелітні , весняні ,веселі , дружні.
(Після перевірки чіпляємо на дерево шпаківню .)
Тести.
а) як ? де?
б) який ? яка ? яке ? які?
в) що ? хто ?
2. Ніжний підсніжник киває своєю білою голівкою .
У даному реченні прикметниками є :
а) ніжний , білою ;
б) киває , голівкою ;
в) білою голівкою ;
3. У якому рядку записані лише прикметники жіночого роду ?
а) веселий , цікавий , ніжний ;
б)весела , цікава , ніжна ;
в) веселі , цікаві , ніжні ;
4. Рід прикметника можна визначити за :
а) родовими закінченнями ;
б) іменниками , з якими вони пов’язані ;
в)родовими закінченнями і іменниками , з якими вони пов’язані ;
5. Прикметники у множині мають закінчення :
а) е ,є ;
б) і ;
в) а, я ;
6. Прикметник означає :
а) дію предмета ;
б) ознаку предмета ;
в) назву предмета ;
III.Підсумок уроку .
-Наша весняна картина готова .
-Чи сподобався вам наш урок ? Що найбільше сподобалось ?
-Ви всі сьогодні молодці . Дякую вам за роботу .
IV.Домашнє завдання.
Ст.140 , вправа 335.
Тести.
1. На які запитання відповідає прикметник ?
а) як ? де?
б) який ? яка ? яке ? які?
в) що ? хто ?
2. Ніжний підсніжник киває своєю білою голівкою .
У даному реченні прикметниками є :
а) ніжний , білою ;
б) киває , голівкою ;
в) білою голівкою ;
3. У якому рядку записані лише прикметники жіночого роду ?
а) веселий , цікавий , ніжний ;
б)весела , цікава , ніжна ;
в) веселі , цікаві , ніжні ;
4. Рід прикметника можна визначити за :
а) родовими закінченнями ;
б) іменниками , з якими вони пов’язані ;
в)родовими закінченнями і іменниками , з якими вони пов’язані ;
5. Прикметники у множині мають закінчення :
а) е ,є ;
б) і ;
в) а, я ;
6. Прикметник означає :
а) дію предмета ;
б) ознаку предмета ;
в) назву предмета ;