Тема: Рослини навесні
Мета: Продовжувати формувати поняття « рослина – живий організм », з’ясувати причини весняних змін у житті рослин; навчити дітей розпізнавати дерева , розширювати знання про навколишній світ, сприяти розвитку кмітливості, спостережливості; виховувати бережливе ставлення учнів до природи.
Обладнання: таблиці, картки, гербарій, живі рослини, підручник «Я досліджую світ » І. Грущинська, З. Хитрова.
Хід уроку
III Знайомство з темою уроку.
( Чути стукіт у двері, до класу заходять учні у коронах дерев, із зображенням листка і плоду дерева ).
IV. Робота над вивченням теми уроку.
1. Бесіда
Дерева.Добрий день, діти . Ми прийшли до вас , щоб розповісти про себе, про свої радощі, турботи.
Дуб. А чи вмієте ви нас розрізняти?
Клен. Ось широке листя клена:
п’ятикутне і різьблене,
наче скультор різаком
працював над тим листком.
Верба.У верби листки довгенькі,
гостроверхі і дрібненькі,
під вітрами навесні,
розлетілися вгорі.
Сосна. У сосни зеленотканій,
свій наряд – лиш голочки.
Берест. Лист міцний , мов полотняний,
мають ставні берестки.
Берізка. Он берізки серги – слізки ,
вкрили гілочку тоненьку.
Ясен. І листки на ясену.
Дуб. Дуб завжди поважний
і привітний наче дід.
Ти вивчав його уважно:
Силу цю любити слід.
Як впаде вбрання барвисте,
кожна гілка, мов кілок,
а поглянь , дубове листя,
не опало із гілок.
( « Казка нашого лісу» Т. Масенка). Кожне дерево дарує учням свої листочки.
3 Кущі.
- Знайдіть серед рослин гілочки кущів. Який їх зовнішній вигляд?
- Знайдіть кущі на таблицях, на картках.
- Які зміни відбулися? Які кущі почали квітнути першими?
4. Рослини.
- Які зміни відбулися з приходом весни?
- Розглянемо на таблиці. Які ще трав’янисті рослини ви знаєте?
5. Робота з підручником ( с. 90 – 91 І.Грущинська З.Хитра )
6. Хвилинка « Чомучок ».
А) Поява якої рослини свідчить про те, що скінчилися травневі приморозки ? ( Латаття біле ).
Б ) Яка рослина найшвидше росте? ( Бамбук).
В ) П ‘ять берізок , дві смерічки зеленіють над потічком. Біля них одна ожина. Скільки всіх дерев, скажи – но? ( 7 ).
7. Гра « Що зайве? » ( виділи зайві рослини ).
- Осока, тополя, верба, підсніжник, береза.
- Ялина, сосна, дуб, малина, бук, липа.
- Тополя, каштан, горобина, бузок, смородина, мухомор, калина.
V. Підсумок уроку.
- Про що говорили на уроці?
- Що нового дізналися?
- Що запам’ятали?