Тема. Досліджуємо властивості повітря.
Мета: дати уявлення про існування повітря, його роль для живих організмів; ознайомити учнів із властивостями повітря, з поняттям «вітер», вчити досліджувати повітря; розвивати мовлення та мислення учнів, уяву, спостережливість ; виховувати бажання бути здоровими, піклуватись про чистоту повітря та здійснювати прогулянки на свіжому повітрі.
Формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою, уміння навчатися впродовж життя, компетентності в природничих науках та технологіях.
Обладнання: склянка з водою, поліетиленовий мішечок, картки з малюнками, підручник, повітряна кулька, зошит, порожня пластикова пляшка, грудочка землі, камінчик, грудочка крейди,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1. Організаційний момент. Ранкове коло.
Станем дружно всі у коло.
Тихо ходимо навколо.
Вгору тягнемось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали – руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками « цок-цок-цок».
Та й почнемо наш урок.
- Діти, в моїх руках чарівна повітряна кулька. Сьогодні на уроці вона буде допомагати нам. Передайте її по колу, промовляючи один одному добрі побажання. Наша кулька подарує кожному з нас гарний настрій.
2. Хвилинка спостережень.
- Нас з вами чекає цікава зустріч з таємницями природи. Та щоб досліджувати світ, потрібно вміти спостерігати . Пригадайте, що цікавого ви побачили, коли зранку йшли до школи. Хто звернув увагу на небо, хмари, вітер, сонце. Яке воно було?
ІІ. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадайте загадку.
Чисте, запашне, медове,
От лише не кольорове.
Усю землю одягло,
А прозоріше за скло. ( Повітря)
2. Повідомлення теми уроку.
На сьогоднішньому уроці ми за допомогою дослідів дамо відповіді на ці та інші запитання.
3. Вивчення нового матеріалу.
а) «Мозковий штурм»
- Що ви знаєте про повітря?
б) Практична робота. Дослідження властивостей повітря.
Дослід 1.
Висновок. Повітря є навколо нас. Воно рухається.
Дослід 2.
Висновок. Пішли бульбашки, отже в порожній пляшці було повітря. Повітря є скрізь.
Дослід 3.
Висновок. Воно не має запаху, смаку.
Дослід 4.
Висновок. Повітря безбарвне і прозоре.
Дослід 5.
Висновок. Усередині людини є повітря.
Дослід 5.
Робота в малих групах.
Киньте у банку з водою:
1 група – грудочку землі;
2 група – шматочок крейди;
3 група – камінчик;
Чому на стінках банки з’явилися бульбашки?
Висновок: Повітря є і в тілах неживої природи.
Фізкультхвилинка.
ІІІ. Закріплення вивченого.
Робота в парах
1. Дидактична гра «Що не може існувати без повітря»
-Повітря є скрізь. Без повітря не можуть жити ні люди, ні рослини, ні тварини .
-Ваше завдання : вибрати ті об’єкти, які не можуть існувати без повітря. Пояснити свій вибір.
2. Практична робота
Дослід 6.
У вас на столах лежать папірці. Що з ними станеться, якщо на них сильно подути?
Висновок. Повітря здатне рухати предмети.
Робота в парах.
За допомогою вітру можна долати великі відстані. Який транспорт допоможе, дізнаємося склавши картинку.
Дослід 7.
- Закрийте пальчиками ніс і спробуйте не дихати.
- Скільки часу ви могли обійтися без повітря?
Висновок: Усе живе дихає і це повітря повинно бути чистим. Отже, щоб бути здоровим потрібно дотримуватись таких порад:
- А чи знаєте ви як називається рух повітря? (Рух повітря називається вітром.)
Послухайте, як ще люди називають повітря, яке рухається: вітер, вітерець, вітрище.
Продовж речення
-Якщо повітря ледь рухається, це… (вітерець).
-Сильніший рух повітря називається… (вітер).
-Коли повітря рухається дуже швидко, з великою силою — це… (вітрище).
У вітру є й інші назви: вітрець, легіт, вітровій, вітролом, смерч.
-Чи знаєте ви, що таке смерч? (Розгляд Ілюстрацій)
в ) Руханка «Пузир»
Усі тримаються за руки, утворюючи коло промовляють:
Роздувайся, пузир, роздувайся великий.
Залишайся таким і не лопайся.
Водночас розширюють коло ,тримаючись за руки, поки вчитель не скаже: «Пузир лопнув!»
Діти присідають навшпиньки і кажуть : «Хлоп!»
Потім усі рухаються до центру, промовляючи: «Ш-ш-ш»
3. Робота з підручником ( с. 53)
а) Вправа «Запитання - відповідь»
- Як ви думаєте, чому скаржилася кватирка на свою господиню?
- Яку б пораду ви дали господині?
- Навіщо вирощувати кімнатні рослини?
- Для чого проводять вологе прибирання?
б) Робота з малюнками (с. 53)
- Розгляньте малюнки. Розкажіть про шкоду від забрудненого повітря.
- Що забруднює повітря?
- Що очищає?
Гра « Так чи ні ?»
( так –ловим м’яч, ні – відкидаєм м’яч )
Інтерактивна вправа « Мікрофон»
Поміркуйте.
- Де чистіше повітря: у місті чи у селі, у місті чи у лісі?
- Де корисніше займатись фізкультурою у спортивній залі чи на спортивному майданчику?
- Яка тема нашого уроку?
- Що найбільше запам’яталось? Що найбільше сподобалось?
- Чи можливе життя на землі без повітря?
- На сонячних зайчиках зобразіть настрій, який панував на протязі уроку.
ІV. Заключна частина.
Підсумок уроку. Рефлексія.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Повітря належить до …… природи.
Повітря є …….
Без повітря не можуть жити …….
Повітря ми не бачимо, бо воно ……
___________________________________________________________________________________