Тема : Гірські породи. Корисні копалини.
Цілі уроку:
Навчальна:
- формувати поняття «корисні копалини»
- познайомити з різноманітністю корисних копалин і деякими їх
властивостями, засобами їх добування;
Розвивальна:
- розвивати спостережливість, допитливість;
- розвивати вміння аналізувати і на основі аналізу будувати гіпотези, висновки;
Виховна:
- виховувати почуття гордості за багатства рідного краю;
- довести необхідність охорони корисних копалин;
Тип уроку: комбінований урок – дослідження.
Форма організації учбової діяльності: індивідуально-групова, фронтальна.
Методи: частково-пошуковий, дослідницький.
Терміни та поняття: гірські породи, корисні копалини, геологи, родовище
Обладнання: колекція копалин, карта України, сигнальні картки, телевізор, електронний підручник «Природознавство 3 клас»
Дидактичний матеріал: картки-інструкції, ілюстрації корисних копалин, зошит з друкованою основою
Хід уроку
І. Організація класу
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайте гостей,
І ну ж бо до роботи
ІІ. Підсумки фенологічних спостережень.
2)Психологічний настрій на співпрацю.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Схематичне зображення кругообігу води у природі на дошці(на листках маркером – 2 учні , клас задає додаткове питання для оцінювання.)
IV. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
V. Мотивація навчальної діяльності
1)Дослідницька робота за інтерактивним методом «Мозаїка»
А) Поділ на групи за кольорами(7 груп по 4 учні)
назва |
Ко- лір |
Стан (тверді рідкі газопод. |
Вид (горючі рудні нерудні) |
Де вико- ристо- вуються |
Познач- ка на карті |
В якій частині країни знаходяться? |
Кам’яне вугілля |
|
|
|
|
|
|
Крейда |
|
|
|
|
|
|
Кам’яна сіль |
|
|
|
|
|
|
Граніт |
|
|
|
|
|
|
Пісок |
|
|
|
|
|
|
Торф |
|
|
|
|
|
|
Вапняк |
|
|
|
|
|
|
Нафта |
|
|
|
|
|
|
Природний газ |
|
|
|
|
|
|
А) граніт Б)природний газ В) нафта
2. Газоподібна гірська порода:
А) торф Б)природний газ В) крейда
3. Оберіть правильне твердження:
А) кам’яне вугілля – тверда корисна копалина;
Б) природний газ – рідка корисна копалина;
В) нафта – рудна корисна копалина
4. позначкою (чорний квадратик) на карті позначається:
А) кам’яна сіль Б) вугілля В) нафта
5. у харчовій промисловості використовується:
А) торф Б) пісок В) кам’яна сіль
11) Робота з додатковим матеріалом
- На партах кожної групи є конверти. Відкривайте їх і прочитайте додаткову інформацію. За моїм сигналом представник кожної групи розповість нам як добувають корисну копалину, розпочинаючи свою розповідь словами: «Ми, геологи, щойно повернулися з експедиції і повідомляємо…»
1 група. Кам’яне вугілля
Кам’яне вугілля раніше вважили за камінь. Його видобувають двома способами: відкритим – добувають у кар’єрах , закритим – у глибоких шахтах.
2 група. Нафта
Без нафти не можливо існувати у сучасному світі. З неї виготовляють більше тисячі речовин.(бензин, масла, духи, ліки, пластмаса…). Для видобування свердлять глибокі свердловини серед океану і моря.
3 група Вапняк
Вапняки залягають у землі великими пластами. Видобувають у кар’єрах. Утворився від відмерлих живих істот на дні морів. Якщо перебувають дуже глибоко і під високою температурою, перетворюється на мармур.
4 група Торф
Для утворення торфу потрібні відмерлі рослини, які осідають на дні болота, тепло, вода і мало повітря. Надмірне знімання торф’яного прошарку призводить до того, що річки міліють.
ІХ. Бесіда про охорону природи
- Корисні копалини – це скарб нашої Землі. А скарби треба оберігати і охороняти. Запаси корисних копалин не безмежні. Треба правильно та бережливо ставитися до підземних скарбів.
Х. Підсумок уроку
- Чи з усіма завданнями уроку ми справилися?
- Що допомогло вам у роботі?
- Які відкриття ви для себе зробили?
ХІ. Домашнє завдання
1) опрацювати статті підручника на с. 98-101
- Підніміть руку, кому хочеться після уроку дізнатися більше про корисні копалини.
2) Я вам пропоную підготувати доповідь про корисні копалини нашого краю. Якщо важко знайти, то Миколаївської області або України