Мета даного уроку:
ТЕМА. Як змінюється життя птахів взимку. Зимуючі й осілі птахи. Турбота людей про птахів узимку.
МЕТА: сформувати в учнів уявлення про те, як змінюється життя птахів взимку; вчити розпізнавати зимуючих птахів своєї місцевості, відрізняти зимуючих і перелітних птахів; з’ясувати ознаки зимуючих птахів, особливості їх поведінки; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки; вдосконалювати навички роботи із загадками, вміння пояснювати зміст прислів’їв, встановлювати послідовність рядків вірша; виховувати відповідальне і бережливе ставлення до тварин загалом і до птахів зокрема, почуття любові до природи, співчуття і бажання турбуватися про птахів.
ОБЛАДНАННЯ: загадки і вірші про птахів; календар фенологічних спостережень; «мікрофон» для опитування учнів; підручники «Природознавство» І. В. Грущинської; роздатковий матеріал – картки; презентація із зображеннями перелітних і осілих птахів, завданнями, віршами та прислів’ями, ТЗН.
ТИП УРОКУ: комбінований
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
1. Привітання.
Добрий день! У добрий час!
Рада бачити я вас!
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався -
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними всі хлоп’ятка.
2. Психологічна розминка.
Усміхніться всім навколо:
небу, сонцю, природі, людям.
І тоді обов’язково
День вам веселим буде.
ІІ. ХВИЛИНКА ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ.
1. Заповнення учнями «Календаря зими» за запитаннями вчителя:
2. Вправа на уважність.
Девіз уроку:
У – уважні
Р – розумні
О – організовані
К – кмітливі
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Відгадування загадок про птахів.
Пташка невеличка, в неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький, голосок тоненький.
Ця пташка невеличка називається … ( Синичка. )
Невеличкий, сніжно – білий, що його в небесну шир
Люди радісно пускають сповіщати всіх про мир.
Кожен цього птаха знає, його назву відгадає. ( Голуб. )
Вона живе в селі, і в місті обіч дороги, де гаї.
Роками не міняє місця, осівши.
В теплії краї не кличе діток відлітати –
Аби де стане зимувати. ( Ворона. )
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. ( Ластівка. )
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. ( Лелека. )
Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає? ( Зозуля. )
2. Опитування методом «Мікрофон».
V. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
1. Аудіозапис співу пташок.
ЛИСТ
Я Зима – Чаклунка. Вітрами вію, морозом морожу, снігом сиплю. Засипаю поля, ліси, сади. Птахів заморожу, комах присиплю, життя зупиню. Червоні ягідки-красуньки, кристаликами стали, і наших птахів без їжі оставили.
Зима-Чаклунка
2. Вправа «Очікування».
VI. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Фронтальна бесіда про сезонні зміни у неживій природі.
2. Вірші про птахів, яких учні зустрічають у зимовому лісі.
1) Ми – маленькі горобці.
Ми нікуди не втікаєм, в краї теплі не літаєм.
Ми живем біля оселі: чи то в місті, чи в селі.
Завжди щось знайдем собі:
Крихту хліба чи зерняток, десь розсипане пшоно,
Недоїдений шматочок булки, сиру – ось воно!
2) А я пташка невеличка, всі зовуть мене синичка.
Я літаю тут і там. Розказати можу вам
Як красиво сонце сходить, і коли воно заходить.
Є у мене ще й сестрички. Їх також всі звуть синички.
3) Тук-тук-тук! Тук-тук-тук!
Це я – дятел – я ваш друг!
Швидко прилетів до вас відпочити хоч на час,
Бо багато справ ще маю, а тоді лечу до гаю.
Треба дуже поспішати, хворих всіх на облік взяти,
А тоді всіх шкідників повитягую з дубків,
З буків, ялин і соснини. Так працюю я щоднини
Без неділь і вихідних, чи то взимку, чи весною,
Бо без праці я не звик.
4) Я – сорока-білобока, чорна латка, біла латка.
Я по гілочкам скачу і свого я не впущу.
5) Снігурі всі в піджаках і в рожевих сорочках.
6) Я зимую поруч з вами, поруч з іншими птахами.
Я морозів не боюся, адже голубом зовуся!
7) Кра – кра – кра – ми чуєм взимку.
Хто це так співає?
Звичайнісінька ворона.
Її кожен знає.
3. Повідомлення про птахів.
Птахи живуть в усіх куточках нашої планети. Всього на землі живе 8600 видів птахів, з яких 360 зустрічаються в Україні. Розміри птахів різні. Найменший в Україні птах – корольок чорноголовий – має масу 5 грамів, а найбільший – дрохва 20 кілограмів.
Живляться птахи різноманітною їжею. Рослиноїдні птахи живляться плодами і насінням. Хижі їдять комах, риб, жаб, мишей. Деякі птахи всеїдні.
Найважче доводиться птахам взимку, адже зникають комахи, рослини, все вкриває сніг. Тому вже наприкінці літа птахи готуються до зими. Перелітні птахи відлітають у теплі краї, де зможуть знайти собі корм. Деякі птахи можуть знайти їжу навіть взимку, тому й залишаються зимувати у рідних краях і переселяються ближче до житла людини.
4. Вірш про птахів, які відлітають у теплі краї.
Відлітаєм за моря, у краї далекі.
Там пробудем зиму всю. Звемся ми лелеки.
( Слайд №19 )
Любить ластівка свій край, та треба відлітати.
Там, де тепло, там і рай. Там буде зимувати.
( Слайд №20 )
Ти про що, соловейко, співаєш,
Сиплеш сум на поля, на гаї?
Я сумую, бо знову на зиму
Залишаю рідні краї.
( Слайд №21 )
Знову будуть в саду молодому
Шпаківні із дощечок.
І знову у нас біля дому
Защебече знайомий шпачок.
( Слайд №22 )
4. Продовження повідомлення про птахів.
Навесні перелітні птахи повертаються у рідні краї. У них починається період розмноження. Птахи відкладають яйця у спеціально збудовані гнізда, які розміщують на землі, на деревах, у дуплах, у норах.
Птахи – дбайливі батьки. Вони турбуються про своїх дитинчат. Пташенята залишають гніздо тоді, коли підростуть і навчаться літати.
Птахи – дуже корисні тварини. Вони знищують багато шкідників сільського і лісового господарств (мишей, жуків, комах). Також птахи переносять насіння на далекі відстані, таким чином допомагають розмноженню рослин. До того ж без пташиного щебету природа не була б такою чарівною.
5. Фронтальне опитування.
6. Фізкультхвилинка (відео)
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Опрацювання матеріалу підручника на с. 82 – 83.
2. Читання вчителем розповіді Сойки про життя птахів взимку на с. 82 – 83.
3. Створення проблемної ситуації (читання вчителем вірша «Сніг – сніжок».)
Сніг – сніжок із хмар летить,
Землю закриває.
Змерз горобчик, цвірінчить,
Зернятка шукає.
Та нема їх! Ців – ців – ців!
А сніжок холодний!
Ців – ців – ців! Ців – ців – ців!
Мороз надворі – пропаду!
Зернят під снігом не знайду!
4. Колективне читання вірша П. Сиченко «Годівниця»
По селу мете сніжниця, розгулялася зима.
У сусідів – годівниця, а у нас її нема.
А навколо наче вати хтось накидав на дахи.
«Нумо, брате, працювати, щоб не гинули птахи!»
Узялися ми до діла, праця нам – не новина!
Аж рубанки засвистіли, аж запахла смалина.
Хай сніжниця, хай пороша! Ми радіємо з Сашком.
Скоро буде в нас хороша годівниця під дашком.
5. Гра «Поклади до годівнички» (На дошці висить годівничка і записи, що полюбляють птахи. По черзі учні вибирають і прикріплюють до годівнички той корм, який люблять пташки).
VIII. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Робота з прислів’ями.
- Прочитайте і поясніть, як ви розумієте зміст прислів’їв. ( Слайд №25 )
2. Робота в групах
ГРУПА ______________
1. Гра-пазли «Впізнай пташку»
2. Вправа «Збери вірш»
Кожного дня і кожну хвилину (1)
Тільки добра їм потрібно бажати (3)
І намагатися не ображати. (4)
Оберігаймо всяку звірину, (2)
2. Письмова робота на індивідуальних картках.
КАРТКА
Осілі птахи називаються так тому, що ______________________________ . Перелітні птахи називаються так тому, що _____________________________ . Взимку птахам живеться дуже _________ , але ми можемо їм допомогти. Ми можемо __________________________ і підгодовувати їх.
IX. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
1. Фронтальне опитування з елементами бесіди.
2.Вирази своє ставлення до уроку. Домалюй обличчя сніговичку.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Слід усім запам’ятати
Пташок треба захищати
Їх оселі не руйнуй,
Краще взимку підгодуй!
1