09 листопада 2023 року.
Учитель: Ісаєнко Н.В.
3-А клас.
ТЕМА УРОКУ:
Які речовини розчиняються у воді. Вода в природі та житті людини. Способи очищення води в домашніх умовах під час війни.
Мета:
Навчальна: -досліджувати властивості води як розчинника,
дослідити сіль та крейду на розчинність у воді;
- вивчити значення води в природі та житті людини;
- ознайомити учнів із способами очищення води в домашніх умовах під час війни.
Розвиваюча: - розвивати пізнавальну активність на уроках;
-розвивати увагу, мислення, мовлення.
Виховна: - продовжувати формувати вміння працювати
у спільноті, дотримуючись правил;
- виховувати дружні стосунки в класі, спільноті.
Обладнання: мультимедійний комплект, інтернет, комп’ютер, картки,
необхідні предмети для дослідницької роботи, youtube.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
1. Організація класу.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться веселенько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація навчальної презентації.
Слайд 1. Фенологічні спостереження.
Слайд 2. Словникова робота.
РОЗЧИН- вода, з розчиненою в ній речовиною.
- Що таке речовини?
-Наведіть приклад речовин?
-У яких агрегатних станах вони бувають?
3. Актуалізація опорних знань.
Щоб пригадати, що ми вчили на минулих уроках, нам треба розгадати кросворд.
б
с т р у м о к б е р е г и
л і
о ч
т к
в о д о с п а д
По горизонталі.
1. Хоч не море він, не річка,
Але в ньому теж водичка
Він біжить через лісок.
Називається ( струмок)
2. Два брати у воду дивляться.
А повік не зійдуться. (береги)
3. Цей блакитний звір
Має дивну звичку:
З скелі, з круч стрімголов
Падає на річку.(водопад)
По вертикалі
1.Не вода, не суша,
На човні не пропливеш
І ногами не підеш.( болото)
2. Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має.( річка)
- Яка на вашу думку, тема нашого уроку?
- Правильно, вода і все , що в ній розчиняється.
Фізкультхвилинка.
4.Основна робота.
На попередніх уроках ми говорили про значення води в житті людей, вчилися економити воду, визначали чому забруднювалась вода, досліджували наслідували забруднення води.
Чи важливо очищувати воду самостійно?
Сьогодні, в умовах воєнного стану, люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою з системи центрального водопостачання, брати воду з колодязів, річок, тощо.
Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення води, та немає можливості завезти бутильовану воду. Так нас повідомляє Міністерство охорони здоров’я України.
-Що ж потрібно робити? Що робити, Щоб водичка стала прозора та смачна. На які дії нам треба піти, щоб досягнути такої смачної та чистої води, яка була колись?
5. Дослідження способів очищення води.
Пропоную подивитися , як очищають воду по
А тепер ми проведемо своє очищення. Ознайомимось з методами очищення води в підручнику на сторінці 98-99.
- Про які методи ви дізналися?
А зараз ми проведемо досліди разом з нашим підручником.
Слайд 3. Досліди.
6. Дослідницька робота « Очищення води за допомогою різних фільтрів.»
Інструкція: 1. Взяти колби і вставити в них лійки.
2.У кожну лійку покласти один із фільтрів
( марганцівка, вата, пісок, активоване вугілля.)
3.Налийте брудну воду та спостерігайте, яких із фільтрів краще очищає брудну воду.
Гімнастика для очей.
7. Висновки.
- Всі фільтри затримали бруд і різне сміття.
- Активоване вугілля. Пісок, вата не зафарбувала воду.
- Марганцівка надала воді рожевого кольору.
Для знезараження 1 літру води марганцівкою потрібно 1-2г розчину марганцівки (1-2 кристалики.) Більша кількість марганцівки приведе до проблем з кишківником.
Після знезараження необхідно відстояти воду приблизно пів години, обережно процідити, залишивши осад у посуді.
-Активоване вугілля дозволяє теж прибрати незначні домішки
та шкідливі речовини. На 1 літр води потрібно 5 подрібнених таблеток. Знезаражувати потрібно щонайменше 8 годин.
- Пісок та вата прибрали бруд. Але пити таку воду неможна. Її необхідно прокип’ятити.
8. Робота з підручником.
9. Бесіда за змістом прочитаного.
Чи розчиняються у воді гази?
Для кого необхідний кисень розчинений у воді?
Чому неможна пити воду з невідомого джерела?
Як людина використовує воду у повсякденному житті властивість води розчиняти деякі речовини?
10. Групова робота.
Проведіть дослід і доведіть, що крейда не розчиняється у воді. Розкажіть, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують у житті.
Наведіть власний приклад використання властивостей води розчиняти речовини.
11. Робота в зошитах.
12. Закріплення вивченого.
13. Висновок.
Воду широко використовують у побуті і виробництві. Вода- це джерело життя на Землі, тому до неї потрібно ставитися дбайливо.
- Як можна очистити воду?
- Що ми робимо, щоб зберегти воду?
14. Рефлексія.
Рефлексія « Все в твоїх руках»