Урок. "Повітря. Властивості повітря. Спостереження дослідів, які демонструють властивості повітря"

Про матеріал
Розробка уроку з я досліджую світ "Повітря. Властивості повітря. Спостереження дослідів, які демонструють властивості повітря" Формувати в учнів уявлення про повітря та його властивості; розширити й поглибити уявлення дітей про значення і місцезнаходження повітря на землі; формувати вміння виконувати досліди, спостерігати за ходом і результатами досліду; вміння робити висновки, міркувати; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи, бережливе ставлення до природи, бажання її досліджувати.
Перегляд файлу

Я досліджую світ. 3 клас.

Тема. Повітря. Властивості повітря. Спостереження дослідів, які демонструють властивості повітря.

Мета: формувати в учнів уявлення про повітря та його властивості; розширити й поглибити уявлення дітей про значення і місцезнаходження повітря на землі; формувати вміння виконувати досліди, спостерігати за ходом і результатами досліду; вміння робити висновки, міркувати; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи, бережливе ставлення до природи, бажання її досліджувати.

Обладнання: підручники, зошити, роздатковий матеріал, презентація, пластикові склянки, пластикові трубочки, серветки, аркуші паперу, повітряні кульки, м’яч, склянки, скляна посудина.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

 

   Сіли, дітки, всі рівненько усміхнулися гарненько, настрій на урок взяли

й працювати почали.(слайд 3)

 

Куточок настрою " Смайлики"

   Рефлексія настрою, емоційний стан учнів на початок уроку.
"Дерево настрою"(слайд 4)

Зображення для дітей «Казкове дерево» (40 фото) Жовто-блакитний: як це носити? | Skrynya.ua   Lundi Bleu Emoji Triste Visage Vector Illustration Autocollant Simple |  Vecteur Premium

-Діти, у вас на партах 2 смайлика: веселий та сумний. Покажіть смайлик свого настрою і приклейте його на казкове дерево.

Кожен учень показує смайлик свого настрою і клеїть його на дерево (яке прикріплене на дошку, або розміщене на партах в групах.)
Коли всі учні наклеють свої смайли вчитель формує загальний настрій.
Діти! Я рада вас бачити в доброму гуморі і дуже хочу почати роботу з вами!

 Нехай цей урок принесе нам радість спілкування і наповнить душі прекрасними почуттями! Почнемо наш урок з посмішки, посміхніться один одному і мені!
( Діти! Я рада вас бачити дуже шкода що у деяких дітей поганий настрій, я хочу бачити вас завжди в гарному настрої!

  Нехай цей урок принесе нам радість спілкування і наповнить душі прекрасними почуттями!

Почнемо наш урок з посмішки, посміхніться один одному і мені!)

3. Вправа «Синоптична хвилинка»(слайд 5)

   Яка зараз пора року?

   Який місяць?

   Яке число?

   Тепло на дворі чи холодно?

   Який стан неба?

   Чи були сьогодні протягом дня опади?

   Яка температура повітря?

   Від чого залежить температура повітря?

II. Актуалізація опорних знань. (слайд 6)

  1. Калейдоскоп загадок.

   Діти, відгадайте загадки:

Його не бачимо і не чуємо, проте завжди ним дихаємо.(Повітря)

Риба не може жити без води, а людина без(Повітря)

 

Що це? Воно таке велике, що

займає цілий світ, воно таке маленьке,

що в найменшу щілину зайде. (Повітря)

 

   Так, відгадкою до загадок є слово повітря. Діти ви добре умієте відгадувати загадки.

Вправа «Мікрофон»

   А що ви знаєте про повітря?(Повітря є скрізь: і на землі, і в грунті, і у воді. Весь наш простір заповнений повітрям.)

 Чим ми дихаємо?(Повітрям)

 Що є необхідним для існування людини?(Повітря)

 Як довести, що нас оточує повітря?(Відповіді дітей)

 Як довести, що воно не тільки навколо нас, воно є й у воді? (Якщо

подивитися на банку з водою, бачимо на її стінках невеличкі бульбашки. Це повітря.)

 А хто дихає повітрям у воді? (Риби)

 Як довести, що повітря є і в землі? (Якщо кинути грудочку землі у воду, із неї виходитимуть бульбашки повітря.)

 Хто дихає повітрям у землі? (Комахи, черв’яки, кроти)

   Отже повітря є всюди.

 

2.Мотивація навчальної діяльності(слайд 7)

   Діти, розгадайте ребус і визначте, що будете вивчати на уроці.

 

У ребусі зашифроване слово ПОВІТРЯ.

3.Повідомлення теми та мети уроку.(слайд 8)

— Отже, де міститься повітря?(Всюди)

— Яке значення має повітря для організмів?

— Тема сьогоднішнього нашого уроку «Повітря. Властивості повітря. Спостереження дослідів, які демонструють властивості повітря»

На уроці будемо:

-Спостерігати

-Міркувати

-Виконувати досліди

-Робити висновки

Ви дізнаєтеся, з чого складається повітря, де воно міститься;  збагатите свої знання про значення та властивості повітря, навчитеся виконувати досліди, спостерігати за ходом та результатами дослідів, дізнаєтесь, як можна застосовувати отримані знання у повсякденному житті. 

   Ми вже багато чого знаємо про повітря.

   Запишемо це в таблицю. Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися.

4.Вправа. Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися.(слайд 9)

   У першу колонку запишемо  те, що нам відомо про тему.

   До другої колонки запишемо, що варто дізнатися.

   Після ознайомлення з темою запишемо у третю колонку про те, що дізналися.

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Повітря належить до неживої природи.

Повітря легше за воду чи важче?

 

Живі організми не можуть існувати без повітря.

Чому кулька наповнена повітрям стискається?

 

Повітря є навколо нас.

Чи проводить повітря тепло?

 

Повітря перебуває у газоподібному стані.

 

 

 

III. Вивчення нового матеріалу.(слайд 10)

1.Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про повітря та його склад.

   Наша планета Земля закутана, мов ковдрою товстим шаром повітря.

Цей шар називають Атмосферою Землі. Він захищає нашу планету від

 холодного космосу, та пекучих сонячних променів. Що ж таке повітря?

Повітря- це газоподібне тіло неживої природи. Воно є навколо нас, хоча ми цього не помічаємо. Повітря заповнює всі порожнини, воно міститься

у воді в розчиненому вигляді. Повітря потужним шаром вкриває Землю ззовні. Його можна порівняти з океаном, у якому замість води – повітря. Ми живемо на самому дні повітряного океану.

(слайд 11)

   Атмосферне повітря розсіює сонячні промені вдень, а вночі оберігає Землю від охолодження. Як товста «ковдра», повітря огортає Землю і

зберігає тепло, яке вона отримує від Сонця. Якби довкола Землі не було повітряного шару, то вдень земна поверхня сильно

нагрівалась б, а вночі — охолоджувалась.

Отже, без повітря життя на Землі було б неможливим.

    У космосі немає повітря.(слайд 12)

   Учені провели багато дослідів і встановили, що повітря — це суміш безбарвних газів: кисню, азоту, вуглекислого газу та інших газів. У ньому завжди міститься водяна пара.(слайд 13)

2. Робота з підручником.(слайд12)

   Розгляньте на с. 81 у підручнику діаграму, яка відображає склад повітря.

   Якого газу в повітрі міститься найбільше? (Азоту)

   Найбільше в повітрі азоту, але для дихання живим організмам він не потрібний.

   Кисню в повітрі в чотири рази менше, ніж азоту.

   Але, саме кисень необхідний для дихання.

   Рослини, тварини, люди під час дихання вбирають з повітря кисень, а видихають вуглекислий газ. У повітрі, яке живі організми видихають, кількість кисню зменшується порівняно з тим, яке вони вдихнули.

   Джерелом поповнення кисню на Землі є зелені рослини. Лише вони в процесі своєї життєдіяльності вбирають вуглекислий газ, а виділяють кисень, збагачуючи ним повітря, а повітрям дихають живі організми.

 

   Найменше у повітрі міститься вуглекислого газу та інших речовин.

   Як ви думаєте, що відноситься до інших речовин?(слайд 11)

   Куди потрапляють відпрацьовані гази автомобілів; дим, який викидають труби заводів, фабрик, котелень; дим і сажа, які утворюються під час пожеж, вивержень вулканів; пил, який здіймає вітер? (Дим, сажа, пил і відпрацьовані гази потрапляють у повітря.)

   Отже, до складу повітря входять азот, кисень, вуглекислий газ, завжди є водяна пара, а також пил, дим, сажа та інші гази, які його забруднюють.

   Для очищення повітря від шкідливих речовин на підприємствах установлюють пристрої, які поглинають пил, сажу, отруйні гази. Люди розробили електромобілі, які не забруднюють повітря, використовують сонячну енергію, енергію води та вітру, аби не спалювати кам’яне вугілля та деревину.

   Для очищення повітря необхідно висаджувати дерева. Рослини вважають «зеленими легенями планети»

   Отже, що потрібно робити, щоб ми могли дихати чистим повітрям( не забруднювати його та висаджувати рослини, які очищають повітря.)

3. Фізкультхвилинка.(слайд 17)

4.Практична робота з метою продовження формування уявлення про властивості повітря.

Проведемо досліди, щоб з’ясувати чому рослини під снігом не замерзають?

    Завдяки яким властивостям повітря накачаний м’яч відскакує, коли ним ударити  об підлогу?

Дослід 1.

       Матеріали та обладнання: шматочки паперу, зошит.

   Отже, де ж є повітря?

   Як довести, що нас оточує повітря?

   Зараз ми переконаємося, що у нас в класі є повітря.

    Хід досліду.

-         Ось шматочки паперу.

-         Я кладу їх на стіл. А тепер змахну зошитом над ними. Що сталося?

    ( Шматочки паперу злетіли зі столу)

-         Чому так сталося? Тому що ми зошитом сколихнули повітря.

-         А повітря сколихнуло шматочки паперу і вони розлетілися.

 Висновок: повітря оточує нас скрізь.  

              Дослід 2.

Матеріали та обладнання: склянка з водою, соломинка.

Повітря легше за воду?

Хід досліду.

Подуйте  у  соломинку  або  тоненьку трубочку, один кінець  

якої  занурений   у  склянку  з  водою. З’явилися  бульбашки.

Що  це? Повітря. Звідки  взялося? З  наших  легенів,  ми   видихнули  його.

Бульбашки піднімаються на поверхню води. Отже, повітря легше за воду.

Висновок: повітря легше за воду.

       Дослід 3.

Матеріали та обладнання:  кулька наповнена повітрям.

Чому кулька наповнена повітрям стискається?

Хід досліду.

Стисніть руками накачану повітрям кульку. Вона стискається.

Отже, повітря може стискатися. Розтисніть руки. Кулька повертається

до своєї попередньої форми. Отже, повітря пружне.

Висновок: повітря пружне, воно здатне  стискатися.

     Дослід 4.

Матеріали та обладнання: дві склянки з гарячою водою однакової температури,

скляні кришки, порожня сірникова коробка, скляна посудина, термометр.

Хід досліду.

Взяти дві склянки з гарячою водою однакової температури. Виміряти, яка температура води у склянках. Накрити склянки кришками. Одну з них поставити на стіл. А другу – на порожню сірникову коробку та накрити її скляною посудиною. Через 5 хвилин знову виміряй температуру води в обох склянках. Чи однакова температура води в обох склянках?

У склянці, яка була накрита скляною посудиною, вода-тепліша. Між склянкою та скляною посудиною утворився прошарок нерухомого повітря. Повітря, яке міститься між скляною посудиною та склянкою зберігає тепло.

Тобто повітря не пропускає тепло назовні, а ззовні не дає проникнути холоду.

Висновок: повітря зберігає тепло.

IV. Узагальнення й систематизація вивченого.(слайд 22)

   1. Отже, повертаємося до вправи Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися.

   Ми дізналися, що повітря легше за воду.

   Повітря пружне, тому кулька наповнена повітрям стискається, а  м’яч відскакує, коли ним ударити  об підлогу?

   Повітря зберігає тепло, тому рослини взимку під шаром снігу не замерзають, оскільки між сніжинками міститься повітря.

 

Знаємо

Хочемо дізнатися

Дізналися

Повітря належить до неживої природи.

Повітря легше за воду чи важче?

Повітря легше за воду.

Живі організми не можуть існувати без повітря.

Чому кулька наповнена повітрям стискається?

Повітря пружне.

Повітря є навколо нас.

Чи проводить повітря тепло?

Повітря погано проводить тепло.

Повітря перебуває у газоподібному стані.

 

 

 

2. Робота в групах.(слайд 23)

Представники груп, після спільного обговорення відповідають на запитання.

 

Дослідники

 Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкритий космос, вимушені вдягати спеціальні скафандри.                             

Експериментатори

 Чому водолази, які спускаються в морські глибини, вимушені вдягати спеціальні гідрокостюми?

Науковці

 Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне?

Природознавці

 Чому м'яч після удару відскакує?

Екологи

 Чому важливо, щоб взимку рослини були покриті снігом?

 

3.Гра «Дешифрувальники»

   Вилучіть однакові зайві літери та прочитайте речення.

Групи отримують завдання роздруковане на картці.

     МПМОМВМІМТМРМЯ – МОМСМНМОМВМА МЖМИМТМТМЯ

     (Повітря – основа життя)

3.Робота в зошиті (с.36)

— Що пропонується зробити в завданні 1? (Записати в схемі на́зви складників повітря.)

— Що пропонується зробити в завданні 2? (Уписати в таблицю властивості повітря.)

Стан - Газоподібний

Прозорість - Прозоре

Колір - Без кольору

Запах - Без запаху

Зміни під час нагрівання  - Розширюється

Зміни під час охолодження  - Стискається

Легше чи важче за воду - Легше за воду

Здатність стискатися - Може стискатися

Пружність - Пружне

Здатність проводити тепло - Погано проводить тепло.

V. Рефлексія.(слайд 27)

1. Вправа «Незакінчені речення»

   Закінчіть речення.

1. Повітря є …

2. Без повітря не можуть жити…

3. Повітря має такі властивості…

4. Ми визначали властивості повітря за допомогою…

 

2. Які властивості повітря людина використала ?(слайд 28)

 

3. Оціни свою роботу на уроці.

 

  1. Рефлексія настрою, емоційний стан учнів вкінці уроку.
    "Дерево настрою"(слайд 32)

   Діти, у вас на партах 2 смайлика: веселий та сумний. Покажіть смайлик свого настрою і приклейте його на казкове дерево. Чи змінився ваш настрій?

Кожен учень показує смайлик свого настрою і клеїть його на дерево (яке прикріпленне на дошку, або розміщене на партах в групах.)
Коли всі учні наклеють свої смайли вчитель формує загальний настрій.

 

 

 

 

 

 

Додаткові матеріали.

«Дерево настрою»

Зображення для дітей «Казкове дерево» (40 фото)

Смайлики

 

    Жовто-блакитний: як це носити? | Skrynya.ua       Кобальт синий Smiley Font, грустные смайлики, Разное, синий, смайлик png |  PNGWing

 

 

1. «Дослідники»

 

 Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкритий космос, вимушені вдягати спеціальні скафандри?

 

Тиждень природничих дисциплін у ліцеї – Слов'янський педагогічний ліцей

 

 

 

 

 

 

 

 

2. « Експериментатори»

 

 Поміркуйте! Чому водолази, які спускаються в морські глибини, вимушені вдягати спеціальні гідрокостюми?

Як перетворити учнів на дослідників? Чотири ідеї для природничих дисциплін  | Нова українська школа

 

 

3. «Науковці»

 Поміркуйте!

 Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне?

 

Міні підручник "Опорні схеми на уроках хімії"

 

 

 

 

 

4. «Природознавці»

 Поміркуйте!

 Чому м'яч після удару відскакує?

 

Сторінка 445 – Онлайн тести з хімії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. «Екологи»

 

Відеоблог "Цікава хімія"

 Поміркуйте!

 Чому рослини під снігом не замерзають?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дешифрувальники

 

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Пммоммвіммтрммя — суааміааш ганнзннів.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

Вммластимммвосммті пммовммітммрммя.

 

Використані ресурси

Інтернету.

 

 

https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-povitrya-na-ukrayinskiy-movi

https://naurok.com.ua/provedennya-refleksi-nastroyu-i-emociynogo-stanu-na-pochatku-uroku-derevo-nastroyu-121350.html

https://pidruchnyk.com.ua/1545-ya-doslidzhuyu-svit-3-klas-zharkova.html

http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&enter=1

https://znayshov.com/Books/Details/Ya_doslidzhuiu_svit/3klas/dosl.svit_3_zharkova/1030

 

 

docx
Додано
31 січня
Переглядів
734
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку