Тема уроку. «Йому вклоняється у шані Україна». Короткі відомості про В. Короленка. В.Г.Короленко і Україна. Сюжет повісті «Сліпий музикант»
Мета уроку: ознайомити учнів із окремими фактами життєвої і творчої біографії письменника, з його сприйняттям України; розвивати вміння виразно читати, висловлювати свої думки; вдосконалювати навички роботи над художнім текстом; виховувати почуття любові до рідної землі, гордості за неї.
Обладнання: плазмовий телевізор, презентація «Йому вклоняється у шані Україна», виставка найвідоміших творів письменника, текст повісті В.Короленка «Сліпий музикант», музика Yiruma “Eversince”
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок.
Очікувані результати.
Після уроку учні зможуть:
Я слів його не можу повторити,
Але й забути їх не можу, ні!
Вони в душі немов засохлі квіти.
То ж він сказав у найчорніші дні,
Доріг сибірських порохом укритий:
«А все-таки поперед нас огні!»
М. Рильський
Хід уроку
1.Привітання і налаштування.
2. Перевірка дом. завд.
Тест. Перевірка змісту тексту твору Дж. Лондона « Жага до життя».
І. Організація учнів для роботи.
Учитель.
Читання вчителем вірша В. Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина…»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Літературна вікторина «Упізнай героя за цитатою»:
(Хрюкін із оповідання А.Чехова «Хамелеон»)
( незнайомець з оповідання Дж. Лондона «Любов до життя»)
(Тонкий з оповідання А.Чехова «Тонкий і Товстий»)
Учитель.
Учитель . Дійсно, у кожної людини в певний період життя настає такий момент, коли потрібно зробити вибір: як дальше жити, як ставитися до людей, до світу. Життєвих доріг дуже багато , і майбутнє людини залежить від цього правильного вибору.
«Людина створена для щастя, як птах – для польоту» ,- ці слова належать видатному російському письменнику-гуманісту, публіцисту , громадському діячу і добрій, мужній, з твердою громадянською позицією людині – Володимиру Галактіоновичу Короленку.
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Учитель.
Тема уроку та епіграф заздалегідь написані вчителем на дошці. Учні записують її у своїх зошитах.
ІV. Засвоєння нових знань:
про літературну спадщину та
увічнення пам’яті письменника.
Володимир Галактіонович Короленко
(1853-19210)
Батьки відрізнялись Виступав проти Твори:
чесністю,непідкупністю, соціальної нерівності - про тяжке життя
співчуттям до знедолених народу;
і принижених - про боротьбу за
справедливість;
- про жорстоких
правителів.
Доп. мат.: інтелігентний, співчутливий;
працює, розуміє, поважає.
Вчить боротися за своє щастя.
Гуманіст
(випереджувальне домашнє завдання)
Які асоціацї виникають у вас, коли ви чуєте слово «сліпий»:
сліпий – нещасний, безпомічний,бідний, самотній, вразливий, беззахисний …
Дослідити послідовність подій, які показують ріст Петруся під впливом дядька Максима
Доп. мат. Які проблеми порушує
автор у повісті?
5. Читання вчителем уривка із передмови до збірочки поезій «Сік дикої груші» сліпої львівської поетеси Тетяни Фролової
Зачитування вчителем уривка із передмови до збірочки поезій «Сік дикої груші» сліпої львівської поетеси Тетяни Фролової,
«Бачити світ… це не для мене. Власне не зовсім для мене. Бо я сліпа.Очима я не можу побачити сонце, небо, квіти і дику грушу. Очима – ні. Я світ бачу серцем, всім своїм єством, вбираю його, причащаюся від його краси і за все дякую Богу: і за квітку, і за травину, за пташиний спів і за те, що я здатна все це відчути, немов і справді побачими».
Який висновок ви можете зробити після прочитаного і почутого ?
6.Теорія літератури:
1. Пригадайте, що таке повість.
2. Назвіть головні ознаки повісті. на прикладі
твору
«Сліпий музикант»
3. Вибіркове читання:
Прочитайте виразно уривок з твору, який справив
на вас найяскравіше враження.
4. Знайдіть і зачитайте картини української природи.
5. Які народні образи зображені у творі?
Підтвердіть свої думки текстом .
V. Домашнє завдання:
- виписати цитати для характеристики Петра Попельського;
Дод. мат. 1. Намалювати їлюстрації до
твору (учень самостійно вибирає та виконує одне із завдань).
VІ. Підсумок уроку.
- Поясніть, чи відповідає епіграф темі нашого уроку.
- Чим для нас важливий епізод зустрічі з сліпого музиканта з дівчинкою?