Формувати уміння і навики побудови графіка функції за допомогою похідної. Скласти загальну схему дослідження і побудови графіка дробово-раціональної функції. Дати поняття асимптоти. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, бачити аналогію задач. Розвивати навики самостійної роботи.
Урок 3.Тема: Побудова графіка функції за допомогою похідної.
Графіки дробово-раціональних функцій.
Вчитель КЗШ №45: Ласкіна С.М
Тип: Комбінований.
Мета: Формувати уміння і навики побудови графіка функції за допомогою похідної. Скласти загальну схему дослідження і побудови графіка дробово-раціональної функції. Дати поняття асимптоти. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, бачити аналогію задач. Розвивати навики самостійної роботи.
Хід уроку.
Ι- Організаційний момент.
Ι Ι- Перевірка домашнього завдання.
За звичай у учнів виникають труднощі при побудові такого завдання.
У=.
Вчитель демонструє побудований графік, і вказує на особливі лінії – асимптоти, які відіграють велике значення при побудові дробово-раціональних функцій.
ΙΙΙ- Пояснення нового матеріалу.
Асимптота кривої – це пряма, до якої необмежено наближається крива при її віддаленні на нескінченність.
Вертикальні асимптоти:
х=а, якщо lim f(x)=, при х→а
Похилі асимптоти: у=кх+в
к= lim; при х→;
в = lim( f(x)-kx); при х→;
Загальна схема дослідження і побудови графіка дробово-раціональної функції.
1.Область визначення функції.
2. Асимптоти.
3. Точки перетину з осями координат.
4. Парність, непарність функції.
5. Дослідження функції за допомогою Ι похідної.
Критичні точки.
Зростання, спадання функції.
Точки екстремуму.
Опуклість, угнутість функції.
Точки перегину.
ΙV- Формування умінь і навиків побудови дробово-раціональних функцій.
Робота в групах.
Побудувати графіки функцій і перевірити їх побудову за допомогою програми GRAND 2:
Група 1: у=
Група 2: у=
Група 3: у=
Група 1: у=.
Розв’язок.
1.Область визначення функції.
х
2. Асимптоти.
Вертикальні асимптоти:
х=0, lim =,якщо х→0
Похилі асимптоти: у=кх+в
к= lim=1; при х→;
в = lim( -1х)=0; при х→;
у=х –похила асимптота.
3. Точки перетину з осями координат.
У=0: х==-1,6; (-1,6;0)
4. Парність, непарність функції.
Функція ні парна, ні непарна.
5. Дослідження функції за допомогою Ι похідної.
У '=; =0;
Функція зростає: х і , функція спадає х
х=2: у=3.
Група 2: у=
1.Область визначення функції.
х
2. Асимптоти.
Вертикальні асимптоти: х=-1,
lim =, при х→-1
Похилі асимптоти: у=кх+в
к= lim=1; при х→;
в = lim(-1х)=2; при х→;
у=х+2 –похила асимптота.
3. Точки перетину з осями координат.
(0;0); (-3;0)
4. Парність, непарність функції.
Функція ні парна, ні непарна.
5. Дослідження функції за допомогою Ι похідної.
У '=;
Функція зростає: х
6.Графік:
Група 3: у=
1.Область визначення функції.
х.
2. Асимптоти.
Вертикальні асимптоти:
х=-3, lim =, при х→-3
х=3, lim =. при х→3
Похилі асимптоти: у=кх+в
к= lim· =0; при х→;
в = lim()=0; при х→;
у=0 –похила( горизонтальна асимптота)
3. Точки перетину з осями координат.
(0;); (-2;0)
4. Функція ні парна, ні непарна.
5. Дослідження функції за допомогою Ι похідної.
У '= ;
Функція спадає:
х.
V-Підсумок уроку.
Питання:
VΙ- Домашнє завдання.
Збірник Сканаві: №15.219, №15.225, №15.228, №15.230.
Група отримує домашнє завдання побудувати різноманітні графіки дробово-раціональних функцій. Зробити висновки, щодо виду асимптот, в залежності від степеня чисельника і степеня знаменника дробово-раціональної функції.