Урок з англійської мови для 7 класу з теми "Food. Healthy and Unhealthy Food. "

Про матеріал
Розробка уроку для 7 класу з теми "Food. Healthy and Unhealthy Food." Презентація до уроку.
Перегляд файлу

 Розробка   уроку з англійської мови у  7 класі                     

    Тема:  “Food. Healthy and Unhealthy Food”            

                                                                                                                                                                                                                                                                                   

                                                           

Мета уроку:

  Практична:

  • активізувати набуті раніше знання та мовні вміння учнів;
  • закріпити вивчену лексику по темі «Їжа»;
  • ознайомити з новими лексичними одиницями з темиКорисна та шкідлива їжа та активізувати їх у мові учнів;
  • вдосконалювати  навички читання, говоріння та письма;     

 Навчальна:

  • поглибити знання учнів про корисну та шкідливу їжу;
  • формувати у школярів вміння працювати з роздатковим матеріалом, вміння працювати в парах та індивідуально, вміння самостійно долати труднощі у вивченні іноземної мови;
  • розширювати кругозір учнів;

 Розвиваюча:

  • розвивати  логічне мислення;
  • розвивати  пам’ять, увагу та мовленнєву догадку.

                                                                                                                                                                    Виховна:                                                                                                                                         

  • виховувати в учнів культуру спілкування;
  • підтримувати інтерес до вивчення англійської мови;

                                                                                                            

Тип уроку:  комбінований                               

 

  Хід уроку

1. Greeting.  Good morning, children. I am glad to see you. How are you today?

2.  Warming-up .

Read the proverb and comment on it.

"An apple a day keeps the doctor away”

3. Повідомлення теми та мети уроку.

               

4. Фонетичне опрацювання лексики.  Активізація вживання у мові.

(1.Repeat the following words and word combinations after me. 

2.Read the words and word combinations.

3. Make up your own sentences with these words)

Sandwich                           Cutlet

Soup                                   Meat

Mushroom soup              Fish      

Porridge                             Vegetable salad

Macaroni                           Pies

Spaghetti                           Cakes

Potatoes                            Tea

Fried eggs                          Coffee with milk

Borsch                                Apple juice

 

 

5. Розвиток навичок діалогічного мовлення.  (Complete the remarks to make up a dialogue and read it in pairs).

      1)

  • Have you had your breakfast today?
  • Yes, I have.
  • What have you had for breakfast?
  • I have had …
  • Have you drunk …?
  • Yes, I have. (No, I haven’t. I don’t like …).

 

2) Have you been in the school canteen today?

  • Yes, I have.
  • What have you had for lunch there?
  • I have eaten… (I have drunk…)

2)  Make up your own dialogues and role play them.

 

6.  Практика учнів в письмі.

1) Словниковий диктант.

(Write the words in English)

Терти,  чистити,  різати кусками,  різати ,  легенько перемішувати, розплавляти,  молоти,  видавити,  наливати,  змішувати.

 

7.  Складіть п’ять словосполучень із словами і запишіть їх. (Make up five word – combinations with these words, write them down and read them).

 

8.  Активізація вживання лексики. (Робота з картками).

 

Read the text and fill in the gaps:

Add, boil, cut, mash, peel, put, take, wash, add (2).

1)__________  3  or 4 potatoes.  2) ____________them carefully  .  3) Then __________ them .  4) If the potatoes  are very big , ______________ them into smaller pieces.   5) Then _____________ them into cold  water, ______________some salt and ___________till they are ready.  6) ___________ the water out and  ____________some  milk  and  butter.  7) Wait till milk starts boiling.

 8) ___________everything carefully.

9.  Перевірка домашнього завдання

Учнівські презентації з теми  «Улюблені рецепти»  (індивідуальні завдання)

10.  Хвилинка відпочинку. Мультфільм  “Healthy Food Song

( Контроль розуміння)

What vitamins do you know?

Why are vitamins important?

 

11. Розвиток навичок читання. Текст   «Junk food and healthy food».

Підготовка до читання. (Pre – reading activity).

(Read the words and word – combinations and guess their meaning)

 

Healthy food                Healthy diet

Junk food                      Unhealthy food

Nutrients                      Hamburgers

Proteins                        Cheeseburgers

Carbohydrates             Hot dogs

Vitamins                      French fries

Fat                                 Cola 

Minerals                      Attractive

Fiber                             Dental problems

 

12.  Практика учнів в читанні тексту. (While – reading activity)

Junk food and healthy food.

To be healthy people must have healthy diet. It means that they must eat food which gives them energy and nutrients. Nutrients include proteins, carbohydrates, fats, vitamins, minerals and water.

  But it is not easy to keep healthy diet nowadays. Very often people are too busy with their work and study. They are always in a hurry, that’s why people eat fast food which can save their time. Fast food includes hamburgers, cheeseburgers, hot dogs, French fries, pizza, coca-cola and other so-called junk food.

  Junk food is usually tasty and attractive, but it has too much fat, salt and sugar and is very bad for people’s health.

Eating a lot of fat, salty or sweet food people may have problems with their health.

Junk food often has too much salt. Too much salt is bad for their heart.

A lot of sugar in food makes people fat and they may have dental problems.

    If you want to be healthy you should stop eating junk food and eat more healthy food which includes fruit, vegetables, nuts, fish and low fat dairy products.

 

13. Робота з контролю розуміння тексту ” Junk food and healthy food”.

(Post – reading activity)

a) Decide if the  sentences are true or false.     

       1. To be healthy people must eat healthy food.

      2.  It is easy to keep healthy diet nowadays.

      3. People don’t have enough time to cook healthy food.

      4. Junk food  is too salty, spicy or fat.

      5. Junk food is not tasty and attractive.

      6. Healthy food includes hamburgers, pizza and cola.

          

                 b) Fill in the gaps in the sentences.

  • 1. To be healthy people must have … diet.
  • 2. Food gives people energy and …  .
  •  3. Eating junk food is bad for people’s …  .
  • 4. If you want to be healthy you shouldn’t eat junk … .

                   5. Healthy food is rich in …, … and …  .

 

 

14. Summerizing.  ( Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.)

What have you learned at the lesson today?

What was the most interesting (difficult) for you?

15.  Домашнє завдання

                Вправа 2, с.79 (Підручник  О.Карпюк )

 

16. Завершення уроку.   (Poem «I Love Food”)

Let’s learn the poem.

I love food, I love food
It makes me feel really good
Healthy and nutritious food
Keeps me in a superb mood.

 

 

docx
Додано
5 січня 2020
Переглядів
2714
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку