Урок з англійської мови на тему " Іграшки"

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови для 1 класу на тему: "My toys". У розробці присутні ігрові моменти та підкріплено наочністю.
Перегляд файлу

План-конспект уроку з англійської мови

 Клас: 1

Тема:  MY TOYS ( Мої іграшки)

Мета:

*ознайомити  учнів із новими ЛО та закріпити їх в усному мовленні, аудіюванні;                                                                                                                                                *вчити  оперувати ЛО у мовленні  на рівні фраз;
*розвивати навички спілкування, фонематичний слух, а також  пам’ять  та увагу;                         
*виховувати культуру поведінки під час уроку та зацікавленість до вивчення  іноземної мови;                                                                                                                   *сприяти  вихованню бережливого ставлення та любові до іграшок;                  * виховувати почуття толерантності до культури інших народів                                       

 Тип уроку: комбінований

Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійна дошка, презентація, картки.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного  мовлення

Greeting and aim.

Teacher: Good morning, children! How are you today?  I am glad to see you .Take smiles and let’s   ask   each   other about your mood.

 P1—P2 : How are you?   I am fine, thank you! I am glad to hear you are good.

T: Today at our lesson we`ll speak about toys. Let’s start .

 

Warming up                   

Teacher: Let’s play a game “Hot ball”. You have to answer my questions quickly and correctly:

- What is your name?

- How old are  you?

- Where are you from?

 - What is your favourite color?

Phonetic drills

Game «Find the sound [d]»

(Діти плескають в долоні, коли чують заданий звук у слові)

Teacher: Now listen to the words very attentively and clap your hands when you`ll hear the sound [d].

Pencil, ten, big, dog, brown, desk, jump, dad, cat, fat, doll.

Now let`s practice the pronunciation.

Dad`s dog`s big, Kate`s cat`s fat.

Checking the homework

What was your hometask for today? Let`s check.

 

ІІ. Основна частина уроку

  Подання та  відпрацювання нового лексичного матеріалу

Teacher: Great job, children! And now look at the screen. What is it? (Слайд 1)

Pupils: Box. It is a box.

Teacher: Yes. You are right. It is a toy box.

 

 

I have a lot of things in my box. Tell me, please, what is it?  (Слайд 2)

Pupils:  Pencil. It is a pencil.

(Слайд 3)

Pupils:  Rubber. It is a rubber.

(Слайд 4)
Pupils:  Book. It is a book.

(Слайд 5) 
Teacher : Children, do you know what is it?

 Pupils:   It is a robot.

Teacher: Yes. Well done. It is a robot. So, there are some toys in the box. Look at the pictures and repeat after me (демонстрація зображень іграшок)

 

(Слайд 6)
 

 

(Слайд 7)

 

 

(Слайд 8)

(Слайд 9)

(Слайд 10)

(Слайд 11)

Teacher : This is a robot. This is a ball. This is a doll. This is a bear. This is a car. This is a plane. This is a kite. (Діти повторюють назви іграшок за вчителем).
Physical activity

Teacher : And now it’s time to have a little rest.

 Be like a ball. Jump, jump.
Be like a doll. Clap your hands.
Be like a teddy. Move your shoulders.
Be like a car. Let`s go! (діти повторюють рухи, які вказані у вірші)

Teacher : Super! The next task is
Учитель роздає картки для самостійної роботи , учні уважно слухають та виконують завдання на картках.(закріплення нових ЛО та повторення кольорів)

 

 

 Teacher :  Color the doll pink and purple.

    Color the bear brown.

    Color the robot blue.

    Color the plane orange and yellow.

    Color the kite green .

    Color the ball red and blue.

  

III. Заключна частина уроку

 Підбиття підсумків уроку

Teacher : Cкажіть, будь ласка, що нового ви вивчили сьогодні на уроці? Які завдання вам сподобались найбільше?

All of you were very active today and worked very hard. Great job!

 Оцінювання учнів.

 Закінчення уроку

Teacher: The lesson is over! Good bye, children!