Тема: ”Professions„
Мета: навчальна:презентувати і закріпити граматичний і лексичний матеріал за темою “Професії”, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, удосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення;
розвивальна :розвивати лексичні, граматичні, мовленнєві навички, пам'ять, мислення, фонетичний слух. Формувати навички читання та розуміння прочитаного. Ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, логічно висловлювати думку ;
виховна: виховувати вміння сконцентруватися, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу вкласі.
Обладнання: проектор, підручник, картки, зошит, мікрофон.
Підручник: О.Д Карп'юк ( 3 клас). За новою програмою.
Хід уроку
I.Підготовка до сприймання іншомовного матеріалу.
1.Greeting and Aim.
- Good morning children! I am glad to see you. Let’s begin our lesson.(выполняют задания с микрофоном)
T: Answer my questions, please. What date is it today?
PP: Today is the ………….. .
T: What day of the week is it today?
PP: Today is Tuesday.
T.What is the weather today?
T: That’s right! Thank you.
Begin our lesson. Tell me please what is our homework today?
2. Homework.
Your homework today was a project to draw your favourite profession. Who is ready?(на дошці надпис :My favourite profession.( Слайд 2)
(ім’я дитини ) Ann go to the board and show your future profession.
(Ен гоу ту зе бод енд шау йор фуйворите профешн).Hang on the board.(Хенг он зе бод).Діти виходять до дошки і прикріплють свою майбутню професію і промовляють. My favourite profession is…
Very good. You did a very good job.
II. Основна частина уроку.
1.Vocabulary Revision.
• Look at the card with the word. Read the word after me.Look at the blackboard and repeat me Professions . Слайд 3-11
Well done!
2.Reading.
Look at the blackboard and read.( Слайд13)
Діти читають і перекладають.
Listen and read, translate.
[ o] not, job, office
[ e ] desk, secretary,
[ I ] business, businessman
[ə ] teacher, farmer, doctor, singer, dancer, driver, waiter,
( поставити проектор на паузу)Робота в зошиті.
3. Writing.
1.Open your copy book and write please.
Wednesday the 22 nd of December
Class Work
Calligraphic minute letter P.( Келигрефікал мінет лете пі)
P
Look at the board . We need to finish our sentences and for this we will remember our poem and we can complete the task.
(Лук зе бод . Ві нід ту фініш аува сентензис енд фо зіс ві віл рімембе аува поем енд ві кан кампліт зе таск)
Подивіться на дошку . Нам потрібно закінчити речення
Щоб зробити це завдання нам треба згадати віршик «To be», який допоможе нам в цьому завданні.
Діти виходять по одному і пишуть правильну форму дієслова.
Make up the sentences.
1.He is_ a doctor.
2. They are_ teachers.
3. I am_ a dancer.
4. We are_ drivers.
5. She is_ a singer.
5. Physical Activity. Слайд 13
It is time to rest .Stand up.
6.Fill in and match. У кожного з вас є карточка № 1 .Треба з’єднати правильний переклад цих слів. Слайд 14
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
- 7. Listening( Слайд 15)
Children, people of different professions came to visit us. You need to guess who they are by profession. The teacher reads and the children listen and guess.
(Чилдрен .Піпл оф діфрент профешн кейм ту візіт ас.Ю нід ту квес ху зей а бай профешн.
Діти, до нас у гості завітали люди різних професій. Потрібно відгадати хто вони за професією. Вчитель читає а діти слухають та відгадують.
1) John is a good man. He works in the hospital. John helps people.He is a …..
2) Liz is a pretty woman. Liz loves children very much. She works at school.She is a
3) Hanna can play the guitar. She likes to sing songs too.She likes pop music.She is a ….
4) Ron likes cars. His taxi is yellow. He is a ….
8.Correct the sentences.( Слайд 16)
True or false
Each of you has a card № 2. You have to write true or false.
( Іч оф ю хес є кад 2. Ю хев ту райт тру о фолс)
У кожного з вас є карточка № 2. Треба написати правда чи неправда.
IV.Кінець уроку ( слайд 17)
- Підсумок уроку
At the end of our lesson I want you to tell us what you want to be.
Thank you! You have worked a lot.
- Оцінювання
We have done much work today. I must say you are good pupils
Show your mood. Each of you has smileys on the desk.
( Діти опказують свій настрій.) Слайд 17)
- Домашнє завдання
Open your day-books and write down your home task. Read (р. 45, ех. 1)( Слайд 18)
Activity bank: Describe your parents' professions.
You have to learn new words and make up a story about your family and tell what your parents are.
The lesson is over. Good-bye.( Слайд 19)