Дерев’янко Ю.О.,
учитель біології І категорії
КУ ССШ І-ІІІ ст. №7
м. Суми, Сумської області
Дата: ____________
Тема:
Ендокринна система. Залози внутрішньої та змішаної секреції
Мета:
Освітня:
формувати знання учнів про гуморальну регуляцію функцій організму людини; розглянути гормональну (ендокринну) систему та принципи її роботи; дати поняття «залози внутрішньої системи», «гормони»;
Розвиваюча:
розвивати уміння порівнювати життєві процеси в організмі людини, узагальнювати та робити висновки, відповідати на різнорівневі запитання, складати опорні конспекти; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву;
Виховна:
виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я.
Цілі:
учні повинні знати:
учні повинні вміти:
учні повинні розуміти:
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: хімія, зарубіжна література, медицина
Базові поняття та терміни:
гуморальна регуляція, ендокринна система, залози внутрішньої, зовнішньої та змішаної секреції, БАР, ефекторні та регуляторні гормони, нейрогормони, гіпофіз, гіпоталамус, гіпофункція, гіперфункція, ендокринологія, карликовість, гігантизм, акромегалія, соматотропін, меланотропін, вазопресин (антидіуретичний гормон), окситоцин
План уроку
Етапи уроку, їх зміст |
Час |
Форми і методи навчальної діяльності |
Цільове призначення |
І. Орієнтація, мотивація діяльності |
2 хв. |
Привітання класу, «Створення сприятливого клімату» (девіз уроку) |
Створення позитивної психологічної атмосфери, яка сприяє цілісному розвитку особистості, налаштування на активну роботу на уроці
|
ІІ. Цілепокладання |
12 хв. |
Бесіда, «Проблемне запитання», «Мікрофон»
|
Актуалізація й корекція опорних знань, мотивація навчальної діяльності, визначення теми, мети, завдань, очікувань уроку |
ІІІ. Цілереалізація |
25 хв.
|
Пояснення учителя з елементами бесіди, робота з матеріалом підручника, складання опорного конспекту, «Мікрофон», вправи для зняття зорової втоми
|
Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення; узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих; повідомлення та пояснення домашнього завдання
|
ІV. Рефлексивно -оцінюючий |
6 хв. |
«ПРЕС», «Взаємооцінювання» |
Усвідомлення учнями власного рівня знань; підведення підсумків уроку; рефлексія; оцінювання |
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку
«Створення сприятливого клімату»
Девіз уроку:
Замало мати гарний розум,
Головне – вміти його застосовувати
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
Бесіда за запитаннями:
?
2. Мотивація навчальної діяльності
«Проблемне запитання»
Учитель зачитує уривок з повісті М. Булгакова «Собачье сердце» про пересадку гіпофіза людини собаці, записів щоденника Борменталя, які закінчуються словами: «Отныне загадочная функция гипофиза разъяснена. Он определяет человеческий облик. Его гормоны можно назвать гормонами облика – главными в организме…Создан гомункул. Профессор Преображенский, Вы –творец!»
?
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учні разом з учителем формулюють мету, завдання уроку.
4. Визначення очікуваних результатів
«Мікрофон»
?
– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення
Пояснення учителя з елементами бесіди; робота з матеріалом підручника; складання опорного конспекту
Опорний конспект до матеріалу уроку:
гормонів – гормональна регуляція (ендокринна)).
Залози
2. Природа та дія гормонів
Гормони
Ефекторні Регуляторні
діють безпосередньо на органи діють на залози внутрішньої секреції
(тропні гормони)
Нейрогормони
утворюються в гіпоталамусі,
регулюють утворення регуляторних гормонів гіпофізу
Опорний конспект до матеріалу уроку:
Особливості гуморальної регуляції:
Опорний конспект до матеріалу уроку:
Будова: аденогіпофіз (передня частина), нейрогіпофіз (задня частина), ніжка гіпофіза (0,5-0,6 г)
аденогіпофіз соматотропін (гормон росту)
- карликовість – (гіпофункція в дитячому віці)
- гігантизм – (гіперфункція в дитячому віці)
- акромегалія – (гіперфункція в дорослому віці)
Гіпофіз меланотропін
(внутр. секр.) (вплив на синтез меланіну)
Порушення секреції: порушення пігментації шкіри
4 регуляторних гормони
нейрогіпофіз антидіуретичний (вазопресин)
(вплив на реабсорбцію сечі, підвищення АТ,)
окситоцин
(керує скороченнями матки під час пологів,
вироблення молока молочними залозами)
! вазопресин і окситоцин синтезуються в гіпоталамусі, зберігаються в гіпофізі
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих
«Мікрофон»
?
«Вправи для зняття зорової втоми»
Вправа знімає втому, зміцнює м’язи повік, сприяє поліпшенню кровопостачання, розслабленню м’язів ока.
Вправа сприяє поліпшенню кровообігу.
3. Повідомлення домашнього завдання
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
?
«Взаємооцінювання»
Учні виставлять один-одному оцінки, аргументуючи їх. Учитель за необхідності коригує.
Використані джерела:
1