Урок з історії України для 9-го класу на тему «Суспільно-політичне становище у 1907 – 1914 рр.»

Про матеріал

Тема. Суспільно-політичне становище у 1907 – 1914 рр

Мета: визначити основні тенденції та суперечності процесу соціально-економічного розвитку українських земель початку ХХ ст.; аграрної реформи П. Столипіна в Україні; модернізації суспільно-політичного життя у Наддніпрянській Україні; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, навички роботи з історичними джерелами та історичною картою; виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з історії України

для 9-го класу

на тему

«Суспільно-політичне становище у 1907 – 1914 рр.»

 

 

 

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавста

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І – ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Тетяна Василівна

 

 

2018 рік

Тема. Суспільно-політичне становище у 1907 – 1914 рр

Мета: визначити основні тенденції та суперечності процесу соціально-економічного розвитку українських земель початку ХХ ст.; аграрної реформи П. Столипіна в Україні; модернізації суспільно-політичного життя у Наддніпрянській Україні; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, навички роботи з історичними джерелами та історичною картою; виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Обладнання: підручник «Історія України» 9 клас (В. С. Власов)

Тип уроку: комбінований

Основні дати:

1906 р. – початок аграрної реформи П. Столипіна.

1907 – 1911 рр. – діяльність ІІІ Державної думи.

1908 р. – створення Товариства українських поступовців (ТУП).

1910 р. – ухвалення циркуляра П. Столипіна із забороною реєструвати будь-які «інородницькі» товариства.

1911 – 1913 рр. – справа Бейліса.

Лютий 1914 р. – масові демонстрації та політичні страйки проти заборони царським урядом святкування 100-річчя від дня народження Т. Шевченка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Установіть хронологічну послідовність подій.

Діяльність ІІ Державної думи;

Об’єднання Української демократичної партії з Українською радикальною партією в Українську радикально-демократичну партію;

Кривава неділя;

Створення РУП.

  1. Заповніть пропуски й усно відновіть текст.

Вибори до І Державної думи відбулися _____(лютий-березень 1906) . Щоправда, радикальні політичні сили _____ (бойкотували вибори, або були усунуті від участі в них). У І Державну думу від 9 українських губерній було обрано _____ (102 депутати). 44 депутати об’єдналися в _____ (українську парламентську громаду). Головою було обрано ____ (Іллю Шрага). Друкованим органом став журнал ____ («Український вісник»). Українські депутати підготували ____ (законопроекти про надання Україні автономії, впровадження української мови в школах). Вибори до складу ІІ Державної думи відбулися у _____ (січні-лютому 1907). Цього разу у виборах взяли участь усі радикальні партії, зокрема й українські. Українські депутати знов утворили _____ (українську думську громаду), яка складалася з ______. Вона ввійшла до фракції _____ (трудовиків) й назвала себе _____ (Українською трудовою громадою). Вона мала добиватися _____ (перетворення Росії на «правову й демократичну державу», забезпечення українцям права на автономію). Проте й ця дума виявилася недовговічною: її розпуск відбувся ____(3 червня 1907 р.).

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Робота з візуальними джерелом.
  • Розгляньте зображення. З курсу всесвітньої історії пригадайте, з якою подією воно пов’язане.

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Всесвітня\Росйська імперія наприкінці 19-на початку 20 століття\Без названия.jpg

  • Сьогодні ми дізнаємося як Столипінська реформа 1906 р. вплинула на українські землі та її основні наслідки.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота з історичним джерелом (с. 232 підручника).
  • Прочитайте історичне джерело.
  • Про що в ньому йдеться?
  • З’ясуйте, коли відбулися описані в ньому події.
  • Визначте, як автор ставиться до подій, про які розповідає. Чи збігаються відомості джерела з інформацією підручника?
  • Що в тексті видалося добре відомим, а що – новим?
  1. Розповідь учителя.
  • Пригадайте, чим закінчилася революція в Російській імперії  1905 – 1907 рр.

Після поразки революції в імперії запанувала реакція. Царський уряд проводив відкриту антиукраїнську політику. Головним провідником імперської реакційної політики  з 1906 р. був голова Ради міністрів Петро Столипін. У своїй політиці він спирався на ідеологію російського шовінізму.

Шовінізм – агресивна форма націоналізму, проповідь національної винятковості, протиставлення інтересів однієї нації інтересам іншої, схильність до розпалювання міжнаціональної ворожнечі й ненависті. В даному випадку – російської нації проти української.

У 1908 р. у Києві було створено «Клуб російських націоналістів міста Києва». Основним завданням клубу було «боротьба з українофільством», яке, на думку його ідеологів, підривало коріння «російської православної цивілізації». 20 січня 1910 р. вийшов циркуляр Столипіна із забороною реєструвати будь-які інородницькі товариства.

  1. Робота з історичним джерелом (с. 233 підручника).
  • Прочитайте фрагмент історичного джерела.
  • Висловте свою оцінку наведеним міркуванням.
  1. Самостійна робота з текстом підручника (с. 224).
  • Опрацюйте текст підручника.
  • Чому «справа Бейліса» набула резонансу?
  • Про що свідчило обвинувачення  Менделя Бейліса?
  • Чи погоджуєтеся ви з вироком суду? Відповідь поясніть.
  1. Робота з таблицею.
  • Користуючись таблицею та отриманими знаннями з курсу всесвітньої історії, визначте перебіг та результати Столипінської реформи.

E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Історія України\Суспільно-політичне становище у 1907-1914 рр\Рисунок1.png

  1. Розповідь учителя.

Ви вже знаєте, що у Києві у 1908 р. виникла нелегальна громадсько-політична організація – Товариство українських поступовців (ТУП). Членами організації були, зокрема, М. Грушевський, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Винниченко, І. Шраг та ін.

ТУП обстоювали три основні ідеї:

  • парламентаризм;
  • перебудову Російської держави на федеративних засадах;
  • національно-територіальну автономію України.

Резонансною подією стало виголошення доповіді Дмитром Донцовим «Сучасне політичне положення нації і наші завдання» на ІІ Всеукраїнському студентському з’їзді в 1913 р. у Львові. Антиукраїнська політика не припинилася зі смертю Столипіна 1911 р. урядова заборона святкування 100-річної річниці народження Т. Шевченка у 1914 р. спричинили масові демонстрації студентів у Києві та інших містах України. Саме ця подія стала кульмінацією антиукраїнської політики царського уряду.

  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Про наслідки якої події/явища/процесу свідчать наведені факти?

# створення нових можливостей для капіталізації сільського господарства; # переселення частини українських селян у малоосвоєні райони азіатської частини імперії; #зростання продуктивності сільського господарства; # формування потужної верстви середнього та заможного селянства; # прискорення обезземелення селянства; # посилення майнового  розшарування селян; # зростання соціальної напруги в суспільстві.

А економічної кризи 1900 – 1903 рр.

Б аграрної реформи П. Столипіна

В ухвалення циркуляра Столипіна від 20 січня 1910 р.

Г концентрації промислового виробництва

  1. Оберіть зображення, на якому перша українська газета в під російській Україні, що видавалась у Лубнах на Полтавщині наприкінці 1905 р.

А.         Б.

В.      Г.

  1. Робота з контурною картою.
  • Підкресліть назви міст, у яких:
  • було створено першу українську політичну партію;   (1890)
  • відбулося повстання на панцернику «Князь Потьомкін-Таврійський» (Одеса, 1905)
  • виникла нелегальна громадсько-політична організація – ТУП; (Київ, 1908)
  • працював адвокатом Ілля Шраг; (Чернігів)
  • видавалася друком перша українськомовна газета «Хлібороб»; (Лубни, 1905)
  • прокотилася хвиля страйків у січні 1905 р. (Київ, Харків, Одеса, Катеринослав, Миколаїв)
  • Поряд напишіть рік створення.
  1. Підсумки уроку.
  2. Домашнє завдання.
  1. Опрацювати § 28 підручника.

 

docx
Додано
17 березня 2018
Переглядів
16746
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку