Мета розробленого конспекту :ознайомити з творчим шляхом поетеси Ліни Костенко, збільшити словниковий запас учнів, виховати бережне ставлення до природи.
Тема: І знов засипле все зима. Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля».
Мета:Ключові компетентності: формувати компетентність вміння вчитися, загальнокультурну компетентність,соціальну компетентність, здоров’язбережуючу.
Предметні компетентності: продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко, вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання віршованих творів; формувати в учнів уміння аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; вчити визначати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: портрет Ліни Костенко, малюнки з зображенням Віхоли, таблиця «Система позначок», кросворд «Зима», загадки, ігри, словникова скарбничка, текст скоромовки, піраміди слів, «Літературне читання» Віри Науменко.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ми почули всі дзвінок
Він покликав на урок.
Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Слайд 2
1. Девіз уроку : Виразно читаємо , чітко слова промовляємо.
Мову та творчість свою розвиваємо.
Слайд 3
2. Загадка про зиму.
Кружляє ніжний білий пух,
Співають весело синички.
Міняє зайчик свій кожух.
Вдіває лиска рукавички.
--Яка пора року? (Зима)
3.Гра «Відгадай предмет за ознаками»
Відгадайте предмет за ознаками
А над якою темою ми зараз працюємо? (Вірші)
А яку пору року в них описується? (зима)
Які зміни відбулися взимку?
Слайд 4
4.Мовленєва розминка
Слайд 5
Ма-ма-ма-прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло-кучугури намело.
Ем-ем-ем-санчата візьмем.
Дем-дем-дем-на гірку підем.
Ам-ам-ам-ой, весело нам.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Метод «Пінг-пон»
Зачитайте рядки з вірша, які відповідають ілюстрації(білочці не спиться)
(Учитель оцінює відповіді дітей)
ІІІ. Мотивація начальної діяльності.
Так це зима.
Слайд 6
ІV . Повідомлення теми і мети уроку.
За вікном – чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають зимові образи
Сьогодні ми познайомимось з віршами Ліни Костенко, які вона присвятила чарівниці-зимі.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Слайд 7
Слайд 8
Тлумачний словник
Віхола – снігова буря, сильний вітер перемінного напрямку, вітер зі снігом.
Слайд9
Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.
Справді, такий прийом називають поетичним кільцем.
—Такою ж чудовою є поезія Ліни Костенко «Пряля». І в ній теж змальовано зиму. Вона вкриває землю сніговою ковдрою. Наче справжня майстриня, працює — творить снігове покривало. Вона — пряля, що напряла сувої полотна…
IV. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Пряля»
Сьогодні ми ознайомимося ще з одним віршем Ліни Костенко «Пряля».
Слайд 12
Словникова робота
Слайд 13
Слайд 14
Слайд 15
Слайд 16
Слайд 17
Слайд 18
Слайд 19
—Цей віршик ви будите вчити напам’ять, тож давайте попрацюємо над правильною вимовою. Дістали олівчики и охайненько поставимо крапочки де треба читати слова з особливою інтонацією
Пряля
Сидить пряля та й пряде-
сніг іде- іде- іде –
нитка рветься де- не- де,-
а вона пряде й пряде.
Вже напряла хуртовин
на шапки для верховин –
на сувої полотна –
на завіску для вікна-
на хустину й укривало –
мало- мало- мало- мало –
сніг іде- іде- іде –
а вона пряде й пряде…
Працюємо разом. Вправа «Мікрофон».
Чи погоджуєтеся ви, що про зиму поетеса пише як про живу істоту, наділяючи її людськими якостями? Доведіть свою думку.
VI.ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія
VІІ. Домашнє завдання
Родниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
імені Т.Г.Шевченка
Уманської районної ради
Черкаської області
Відкритий урок
з літературного читання
2-Б- клас
Знов засипле все зима
Ліна Костенко «Баба Віхола», «Пряля»
Підготувала та провела
вчитель початкових класів
кваліфікаційна категорія : спеціаліст І категорії Козій Валентина Петрівна
2017-2018 н.р.