Літературне читання
3 клас
Тема уроку. Ознайомлення з життям і творчістю Тараса Шевченка. О. Іваненко «Тарас у наймах», Тарас Шевченко «Не цурайтесь того слова».
Мета уроку: розширити знання учнів про життя і творчість
Т. Шевченка; вчити передавати під час читання
інтонаційно своє ставлення до прочитаного; розвивати
вміння працювати над твором; продовжити роботу над
вдосконаленням навичок читання.
Виховувати співчуття і повагу до головного героя твору.
Обладнання: портрет Т. Шевченка; виставка творів поета, презентація
до уроку.
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Мов троянда, розквітай,
Моя рідна мово!
Не забудем ми повік
Кобзареве слово!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
«Віндвабувдвасиномдвамужикадваіставдваволодаремдвадухудва. Віндвабувдвакріпакомдваіставдвавелетнемдвауцарствідвакультури.»
(І. Франко)
Учитель: Про кого йде мова?
1 2 3 4 5 1 3 1 5
(К о б з а р)
4 5
6 7 8
Учитель: Кого з поетів ми називаємо Великим Кобзарем?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку
2. Бесіда за картиною «Сільська родина»
Учитель: Шевченківським словом відкривається наступний розділ «Читанки». Сьогодні ми прочитаємо оповідання української письменниці О. Іваненко «Тарас у наймах» з її великої книги «Тарасові шляхи», і дізнаємося, що ж довелося пережити Тарасові у пошуках учителя малювання.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
а) «піраміда» (прочитати)
як б) «загубилися літери»
д . я к м р . . в . р к . ш . к
к о . з а ч ó к (і, я) (а, у, и)
у п р а . в ú т е л ь
о б í д р а . н и й в) «розсипалися слова»
лоднийго – (голодний)
мирізка – (різками)
г) тлумачення малозрозумілих слів (з’єднати стрілочкою ліву і праву частини)
1. Дяк хлопчик 12-15 років, який виконує дрібні
доручення пана
2. Ляпас тобто, таким чином
3. Козачок служитель церкви, що допомагає
священнику
4. Цебто удар по щоці долонею
5. Читання твору учнями по частинах
6. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання
- Чому Тарас вирішив стати даровитим наймитом?
- На кого хотів вчитися Тарас?
- Чим закінчилися пошуки хлопця?
- Як жилося Тарасові у дяка-п’яниці? (прочитати)
- А у дяка маляра? (прочитати)
- Як ставився Тарас до своїх сестричок? (прочитати)
- Що він любив робити? (прочитати)
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Складання асоціативного куща
2. Робота в парах
а) читання за абзацами;
б) «бджілка» (один учень називає перше слово речення, а інший знаходить і читає).
3. Стислий переказ оповідання
- Визначення головної думки твору (тяжке життя сироти).
4. Читання твору учнями
а) І частина – «віконечко»
б) ІІ частина – «буксир»
в) ІІІ частина – «ланцюжок»
VI. Рефлексія
РЗМ. Словесне малювання
VII. Підсумок уроку
Благословен той день і час,
коли прослалась килимами
земля, яку сходив Тарас
малими босими ногами,
земля, яку скропив Тарас
дрібними росами-сльозами.
(М. Рильський)
VIII. Домашнє завдання
Читати і переказувати твір.