Конспект уроку позакласного читання
в 3 класі
Тема. Від усмішки йде до всіх тепло
Матеріал до уроку. В.О. Сухомлинський «Усмішка».
Мета. Актуалізувати і розширити знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника В.О. Сухомлинського.
Вчити учнів через сприйняття тексту розуміти душевний стан автора та героїв твору.
Розширити в учнів поняття про посмішку, як потужний чинник взаємодії людей, як велику життєву силу, здатну підтримувати, підбадьорювати, змінювати життя людей на краще.
Розвивати спостережливість, творчу уяву, образне мислення учнів.
Виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих.
Обладнання. Портрет В.О. Сухомлинського, малюнковий план уроку, картки, кросворди, комп’ютер, уривок з мультфільму «Малюк Єнот», тлумачний словник, мікрофон, кошик.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда вчителя.
(На дошці – малюнковий план уроку, портрет письменника В.О. Сухомлинського, вислови, кросворди).
А) Ознайомлення з малюнковим планом уроку.
Б) Довідкове бюро:
– Діти, що ви знаєте про В.О. Сухомлинського?
(Заслужений вчитель України, великий педагог;
відомий письменник;
писав для вчителів, учнів, батьків).
В) Виступ Знайок.
1 учень
Народився В.О. Сухомлинський 28 вересня 1918 року в с. Василівці на Кіровоградщині. Батько письменника працював столяром, був освіченою і шанованою людиною в селі.
2 учень
Василь Олександрович був учасником війни. Після поранення повернувся додому. В 1948 році став директором Павлиської середньої школи. В ці роки він написав для дітей багато творів.
3 учень
Василь Олександрович – великий педагог, письменник. Він дуже любив дітей. З-під його пера з’явилося багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко і м’яку зелену травичку, про працелюбних мурашок, веселого метелика та дітей, яких він так любив.
4 учень
Він був доброю людиною і хотів, щоб його вихованці і всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими; любили і поважали своїх батьків, рідну землю, свою Батьківщину.
5 учень
2 вересня 1970 року Василя Олександровича не стало. Він прожив так мало – 52 роки. Поховано В.О. Сухомлинського в селищі Павлиш, де він був директором місцевої школи. На його могилі встановлено пам’ятник.
ІІ. Повідомлення теми уроку
1.Читання вислову «Від усмішки йде до всіх тепло».
Вчитель.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Створення проблемної ситуації:
Вчитель.
– Подумайте, чому оповідання має таку назву.
2. Читання вголос сильнішими учнями і вчителем тексту В.О. Сухомлинського «Усмішка».
3. Аналіз тексту оповідання.
– Чому оповідання має саме таку назву?
4. Читання оповідання учнями (мовчки).
– Прочитайте текст мовчки і придумайте питання до тексту.
Грав на срібних струнах жайворонок.
І тої ж хвилини їй здалося, що затримався, спохмурнів цілий світ…
Світ знову ожив, заспівав…
Вчитель.
5. Вибіркове читання.
– Знайдіть в тексті опис дівчинки, діда, бабусі.
6. Гра «Займи позицію».
Дідусь – добра людина; дідусь – зла людина; інша думка.
Фізкультхвилинка.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда про посмішку людини.
– Діти, давайте дізнаємось про посмішку ще більше.
2. Читання легенди «Як прийшла до людей Посмішка». (Додаток 1).
– Прочитайте легенду про походження посмішки. (Читання мовчки).
Що подарував ангел людям?
3. Гра «Відкритий мікрофон».
4. Гра «Кошик посмішок».
– Як думаєте, діти на що здатна посмішка. (Міркування дітей).
5. Перегляд уривка мультфільму «Малюк Єнот».
– То як краще подружитися? (Просто посміхнутися).
V. Підсумок уроку.
– Коли жити в любові і добрі – життя буде одною неповторною посмішкою.
1. Гра «Хто чим посміхається?».
(Діти вставляють потрібні слова).
Посміхається… – зірками й райдугами.
Посміхається… – променями й світлом.
Посміхається… – квітами і ароматом.
Посміхається… – вірою і творінням.
Посміхається… – мамі і іграшкам.
(Небо, Сонце, Поле, Людина, Дитина).
VІ. Домашнє завдання.
1. Вчитель.
– Діти, розкажіть своїм домашнім про силу і важливість посмішки.
Посміхайтеся усім і нехай це стане вашою звичкою.
2. Диференційоване завдання.
А) Навчитися правильно і гарно читати текс, вільно орієнтуватися в ньому.
Б) Переказувати текст близько до тексту.
В) Творче завдання (за бажанням): скласти «Абетку Доброї Посмішки».
(Посмішка: А – ангельська; Б – бадьора; В – весела; Г – гідна; Ґ – ґречна; Д – добра …).
Додаток 1.
Як прийшла до людей посмішка
Легенда
Це було давно, дуже давно, коли люди ще не вміли посміхатися.
Жили вони сумно. Світ був для них чорно-сірим. Блиску і величі Сонця вони не помічали, зірковим небом не захоплювалися, не знали щастя, любові.
У цю незапам’ятну епоху один Добрий ангел на Небесах вирішив спуститися на Землю, тобто втілитися в тіло, щоб народитися і випробувати земне життя.
– Але з чим я прийду до людей? – задумався він.
Йому не хотілося прийти в гості без подарунка.
І тоді він звернувся до Отця за допомогою
– Подаруй людям ось це, – сказав йому Отець і простягнув маленьку іскру, яка світилася всіма кольорами веселки.
Добрий ангел уклав дивовижну іскру в своє серце.
І Добрий ангел спустився на Землю і подарував людям Посмішку.
Так прийшла до людей Посмішка.
Додаток 2.
Посмішка – це важливий засіб спілкування.
Посмішка – це «послання до людини».
Посмішка – це маленька свято.
Посмішка – це чарівність.
Посмішка – це візитна картка людини.
Посмішка – це як знак якості.
Посмішка – це етикетка гарного настрою.
Посмішка – це дотик любові.
Посмішка – це джерело в пустелі.
Посмішка – це ліки для душі.
Посмішка – це безцінний подарунок.
Посмішка – це приємна пам’ять про людину.
Посмішка – це щастя у домі.
Посмішка – це відпочинок для втомлених.
Посмішка – це краплі від будь-яких неприємностей.