Тема: Іван Франко «Лисичка і Журавель».
Мета: Ознайомити учнів із жанром літературної казки, навчити самостійно
визначати дійових осіб; удосконалювати навички читання в особах,
навички стислого переказу прочитаного; виховання інтересу до
читання.
Обладнання: Записи на дошці, зразки казок, портрет І Франка.
Хід уроку
І. Мовна розминка
Гра «Хто це любить їсти?»
Вчитель: Відгадайте, хто із звіряток загадав бажання смачненько поїсти. Як цю тварину називають у казках?
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вчитель: Ми з вами читали різні літературні твори. Це і вірші про природу, вірші-діалоги, вірші-небилиці, вірші-безкінечники, вірші-загадки, оповідання.
А зараз розгадайте кросворд. Це назва літературного жанру, в якому добре завжди перемагає зло!
к |
а |
з |
к |
а |
1. Робота над загадками
- З якої це казки?
Де не взявсь, кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь.
Й кожен хоче в хатці жить.
(«Рукавичка»)
Що втікло від баби з дідом –
Не сиділо на вікні,
А зустрілось з зайченятком –
Й ну співать йому пісні?
(«Колобок»)
Я бичок-третячок,
Солом᾽яний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік соломой засмолив.
(«Солом᾽яний бичок»)
ІІІ. Повідомленя теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами ознайомимось з творчістю Івана Франка, а саме з казкою «Лисичка і Журавель».
ІV. Опрацювання казки І. Франка «Лисичка і Журавель»
заприятелювали любчику
вгощу прошений обід
тонесенько призволяйся
не погордуй мовить
випорожнивши розсердилася
гостинність зареклася
2. Читання казки вчителем с. 62 до слів «Нюхає…», далі учні читають про себе.
3. Читання казки учнями «ланцюжком».
4. Вибіркове читання.
- Як Лисичка частувала Журавля?
- Як Журавель віддячив Лисичці?
- Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем?
5. Робота за змістом.
- Яким обідом Лисичка частувала Журавля?
- Що наварив Журавель?
- Чому розсердилась Лисичка?
- Як ви розумієте слова: «пісним голосом промовив (з незадоволенням); йти, облизня спіймавши» (ні з чим залишитись).
6. Читання в особах розмову Лисички і Журавля.
7. Поділ казки на логічно закінчені частини.
Іч. – до слів «Другого дня…»
ІІч. – до кінця.
8. Порівняння казки І Франка і народної.
- Чим вони подібні і чим відрізняються?
V. Підсумок уроку. Робота над прислів᾽ям с. 63
VІ. Домашнє завдання
Виразно читати казку.
Підібрати прислів᾽я про дійових осіб казки.