МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
КРИВОРІЗЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТ.№55
Конспект уроку з
Літературного читання у 3 класі
на тему:
«Казка Лесі Українки «Казка про Оха-чудодія». Порівняння літературної казки з народною»
Конспект підготувала Старікова Наталя Анатоліївна вчитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, «старший вчитель».
2019-2020н.р.
Урок: 38 Клас: 3-А Дата проведення: 05.12.2019
Тема уроку: Казка Лесі Українки «Казка про Оха-чудодія». Порівняння літературної казки з народною.
Мета уроку: Ознайомлення учнів із віршованою літературною казкою Л. Українки «Казка про Оха-чудодія»; формування уміння складати порівняльну характеристику літературної та народної казки; удосконалення уміння давати характеристику діям та характеру головного героя; вчити дітей знаходити в тексті художні засоби: порівняння, епітети, описи. Розвиток творчої уяви, образного мислення, навичок виразного читання поетичних творів, зв’язного мовлення.
Виховування почуття любові до художнього образного слова.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-ділова гра «Детективи»
Методико – дидактичне забезпечення уроку: презентація «Казка вчить як на світі жить. Леся Українка «Казка про Ох-чудодія», ноутбук, телевізор, відеоролік «Цікаві факти про Лесю Українку», «Тигр - данс», маски журавля та лисиці, малюнки дітей, портрет Л. Українки, ілюстративний матеріал, порівняльна таблиця «Народна та літературна казка», картки для парної та групової роботи, підручник для 3 класу «Літературне читання».
Хід уроку
І. Організація класу. Слайд 2
Отже, ми сьогодні будемо:
Не просто слухати, а чути,
не просто дивитись, а бачити,
не просто відповідати, а міркувати,
дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.
1. Мовна розминка Слайд 3
Казка вчить як на світі жить.
(Інтонування окремих слів)
2. Читання казки І. Франка «Лисичка і Журавель» в особах. Слайд 4
- Чому розпалася їхня дружба?
- Що порадите Лисичці і Журавлю?
3. «Картинна галерея» виставка учнівських ілюстрацій до казки І. Франка «Лисичка і Журавель»
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку Слайд 5
IV. Засвоєння та сприймання учнями матеріалу уроку
На дошці портрет Лесі Українки з надписом:
«Чи знаєте ви, що я люблю казки й можу їх вигадувати мільйонами…»
- Починаємо розслідування справи. Познайомимося з великою українською поетесою і письменницею Лесею Українкою, яка заявила про злочин. Доповідають досвідчені детективи.(Виступ дітей з відео)
2) Самостійне здобуття інформації. Опрацювання статті підручника с. 70-71. Слайд 7
- Цієї інформації не достатньо. Спробуйте самостійно здобути інформацію з матеріалів справи на ст. 70-71
- Що дізналися про Лесю Українку? Добре попрацювали детективи на першому етапі справи.
2. Робота над казкою Лесі Українки «Ох-Чудодій»
1) Вправа «Передбачення» Слайд 8
- Починаємо знайомство зі справою. Прочитайте назву казки.
- Як ви гадаєте про кого і про що в ній ітиметься?
2) Словникова робота. Вправа «Логічний ланцюжок». Фронтальна робота. (на дошці : слово-малюнок- тлумачення) Слайд 9-10
Корх |
|
міра довжини, що дорівнює ширині долоні, кулака = 9см |
Жупанок |
|
Старовинний верхній теплий одяг |
Сажень |
|
Стародавня одиниця довжини, яка дорівнює близько 2м13см |
Гаплик |
|
Металева зачіпка, що пришивається проти петлі одягу |
Бранка |
|
полонянка |
Трясовиця |
|
болото |
Ряхтіти |
|
мерехтить |
Чига |
|
Риба чечуга, стерлядь |
- Насамперед треба розглянути речові докази. Якась плутанина, не зрозуміло. Попрацюємо криміналістами та розплутаємо це павутиння. Що означають ці слова, які зустрінуть у справі-казці.
3) Комбіноване читання казки. Слайд 11
- Ми познайомилися з людиною, яка заявила про злочин, розібрали речові докази. Тепер починаємо читати справу-казку.
- Хто є головним героєм казки?
- Яким ви його собі уявляєте?
3. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
1) Повторне читання казки «ланцюжком» (по строфі)
- Треба ще раз ознайомитися детально зі справою. Звертайте увагу на різні дрібниці. Можливо вони допоможуть розплутати справу.
2) Поглиблене усвідомлення фактичної інформації. Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання. Вправа «Нишпорки». Слайд 12
- Де жив Ох спочатку? Прочитайте.
- Як до нього потрапляли люди?
- Чого вони приходили до Оха?
- Як змінився Ох? Чому?
- Прочитайте опис підземного царства Оха? Чим воно небезпечне для людей?
- На кого перетворював Ох непроханих гостей?
- Який настрій у казки?
- Чому?
- Який казкар складав казку? (сумний)
Фізхвилинка. Відео «Тигр-данс»
3) Робота над художніми засобами. Вправа «Шукаємо докази». Робота в групах. Слайд 13
І група «Кримінальні експерти»
- Знайдіть в казці порівняння.
самоцвіти, наче зорі;
рибка, мов чига;
пазурі гачкуваті, мов гаплички;
в’ються, мов щури;
сиди, мов прикувався.
ІІ група «Кримінальні психологи»
- Знайдіть в казці епітети.
Ох – мудрий, вельможний, ласкавий;
горбочок – зелений;
пень – трухлявий;
кімнати – гарні, пишнії;
самоцвіти – дорогі;
рибки – золоті;
скриньки – кришталеві.
Презентація робіт.
4) Характеристика дій та вдачі Оха. Гра «П’ять копійок». Парна робота кримінальних психологів. Слайд 14
- Давайте подумаємо, головний герой казки Ох: лихий чи добрий?
- Перед вами терези, на шальки яких ви будете класти свої п’ять копійок з твердженням. Але підтвердити це твердження потрібно висловами з казки.
(Кожна пара отримує монету з твердженням та доводить правильність епізодом справи - казки)
Добрий |
Лихий |
|
2. Бере в полон людей |
4. Всіх людей приймав, ласкавий, дає поради. |
3. Зачаровує, обморочує |
|
5. Заставляє служити, погрожує. |
|
6. Перетворює на ведмедів-служок |
|
|
5) Складання сенкана. Групова робота над складанням психологічного портрета. Слайд 15
- Багато ми дізналися про мудрого, вельможного, в той час, злого та лихого пана Оха. Пропоную розділитися на дві команди та скласти сенкан «Ох-чудодій»- психологічний портрет головного персонажа. Пригадаємо правило складання сенкана. (демонстрація на слайді)
Наприклад:
І команда:
Ох- чудодій.
Малий, вельможний, лихий.
Перетворює, поневолює, вбиває.
Перетворює людей на ведмедів – служок.
Чарівник.
ІІ команда:
Ох- чудодій.
Бородатий, злий, мудрий.
Заворожує, обманює, вбиває.
Тримає в полоні людей.(творить дива)
Чаклун.
Презентація робіт.
Порівняйте сенкан складений при опрацюванні української народної казки «Про Ох-чудотворця!» (резервне)
6) Порівняння справ - казок. Слайд 16
- З якою народною казкою схожа казка Л. Українки?
- Давайте складемо порівняльну характеристику казок-справ:
|
Народна казка |
Казка Л. Українки |
Початок казки |
Були собі дід та баба… |
В тридев’ятому царстві… |
Де викликали Оха? |
У горі |
На трухлявому пеньочку і мху |
Характер Оха |
Злий і хитрий |
Спочатку був добрий, а потім – злий, лихий |
Дії з бранцями |
Служили і тільки хитрістю за допомогою царівни звільнився парубок |
Перетворення людей на ведмедів – служок
|
Звільнення від чародія |
Хитрістю та смекалкою |
Мечем кладенцем розрубати 70 ще й 7 замків |
7) Робота над головною думкою казки. Вправа «Вирок» Слайд 17
- Чого вчить ця казка? (Вести боротьбу зі злом, не підкорятися йому. Ох – втілення злої сили, з якою треба боротися, щоб звільнити бранців від цієї сили.)
- На сьогодні детективне агентство закінчує свою роботу та закривається.
V. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Продовж речення» Слайд18
Сьогодні на уроці я вчився … (замислюватись, читати виразно, порівнювати, аналізувати, шукати докази…)
Сьогодні на уроці я дізнався … (казки бувають і сумні)
2. Підсумкове слово вчителя. Слайд 19
- Казки – золоті жар-птиці, які живуть у душах людей.
Вони бувають різні: довгі та короткі, написані автором і складені народом. Але в усіх казок є одна спільна риса – мудрість.
Казки допомагають зрозуміти різницю між добром і злом, навчають краси добрих вчинків.
Читайте казки і станете мудрішими, добрішими, сильнішими і милосерднішими.
3. Домашнє завдання. Слайд 20
- Прочитати казку. Намалювати Оха-чудодія. Скласти продовження казки, щоб вона мала гарну кінцівку.
4. Оцінювання учнів. Слайд 21