ТЕМА : Опрацювання вірша Л.Костенко «Перекинута шпаківня»
МЕТА : вчити учнів виразно читати віршовані та прозовий твори. Розвивати образи мислення, уміння формулювати оцінні судження. Виховувати бережне ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ : малюнки берези, шпака, синички, слова на картинках.
ЗМІСТ УРОКУ:
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ :
-
Сядьте діти всі гарненько,
-
Руки покладіть рівненько,
-
Голови вище підніміть,
-
Свої плечі розведіть
-
Мені діти посміхніться,
-
Веселіше подивіться
МОВНО – ЛОГІЧНА ВПРАВА
-
Повторення читалочки
За-за-за- росте в лісі береза,
Ак-ак-ак- прилетів до мене шпак,
Ичка-ичка-ичка – а також синичка
ВПРАВИ НА РОЗВИТОК НАВИЧОК ЧИТАННЯ
-
За складовою таблицею Шульте учні читають колонку складів з літ «А». За завданням учителя відпрацьовують силу голосу, темп читання.
-
Спочатку прочитайте 4 склади спокійно, наступні 4- голосніше, потім голосно, дуже голосно, тихіше, звичайним голосом, пошепки.
ФОНЕТИЧНА ЗАРЯДКА І ВІДГАДУВАННЯ ЗАГАДОК
-
Діти ,хто з Вас відгадає,
-
Що за пташка так співає?
-
Як горобчик цвіриньчить,
-
Мов сорока скрекотить,
-
Наче качка кряче
-
Мов дитина плаче?
-
Вимовляє як захоче
-
Навіть деякі слова
-
То мов курочка кокоче
-
То регоче мов сова
-
Хто ж виспівує отак?
-
Молодці ! Відгадали (ШПАК)
АКТУАЛІЗАЦІЯ СТАРИХ ЗНАНЬ
Гра «Відгадай за описом»
-
Я Вам опишу представників живої природи. Впізнайте хто це «Ніжна, тендітна, білокіра, її квіти – сережки» (Береза)
-
«Спинка зеленувата, животик жовтуватий,чорненька лапочка. Ось така невеличка пташечка (Синичка)
(Вчитель вивішує малюнки шпака, берези, синички)
-
Прочитайте текст. Чи зустріли Ви ці слова?
ЧИТАННЯ ДЕФОРМОВАНОГО ТЕКСТУ.
шіНа аїг
рохоші шіна аїг. раГні мат ремези.КільСки в агях тапхів!
туСкають трос каті лицят.риКчать пашки. А кя вситятьс лисиці!
дюЛи сачто дохять в айг лускати півс тапхів.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
-
Як Ви думаєте, ці люди, які ходять у гай, люблять природу?
-
А за що Ви любите природу?
-
Які вірші, оповідання допомогли Вам зрозуміти значення природи?
-
В яких творах говорилося про те, як треба ставитись до природи?
-
У який розділ об’єднанні ці твори?
-
Продовжуючи цей розділ, ми сьогодні прочитаємо твори поетів Ліни Костенко, Любові Забашти, письменника Івана Сенчина.
Л.Забашта «Берізонька»
-
Робота над заголовком
Гра «Блискавка»
-
Прочитайте слова на картах. Подумайте що їх об’єднує. Спробуйте усі їх запам’ятати .
-
Слова на картах : береза, березняк, берізка, берізонька, березовий.
-
Хто запам’ятав і може назвати всі 5 слів?
-
Що їх об’єднує?
-
Якби Ви були поетом, як назвали б вірш, в якому описане це дерево?
Виразне читання вірша вчителем.
-
Послухайте вірш видатної української поетеси Л.Забашти і скажіть, чому вона назвала його «Берізонька» , а не «Береза»
(Тому що автор любить берізку, милується нею, вона весела та радісна)
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Мавка – казкова лісова істота в образі гарної дівчини з розпущеним волоссям. Гілки порівнюють з кісками. У деревця кіски й ноги, як у живої істоти.
ЧИТАННЯ ВІРША (напівголосне) УЧНЯМИ
-
З яким проханням до Вас звертається поетеса ?
(Щоб діти не точили соку, а посадили берізці сестричку)
Щоб поставили шпаківню на гілках
ЧИТАННЯ ВІРША ВГОЛОС «ЛАНЦЮЖКОМ» ПО СТРОФАХ
-
Які із висловів Вам здалися незвичними?
БЕСІДА З ПЕРЕХОДОМ НА ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ
-
Знайдіть слова, які підкреслюють, що поетеса любить це дерево.
-
Якою описано берізку : веселою, радісною чи сумною та одинокою?
-
Чому Ви так думаєте
-
Про яку зелену сестричку пише поетеса?
-
А що це за друг лісу?
-
Від чого застерігає поетеса? Чому не можна точити сік
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША
-
Прочитайте вірш, передаючи голосом ніжність, прохання і застереження.
Л.КОСТЕНКО “ПЕРЕКИНУТА ШПАКІВНЯ»
Розвиток зв’язного мовлення
-
Розгляньте малюнок шпака, якого назвали другом лісу, добрим птахом.
-
Хто може описати зовнішність птаха?
(Цей птах невеликий, трохи більший за горобця. Пір'я на ньому чорне, блискуче, зі світлими крапочками).
-
Чому його називають другом лісу? (поїдає різних комах, шкідників дерев)
-
Як називають дерев’яні будиночки в яких живуть птахи?
-
Де беруться вони на деревах?
Робота над заголовком
-
Прочитайте назву вірша. Чому шпаківня може бути перекинута? (Діти можуть перекинути – невиховані; вітер)
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША ВЧИТЕЛЕМ
-
Яка ж біда сталася в сім ї шпака?
Словникова робота
-
Наші стовпчики слів теж перевернулися. Прочитайте ці слова.
МОВЧАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША
АНАЛІЗ ЗМІСТУ З ВИБІРКОВИМ ЧИТАННЯМ
-
Чому пташенята такі безпорадні?
-
Хто перевернув шпаківню? Поясніть вислів «денцем догори»
-
Чому поетеса назвала вітер чорногривим?
-
Хто не міг зарадити біді? Прочитайте прохання шпаченят.
-
Які почуття виникають у Вас після цих слів
-
Хто був причиною такої біди?
-
Які слова передають щире співчуття поетеси птахам?
ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША УЧНЯМИ
-
Читаючи , передайте голосом жаль і співчуття, страх пташенят і обурення за погану роботу.
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
ПІДСУМОК УРОКУ
-
Коли на уроці Ви раділи, хвилювалися?
-
Чи виникало у Вас почуття обурення, незадоволення? Коли саме?
-
Пам’ятайте : де б Ви не були – у лісі чи полі, у гаю чи парку, - не ображайте нікого, не лякайте, гілочок не ламайте, пташок не чіпайте, а навпаки, робіть їм шпаківні, носіть до годівничок друзям – пташкам крихти. І пташки, і вся природа віддячить Вам за добре ставлення до всього , що нас оточує, добром і міцним здоров’ям.
Ми всі повинні пам’ятати:
І птахи, і звірі, й квіти
У природі вільні діти.
Всіх природа не забула,
Всіх до себе пригорнула.
Все візьмемо до уваги.
Не порушим рівноваги.