Урок літературного читання
Тема: Місто твоїх друзів.
«Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»
/За матеріалами Національної бібліотеки України для дітей/
Матеріал уроку: Підручник з літературного читання О. Савченко (3 кл.)
Мета: розширювати знання учнів про бібліотеку; збагачувати мовлення дітей бібліографічними термінами; ознайомити з правилами користування бібліотечними фондами; збагачувати активний словниковий запас;
удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати в учнів образне мислення, зв'язне мовлення, вміння робити висновки з прочитаного; викликати бажання стати активними читачами;
виховувати інтерес та любов до читання і книги, повагу до працівників бібліотеки.
Тип уроку: бібліотечний урок (комбінований).
Форма проведення: БІ-УРОК, урок-подорож.
Обладнання: презентаційні матеріали, мелодія для фізкультхвилинки, плакат «Читай-місто».
Клас: 3-Г
План уроку
1.Організація класу до уроку
1.1.Привітання з учнями класу
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку
1.3. Створення сприятливого психологічного комфорту й емоційного настрою (Передача тепла через долоньки)
2. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів
2.1. Перевірка домашнього завдання (Фронтальна бесіда)
2.3. Мовна розминка.
Вулиця 1. Красномовців .
(Структурна таблиця)
3. Вивчення нового матеріалу
3.1. Робота над текстом «Бібліотека – затишний дім для зустрічі читача з книгою»
3.1.1. Підготовка до сприймання навчального матеріалу (Вступна бесіда)
3.1.2. Словникова робота.
Вулиця 2. Науковців.
(Бесіда, зорово-слухова форма)
3.1.3. Установка на цілеспрямоване сприйняття тексту.
Вулиця 3. Читачів.
3.1.4. Первинне ознайомлення з твором ( читання тексту вчителем)
3.1.5. Емоційно-оціночна бесіда (усна форма)
3.1.6. Словникова робота (Бесіда)
Фізкультхвилинка (відео)
3.1.7.Аналіз змісту твору (бесіда з елементами вибіркового читання). Вулиця 4. Дослідників.
4. Закріплення та узагальнення вивченого
4.1. Робота в групах.
Вулиця 5. Розумників.
4.2. Вправа «Склади правило»
4.3. Вправа-гра «Так чи ні» (за сигнальними картками)
5. Підсумок уроку
5.1. Підсумкова бесіда.
5.2. Оцінювання роботи учнів на уроці ( усна форма)
5.3. Інструктаж до виконання домашнього завдання ( усна форма)
5.4. Прощання з учнями класу.
Хід уроку:
1.Організація класу до уроку
1.1.Привітання з учнями класу та створення сприятливого психологічного комфорту й емоційного настрою
- Доброго дня, любі дітки. Зараз урок читання. Тож попрацюємо разом!!!
- Для того, щоб на уроці нам легко працювалося давайте поділимося один з одним частинкою тепла. Підніміть усі руки вгору і доторкніться долоньками із товаришами, які поруч із вами.
- Тепер тихенько опускаємо руки і приступаємо до праці.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку та налаштування на роботу
- Але спершу подивіться, будь ласка, чи немає нічого зайвого на ваших партах. Нам потрібні тільки підручник, пенал та щоденник.
- Сьогодні наш урок не звичайний – БІ-УРОК.
- А що означає в перекладі з англійської мови «БІ»? (ДВА)
- Отож, його будуть проводити два педагоги.
- Тож, зараз ми з вами уявимо, що перебуваємо не просто у класі, а в БІБЛІОТЕЦІ.
- А як ви гадаєте, чому саме бібліотека? (Я вам трішки допоможу:
- твори ПРО ЩО ВИ вивчали на попередніх уроках у цьому розділі (про книги, про бібліотеку…)
2. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів
2.1. Перевірка домашнього завдання
2.1.1. Літературна вікторина
- Надамо слово працівнику бібліотеки, адже бачимо, що вона принесла нам щось цікаве.
Бібліотекар: - Недаремно я завітала сьогодні до вас з добіркою журналів. Це є дуже доречним, оскільки минулого разу ви, як виявилося, читали текст у якому розповідається про періодику – журнали і газети.
- Давайте переглянемо, які журнали пропонує вам бібліотека (Аналіз виставки журналів).
- Зараз деякі учні переглянуть деякі з них і скажуть, що у них міститься, які є рубрики на їхніх сторінках.
- Для трьох пар пропоную 3 найбільш популярні українські журнали:
- Ваше завдання: переглянути їх протягом двох хвилин та дати відповіді на запитання за цим слайдом – ПРОДОВЖ ДУМКУ… (СЛАЙД)
2.1.3. Фронтальне опитування за змістом твору
- А ми за час їх роботи перевіримо, що ви запам’ятали із прочитаного на минулому уроці тексту ««Чи любиш ти читати журнали?»).
- Який журнал читали не лише твої батьки, а й дідусі та бабусі? Йому уже понад 85 років. (Журнал «Барвінок») – НА ДОПОМОГУ ВАМ СТАНЕ ТЕКСТ - МОЖЕТЕ ПЕРЕГЛЯДАТИ, ПЕРЕЧИТУВАТИ ШВИДКО.
- Чим відрізняється журнал «Джміль» від інших видань? (Тим, що розповідає про живопис, літературу, музику)
- Над чим розмірковували читачі разом із хлопчиком Петриком та його друзями в одному із номерів журналу «Джміль»? (Над тим, як можуть змінюватися їхні «знаю» і «не знаю»)
- Про який ще український журнал згадується у тексті? (Про журнал «Малятко»)
- Отже, ми повинні читати журнали, щоб збагачувати знання і змінювати свої «не знаю» на «знаю».
2.1.4. Бесіда за змістом журналів
Тож про що нове дізналися із запропонованих мною журналів.
Отож, І журнал –БАРВІНОК ……
ІI. ПІЗНАЙКО
ІІІ. ПРОФЕСР КРЕЙД
- А я бачу, що ви також маєте журнали на партах (це, мабуть , ваша домашня бібліотечка???). ПОДІЛІТЬСЯ, ЩО В НИХ ЦІКАВОГО.
(3-4 учні –РЕКЛАМА ЖУРНАЛУ).
Ви дуже кмітливі та розумні. Тож для вас чергове завдання.
2.2. Повідомлення теми та мотивація навчальної діяльності
2.3. Мовна розминка. Вулиця Красномовців
Давайте ми зараз спробуємо з вами скласти слова за даною схемою і прочитати їх хором по порядку.
арня
олюб
![]()
![]()
книг озбірня
осховище
одрукування
—Якими із даних слів ще можна назвати бібліотекою? (Книгарня, Книгосховище)
—А за дією, яку ми виконуємо, тобто читаємо як ми можемо назвати бібліотеку? (Читальня)
-А я пропоную вам ще таку цікаву назву як «Читай-місто».
Сьогодні ми з вами помандруємо країною «Читай-місто», де поповнимо свій багаж знань. Наша подорож буде називатися «Місто твоїх друзів. «Бібліотека – затишний дім для зустрічі читача з книгою»» і це відповідно і тема нашого уроку.
Виконавши це завдання, ви продемонстрували, які ви КРАСНОМОВЦІ!!!
Тож ми уже пройшли першу вулицю нашого «Читай-міста» - вулицю Красномовців. ( Відкриваємо вулицю Красномовців)
3. Вивчення нового матеріалу
3.1. Робота над текстом «Бібліотека – затишний дім для зустрічі читача з книгою»
3.1.1. Підготовка до сприймання навчального матеріалу
—Чи завжди ви розумієте значення слів, з якими зустрічаєтесь у «Читай-місті», з якими звертаються до вас бібліотекарі?
- З'ясувати значення деяких із них допоможе твір «Бібліотека – затишний дім для зустрічі читача з книгою»
3.1.3. Установка на цілеспрямоване сприйняття тексту. Вулиця Читачів
Розгорніть свої підручники на сторінці 42-43 .
3.1.4. Первинне ознайомлення з твором ( читання тексту вчителем)
Зараз я зачитаю текст, а ви уважно слухайте і слідкуйте за мною.
ПРОБЛЕМНЕ ЧТАННЯ
3.1.5. Емоційно-оціночна бесіда
- Отже, про що цей твір? (Про бібліотеку)
- Чи дізналися ви щось нове для себе із даної розповіді?
3.1.2. Словникова робота. Вулиця Науковців
(Діалог бібліотекаря і репортера)
- Уточнити деякі нові терміни нам допоможуть працівник бібліотеки та репортер – ОТОЖ – РЕПОРТАЖ…
Репортер: Доброго дня! З вами на зв’язку Ольга Дробот, і сьогодні ведемо репортаж з Національної бібліотеки України для дітей.
Поспілкуємося з працівником бібліотеки Крістіною Іванівною Петей.
-Вітаю, Крістіно Іванівно, чи не поділитеся з нами інформацією про бібліотеку та особливості праці бібліотекаря.
Бібліотекар: Вітання вам у стінах книгозбірні, книгосховища, святині книг – бібліотеці, бо саме вона зберігає та передає від покоління до покоління дух епохи, історичне минуле, пам'ять…
Р: Скажіть, що входить в обов’язки бібліотекаря?
Б: Бібліотекар упорядковує книжки, зберігає їх, пропонує та видає книги читачу.
Р: А за яким принципом(як саме) розміщуються книги у бібліотеці?
Б: Розміщення книг відбувається за тематикою (наприклад, історичні книги – в одному місці, на природничі теми – в іншому, зокрема – окрема полиця – книги про тварин, інша – про рослинний світ).
Художня та наукова література розміщується за прізвищем автора, причому в алфавітному порядку.
Р: Яким чином читач може взяти книгу, щоб прочитати її вдома?
Б: Якщо ви вперше у бібліотеці – вам необхідно, завести абонемент. Це бібліотечний документ, у якому записані ваші дані ( П.І.П., адреса проживання, рік народження, номер телефону).
Для того, щоб отримати книгу – заводиться формуляр, де записується назва книги, її автор, дата отримання книги.
Р: Скільки часу можна читати книгу вдома?
Б: Книгу потрібно прочитати і віддати у бібліотеку не пізніше ніж за два тижні від дня її отримання.
Р: А чи можна одразу прочитати книгу в бібліотеці?
Б: Так, для цього є спеціальна зала для дорослих та кімната для дітей читацька, де читач може спокійно прочитати книгу, журнал чи газету.
Р: Як серед такої великої кількості цікавих книжок, можна обрати одну?
Б: Вибрати книжку допоможе бібліотекар. А йому в нагоді - каталог. Він складається з карток, де зазначено автора книг, її назву та шифр, за яким бібліотекар швидко віднайде серед безліч рядів необхідний екземпляр.
Р: Дякую вам за корисну інформацію.
Б: Дякую і вам. Чекаємо всіх охочих у нашій бібліотеці.
А тепер повторимо…
- Чи зрозуміли ви що таке абонемент, каталог, читальний зал? (Так)
- Тож що таке абонемент? (це відділ у бібліотеці, де видають книги додому)
-А для чого у бібліотеці каталог? (Для того, щоб вибрати потрібну книжку)
- Що таке читальний зал (це місце, де ми можемо прочитати газети, журнали або книги, які є в одному примірнику)
- Чи є в тексті ще якісь слова, які вам не зрозумілі?
За допомогою наших гостей ми з вами стали науковцями і пройшли ще одну вулицю нашого міста. (Відкриваємо вулицю Науковців)
3.1.6. Словникова робота
- Чи зрозуміли ви що таке абонемент, каталог, читальний зал? (Так)
- Тож що таке абонемент? (це відділ у бібліотеці, де видають книги додому)
-А для чого у бібліотеці каталог? (Для того, щоб вибрати потрібну книжку)
-Що таке читальний зал (це місце, де ми можемо прочитати газети, журнали або книги, які є в одному примірнику)
-Чи є в тексті ще якісь слова, які вам не зрозумілі?
Я бачу ви трішки втомилися, тож давайте відпочинимо.
Ми з вами пройшли ще одну вулицю і стали справжніми читачами. (Відкриваємо вулицю Читачів)
*Фізкультхвилинка (відео)
3.1.7.Аналіз змісту твору (бесіда з елементами вибіркового читання). Вулиця Дослідників
А зараз ми проведемо невеличке дослідження, над тим що ви запам’ятали із тексту.
1) - Отже, що означає слово «бібліотека» (книгозбірня, книгосховище)
- Знайдіть абзац у тексті, де про це мовиться (У великому… книгосховище).
2) - З ким у бібліотеці можна порадитися, що можна взяти для читання додому? (З бібліотекарем)
- Доведіть сказане рядками з тексту (….)
- Що робить бібліотекар? Знайдіть це у тексті і зачитайте. (…Він упорядковує нову літературу, проводить «літературні ранки», зустрічі з авторами і художниками, заняття гуртків з юними читачами.)
- Вибрати книжку може допомогти нам і каталог. А із чого він складається? (Із карток, на яких зазначено автора книги, її назву, шифр.)
- Чи є у бібліотеках «книжкові лікарні»? (Так). Зачитайте абзац, де про них іде мова у тексті. (З часом книги старіють. У них відриваються обкладинки, випадають сторінки. Так і книги потребують негайного «лікування». У бібліотеках є «книжкові лікарні», у яких лагодять книги. Візьми і ти участь у цій корисній справі.)
- Яка бібліотека у нашій країні є найбільшою? (Національна бібліотека України для дітей). Що про неї сказано у тексті? Знайдіть і зачитайте. (У нашій країні найбільшою серед дитячих бібліотек є Нац. бібл. України для дітей, яка розташована у м.Києві. Її відкрили у 1967 році. Щороку бібліотеку відвідують близько 20 тисяч дітей.)
- Що писав про цю бібліотеку читач-третьокласник? Знайдіть, будь ласка, у тексті. («Я дуже люблю цю бібліотеку, бо вона не така, як інші. У ній два поверхи, є навіть актовий зал, де відбуваються вистави).
Ми з вами пройшли ще одну вулицю – вулицю Дослідників.(Відкриваємо вулицю Дослідників)
4. Закріплення та узагальнення вивченого
4.1. Робота в групах. Вулиця Розумників
І зараз ми з вами попрацюємо у групах. 1 ряд – це перша група,
2 ряд – 2 група,3 ряд – 3 група.
Учні із першої групи мають вставити у речення, розміщенні на слайді, пропущені слова із тексту.
-Завданням другої групи буде скласти роз’єднані вислови про книгу, які знаходяться у конвертах. Ви маєте наклеїти слова на аркуш паперу у правильному порядку, так щоб утворився вислів.
*4.2. Вправа «Склади правило»
Для другого ряду – наступна робота.
Об’єднаємося у групки: 1 парта поверніться до 2, 3 до 4, а 5 до 6. (5 із 5 іншого ряду)
Для вас завдання – скласти правила поводження з книгою.
Зверніть увагу. На одній із частин - початок речень, а на іншій – кінець. Вашим завданням буде правильно утворити речення, за допомогою яких ви дізнаєтеся «прохання книг».
Таке завдання також подано у конвертах. Утворені правила ви також маєте приклеїти на аркуш паперу.
А декілька учнів допоможуть нашому бібліотекареві полікувати книги.
4.3. Вправа-гра «Так чи ні» (за сигнальними картками):
Отже, ми з вами пройшли нашу останню вулицю – вулицю Розумників.
5. Підсумок уроку
5.1. Підсумкова бесіда.
Зараз ми поділимося своїми враженнями про нашу подорож.
Отож, хто хоче продовжити таке речення : Сьогодні на уроці я зрозумів…
Наступне: Вважаю, що людям потрібно…
І останнє: Хотів(хотіла) б порадити усім…
Слово бібліотекарю:
Отже, ми маємо відвідувати бібліотеку, щоб збагачувати свої знання. Книга – це невід’ємна річ у нашому житті і ми маємо бережно до неї ставитися, а бібліотекар – людина, яка допомагає зберігати нам зв'язок із цим джерелом знань і ми повинні її поважати.
5.2.Оцінювання роботи учнів на уроці.
-Ми протягом уроку вас нагороджували чарівними перами. Скільки їх у кожного з вас:
- підніміться ті, в кого 4 і більше… (12 балів). - в кого 3… (11). в кого 2 …(10) і в кого 1…(9).
Підійдете до вчителя – він виставить вам оцінки у щоденник.
- А всі, хто не отримав відзнаку за роботу на уроці – для стимулу працювати краще – отримуйте теж як заохочення!!!
5.3.Інструктаж до виконання домашнього завдання.
На домашнє завдання ви маєте прочитати самостійно ст.42-43, на сторінці 44 усно дати відповіді на запитання і створити домашню бібліотеку, якщо у вас її немає.
- А також пропонуємо перечитати правила поводження з книгою зі створених нами пам’яток зі своїми членами сім’ї..
5.4.Прощання з класом
- Що ж, учні, молодці, гарно дякую за плідну співпрацю, залишайтеся й надалі такі активні та допитливі. До побачення! Гарного дня!