ПІБ вчителя__Демеденко Наталія Василівна _Дата проведення:25.11.2021р.
Предмет. Літературне читання
Тема. З.Мензатюк «Новорічна пригода з відьмою»
Мета . продовжувати знайомити учнів з творами українських письменників; вчити визначати жанри творів; давати характеристику головним героям; удосконалювати навички правильного виразного читання; розвивати уяву, фантазію учнів, творчі здібності, читацькі , мовленнєві та творчі компетентності; формувати ключові компетентності ( спілкування державною мовою , інформаційно-комунікаційна , навчання впродовж життя, культурна, громадянська );збагачувати словниковий запас, розширювати світогляд учнів, виховувати любов до читання, рідного слова.
Типу уроку: комбінований
Обладнання : : мультимедійний комплект, підручники, ЛЕГО , картки з завданням по групам , портрет З.Мензатюк, малюнки сніжинок, малюнок відьми , картки самооцінювання , картки оцінювання в групі.
Хід уроку
І. Організаційний момент. 1хв (Створення позитивного психологічного клімату класу.) Слайд 2
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, земле прекрасна!
Доброго ранку, сніжиночки милі,
Доброго ранку, квіти красиві!
Доброго ранку, птахи галасливі!
Доброго ранку, діти щасливі!
ІІ.Мотивація навчальної діяльності . 4хв
1)Читацька розминка .Скоромовка . 1хв Слайд 3
Їхав грудень возом, віз мішок морозу.
2)Роз’єднай прислів’я та поясни як ти його розумієш. 1хв
Не соромно не знати, соромно не вчитись. Слайд 4
3)Актуалізація опорних знань. ( вправа «Мікрофон») 1хв
Діти, давайте пригадаємо, з якими літературними жанрами ми вже познайомились на уроках читання?
-Що таке казка?
Відповіді дітей:
Казка – це народний або літературний твір з вигаданими подіями та героями, який має повчальний характер
-Що таке оповідання?
Оповідання –це невеликий за обсягом прозорий твір, у якому зображується події з життя персонажів.
-Що таке легенда?
Легенда –це жанр фольклору, це вигадана або прикрашена розповідь.
4)Оголошення теми уроку 1хв Слайд 5
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з творами відомих вже нам письменників Будемо вчитися визначати жанр творів , давати характеристику головним героям.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. 7хв
1)Відгадування загадки 1хв Слайд 6
Ніс гачком , шапка гострячком по світу літає діточок лякає .(відьма)
Хто така відьма ?( припущення дітей)
2)Робота над заголовком
Прочитайте назву тексту с.64 підручника
-Як ви гадаєте , про що і про кого буде йти мова у нашому творі? (припущення дітей)
-Хто така відьма ?( припущення дітей)
3)Слово про автора 2хв Слайд 7
1.Зірка Захаріївна МЕНЗАТЮК — сучасна українська письменниця — народилась 21 жовтня 1954 року в селі Мамаївці під самими Чернівцями. Письменниця згадує, що почала писати оповідання і вірші ще у шкільні роки. Її казки, оповідання цікаві, різноманітні, їх охоче читають молодші школярі.
2.Зірка Мензатюк друкуватися в районній і обласній газетах почала в шкільні роки(перший вірш був надрукований в 11 років). Закінчивши школу, Зірка вступила н факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка.
3.Письменниця закінчила університет з червоним дипломом, працювала журналістом у різних газетах, з 1988 року присвятила себе творчості для дітей. Друкувала свої твори в дитячих журналах
« Барвінок», « Соняшник», « Малятко», « Веселка».
Письменниця любить мандрувати Україною та вишивати, любить читати та святкувати українські свята. У 2 класі ми читали її казку « Писанка»
4) Робота з текстом 3хв
Досліджуємо текст. Зірка Мензатюк «Новорічна пригода з відьмою». Читання тексту вчителем.
- Сподобалася тобі казка? Що вас здивувало?
ІV.Фізхвилинка 2хв
V.Словникова робота . Прочитайте слова, правильно ставте наголос. 3хв
перестріла Слайд 8
солоденьким
погодилася
зателефонуйте
приятельки
здивувалася
почимчикувала
неприємних
галасували
пересваряться
поморочу
дошкандибаю
зіщулилася
загартований
Пояснення слів: Слайд 9-10
Поморочу – тут: задурити голову, заговорити.
Дошкандибати – ледве іти.
Зіщулилася – примружила очі.
Почимчикувала - потихеньку пішла.
VІ.Поглибленний смисловий і структурний аналіз тексту . 8хв
1) Читання твору учнями 5хв
-Читання ланцюжком
2) Бесіда за змістом тексту. 1хв
-Прочитай твір.
-Назви дійових осіб.
-Які знання про значення слів допомогли Василькові переконати відьму?
( знання про слова синоніми)
-Які риси характеру у Василька?
-Яка риси характеру у Відьми ?
3) Словникова робота ( по групам) 2хв
Вчитель роздає сніжинки зі словами : «ЗАВІРЮХА», «ВІТЕР», «СУМНО»
Учні шукають відповідні слова синоніми із тексту. ( написати біля сніжинок )
До слова « РОЗМОВЛЯТИ » підбирають синоніми всіма групами
Завірюха – (ХУРТОВИНА! МЕТЕЛИЦЯ! ВІХОЛА! СНІГОВІЙ!
ХУГА, ЮГА, ЗАМЕТІЛЬ, ХУРДЕЛИЦЯ, кура, хвища, хуртеча, завія, сніжниця)
Вітер- (ХОЛОДНИЙ! МОРОЗНИЙ, СТУДЕНИЙ , ЗИМНИЙ, КРИЖАНИЙ! )
Сумно –(СМУТНО, ЖУРНО, НЕВЕСЕЛО , ПЕЧАЛЬНО, ТОСКНО, і БЕЗРАДІСНО)
Розмовляти-(ГОВОРІТЬ- БАЛАКАЙТЕ, ЛОПОТІТЬ, ПАТЯКАЙТЕ, БАЗІКАЙТЕ, ТЕРЕВЕНЬТЕ, РОЗВОДЬТЕ ТАРИ-БАРИ, ТОЧІТЬ БАЛЯНДРАСИ, НАПЛЕТІТЬ СІМ МІШКІВ ГРЕЧАНОЇ ВОВНИ! )
VІІ.Робота з засвоєнням змісту тексту . 2хв
Гра « Так чи ні» ( ЛЕГО-зелене, червоне)
Вчитель читає запитання за твором, якщо учні дають відповідь ТАК то піднімають зелене ЛЕГО, якщо відповідь НІ-то червоне.
1.Твір "Новорічна пригода з відьмою" написала Леся Українка? (НІ)
( Зірка Мензатюк)
2.Головні герої творут це Василько і Відьма? (ТАК)
(Василько і Відьма)
3. Василько поспішав на урок?(НІ)
(На новорічну ялинку)
4.По дорозі Василька зупинив Вовк?(НІ)
Відьма
5. Відьма захотіла йти із Васильком на свято щоб пересварити дітей?(ТАК)
(Щоб пересварити дітей)
6.Щоб поморочити Відьму , Василько називав слова-антоніми?(НІ)
(Він називав слова-синоніми)
7.)Чи вдалося все ж таки Василькові перехитрити Відьму?(ТАК)
(Так)
8. Жанр цього твору казка ?(ТАК)
(казка)
9. Чи сподобався тобі цей твір?(ТАК/НІ)
VІІІ. Усний стислий переказ. 4хв
ІX.Робота в групах 5хв
Поділ учнів на три групи: 3хв
«Вчені», «Художники », «Творці»
Правила роботи в групі:
Обов’язкова умова: всі групи працюють тихенько, завдання обговорюємо пошепки. Лідер групи слідкує за дисципліною у групі, а також за тим, щоб всі члени групи виконали завдання. Якщо хтось впорався раніше, можна допомогти однокласнику чи однокласниці. Коли всі члени групи закінчать виконувати завдання, група показує знак завершення ( піднімає зелене ЛЕГО) та презентує свої роботи.
1 група « Творці»
Завдання: скласти сенкан до слова « Відьма». Презентація .
|
Що це таке? ( 1 слово – іменник)
|
ВІДЬМА |
|
Яке воно? ( 2 слова – прикметники)
|
|
|
Що воно робить? ( 3слова- дієслова)
|
|
|
Як ви до цього ставитесь (Речення із 4 слів )
|
|
|
Висновок ( Як інакше можна це назвати? 1 слово)
|
|
2 група « Художники»
Завдання: намалювати малюнки до казки.
Презентація « Виставка Малюнків»
3 група « Вчені»
Завдання: Характеристика головного героя. Складіть асоціативний кущ
« Василько»(риси характеру головного героя, який він).Презентація.
Самоцінювання групової роботи. 2хв Слайд 11
X.Рефлексія 1хв
«Мікрофон»
Закінчи речення: Слайд 12
-Сьогодні ти прочитав (ла) про…
-Про кого чи про що тобі було цікаво дізнатися?
-Що у тебе вийшло найкраще?
-Що було складно?
-Чого ти навчився(лася)?
XІ.Самооцінювання учнів ( картки ) 1хв Слайд 13
XІІ.Підсумок уроку 1хв
Слово вчителя
XIII.Домашнє завдання 1хв Слайд 14
Підручник с.62-64. прочитай оповідання, підготуйся до стислого переказу.