Поглиблювати знання дітей про науку, як вид усної творчості; формувати навички правильного виразного читання; удосконалювати діалогічне мовлення; навчати давати характеристику героїв казки; вчити учнів відтворювати зміст прочитаного, творчо його доповнювати, вводити непередбачені ситуації; вміти правильно висловлювати свої думки; розвивати навички жити за певними моральними законами; розвивати увагу, пам'ять, швидкість та чіткість мовлення; формувати ціннісне ставлення до людей, до себе; виховувати інтерес до народної творчості українського народу; формувати моральні якості.
Тема: Українська народна казка «Лисиця та їжак»
Мета:
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-казка
Обладнання: ілюстрація до української народної казки «Лисиця та їжак», маски для читання в особах: лисички та їжачка, мікрофон, презентація до уроку «Українські народні казки», картки із завданнями, дзеркальця, виставка збірок українських народних казок, сигнальні картки, тлумачний словник.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Емоційний настрій на урок
Встаньте, діти, не баріться,
Один одному всміхніться
І на мене подивіться,
Знову дружно посміхніться!
Успіхів усім бажаю,
Урок літературного читання розпочинаю!
Слухати уважно.
Чітко відповідати.
Виразно, правильно читати.
Друзям допомагати.
Знання здобувати.
Хто багато читає, (вчитель)
Той багато знає. (діти)
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь
Артикуляційний апарат – це сукупність органів, що забезпечують утворення звуків мови (артикуляцію); включає м'язи глотки, язика, м'якого піднебіння, губ, щік і нижньої щелепи, зуби.
Де пустун наш язичок?
Ось він ліг на бочок.
На один, на другий повернувся,
Верху, низу доторкнувся.
Став на місце наш язик,
Бо він лежати звик.
Поклацали наші зубки,
Поплямкали наші губки.
Знов вниз упав, вгору забрався,
Раз – і в ротику сховався.
Що за хата на узліссі,
Вся ворушиться, дрижить?
Де не взявсь кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Та вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться,й дрижить?
(1слайд) (Рукавичка)
(2слайд)- Подивіться на слайд. Назвіть героїв казки «Рукавичка», які зображені на слайді.
- Яких героїв на слайді немає? (зайчика-побігайчика та ведмедя-набрідя)
3) Гра «Плутанка»
(Прикріпити «рукавичку» на дошці)
ЗЛІСТЬ ГОСТИННІСТЬ
ДРУЖБА
ПІКЛУВАННЯ
ДОПОМОГА
МИЛОСЕРДЯ
ДОБРОТА ЕГОЇЗМ
ЖАДІБНІСТЬ ВИХОВАНІСТЬ
ЖОРСТОКІСТЬ
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, пригадайте, від кого ви чули перші казки у своєму житті? (від бабусі)
- Ось сьогодні я буду виконувати роль вашої бабусі і ми завітаємо до нової казки.
(Вчителька у вишиванці, на плечі накидає хустину)
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її … (лисиця) (3 слайд з лисичкою)
В мене сіра спинка,
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки.
Здогадався, мабуть, всяк,
Що зовуть мене … (їжак). (4слайд з їжачком)
- Який їжачок? Опишіть його.
- Покажіть сусіду по парті їжачка та лисичку не вимовляючи жодного слова. Перший варіант покаже лисичку, а другий – їжачка.
- Як називається казочка, здогадалися? («Лисиця та їжак»)
ІV. Повідомлення теми та мети уроку
- З цими героями ми зустрінемося, прочитавши українську народну казку «Лисиця та їжак».
V. Вивчення нового матеріалу
- В цій казці вам зустрінуться окрім знайомих вам тварин, ще й птахи, а саме тетерев з тетеревенятами. Погляньте на слайд. Це тетерев. Повторіть слово разом зі мною. А це його дітки тетеревенята. (6 слайд)
- Повторіть це слово.
- А зараз закрийте очі, уявіть, що ви прийшли чи приїхали до своєї рідної бабусі, яка розповідає вам казку.
(звучить музика «В гостях у казки») (7 слайд)
- Сідайте зручніше та послухайте уважно.
1. Читання казки вчителем
2. Словникова робота «Скарбничка слів» (8 слайд)
- Погляньте на монітор, виберіть пояснення до слів лівого стовпчика з правого стовпчика.
Невдале нема часу
Позирає пішов
Потупав щільніше
Тугіше безрезультатне, погане
Ніколи розглядає довкола, дивиться
2.1. Вправа на миттєве зчитування слів (9-16 слайди)
Їжак, каже, тугіше, ніколи, позирає, лисиця, невдале, потупав.
3. Фізкультхвилинка (руханка «Посмішка»)
4. Читання ланцюжком
- Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речення.
- Слова лисиці читайте улесливо, а слова їжака – впевнено.
(читання казки)
5. Перевірка первинного сприймання. Гра «Так чи ні» за допомогою сигнальних карток (бабуся посміхається)
- Ви всі були уважні. Гарно прочитав…. Він виразно читав слова їжачка. А…. дотримувалася всіх знаків, робила паузи.
- А зраз ми перевіримо чи добре ви запам’ятали зміст казки.
- У вас на партах лежить ось така сигнальна картка. Візьміть її. Якщо так бабуся згодна і посміхається, підніміть сигнальну картку.
- Лисиця поверталася з невдалого полювання (так)
- Лисичка зустріла їжака? (так)
- Він радий зустрічі? (ні)
- Їжак не повірив лисиці,
що вона разом з кроликами паслася в капусті? (так)
- Їжак об хитрив лисицю? (так)
- Лисиця з’їла їжака? (ні)
6. Бесіда за змістом казки
- Що зробив їжачок, коли привітався? (Згорнувся клубочком.)
- Чому їжачок згорнувся клубочком? (Лисиця могла його з’їсти.)
- Чи повірив їжак лисиці, що вона не їсть м’яса, тільки овочі? Чому? (Ні, тому що лисиця – хижа тварина.)
- Як змінився настрій лисиці, коли вона почула про виводок тетеревенят? (Вона зраділа.)
- Доведіть це словами тексту. (- Де це? – так і підскочила лисиця.)
- Чи справді їжак бачив виводок тетеревенят? (Ні, він обдурив лисицю.)
- Чому ж він обманув лисицю, адже обманювати не можна? (Щоб врятувати собі життя.)
7.Вибіркове читання
- Я починаю читати, ви закінчуєте до кінця речення.
- Поверталася стара лисиця …
- Здоров був…
- І давно ми …
- Знайдіть зачин, кінцівку.
- Прочитайте зачин. Прочитайте кінцівку.
8. Гімнастика для очей «У зимовому лісі»
- Яка пора року була на слайді?
- А з чого ви взяли, що це зима?
- А у нас зараз яка пора року?
- Так рухаємося далі.
9. Складання характеристики героїв казки. Робота в парах
- На картках подані характеристики героїв казки. Закресліть того героя казки, який не відповідає цій характеристики. (17 слайд)
(Діти отримують картки зі словами, які характеризують лисицю і їжака)
Улеслива
Розумний
Кмітливий
Хитра
Винахідливий
Підступна
Мудрий
Зла
10. Перевірка роботи в парах (17 слайд)
11. Читання казки за ролями (18 слайд)
- Характеристики цих тварин підказує інтонація, якою вони ведуть розмову.
- Їжак щирий, розсудливий, а лисиця улеслива.
- От і прочитаємо цю казку в особах, надаючи своєму голосу різні інтонації.
- Слова їжака прочитає щирий, розсудливий хлопчик …
- Хто з дівчаток хоче прочитати слова лисички?
(Одягнути маски на голови дітей).
- Автора буде читати….
12. Засідання «лісового суду»
- Хто з героїв казки вам більше сподобався?
- Чому?
- Хто не сподобався?
- Чим не сподобався?
- Проведемо засідання «лісового суду» де будемо розглядати поведінку лисиці.
(19 слайд)
- Давайте зараз об'єднаємось у групи.
Перший ряд буде суддями. Другий ряд буде адвокатами, а третій - прокурорами.
Нагадаємо правила роботи в группах ( читаємо з дошки)
(Діти посаджені по групах)
- Ви – прокурори. Будете критикувати лисицю. (Ставлю таблички)
- Ви – адвокати. Будете захищати її. Поміркуйте, що заставило лисицю обманювати їжака.
- Ви – судді. Зробіть висновок з почутого і дайте лисиці поради. Обговоріть це в групах, виберіть доповідача і висловіть свої думки.
- На це завдання я даю вам три хвилини.
(доповідачі одягають відповідні шапки на голову)
- Ми – прокурори. Засуджуємо лисицю, бо …
- Ми – адвокати. Захищаємо лисицю, тому що …
- Ми – судді. Засуджуємо вчинок лисиці. Рекомендуємо їй …
13. Бесіда
- Чому навчила вас ця казка? (Казка вчить бути обачними, мудрими,
не слухати улесливих слів. Вона навчає заздалегідь бачити погані наміри
співрозмовника. Казка вчить бути добрим, розсудливим. Навчає не дурити
один одного)
- Я бажаю, щоб ви вели себе у житті обачливо та розсудливо.
- Прочитайте прислів’я на дошці.
На язиці медок, а на думці – льодок.
- Як ви розумієте це прислів’я? (Можна говорити хороші слова, а замислити
погану справу.)
VI. Підведення підсумків
Вправа «Рюкзачок знань» (20 слайд)
Подивіться на ваш рюкзачок він став ще ширшим від знань, які ви отримали на сьогоднішньому уроці. (21 слайд)
VIІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів
Самооцінювання (сигнальні картки)
Зеленого кольору – «Знаю, вмію, впевнений, все вдалося».
Синього – «Вдалося, але не все».
Жовтого – «Поки багато не вдалося, потрібна допомога».
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання(22 Слайд )
Творче завдання: