урок з літературного читання у 3 класі на тему:"Незвичайний подарунок – краса. В. Сухомлинський «Сергійкова квітка»."

Про матеріал

Розробка уроку надасть змогу розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях

В. Сухомлинського – видатного педагога та письменника; вдосконалить навички правильного і виразного читання, та читання в особах; навчить аналізувати текст, узагальнювати і робити висновки з прочитаного; надасть змогу проникнути в мотиви поведінки дійових осіб; розвити у учнів мислення, інтерес, спостережливість і чутливість до сприймання краси природи;

сформує ціннісне ставлення до природи рідного краю, до себе;

Зміст слайдів
Номер слайду 1

А) Твір, у якому є вимисел, фантазія. Б) Невеликий за розміром розповідний художній твір про події у житті людини , тварини або про природу . В) Невеликий поетичний твір, в якому рядки римуються. Г) Стислий вислів з повчальним змістом .

Номер слайду 2

Сухомлинський Василь Олександрович

Номер слайду 3

Павлиська школа

Номер слайду 4

Номер слайду 5

ВЕРШНИК

Номер слайду 6

ЧАГАРНИК

Номер слайду 7

КОЛОДОЧКА

Номер слайду 8

Сухомлинський Василь Олександрович

Перегляд файлу

 

ТЕМА:  Незвичайний подарунок – краса. В. Сухомлинський «Сергійкова квітка».

МЕТА:  

  • розширити  знання учнів про життєвий і творчий шлях

В. Сухомлинського – видатного педагога та письменника; вдосконалювати навички правильного і виразного читання, та читання в особах; навчити  аналізувати текст, узагальнювати і робити висновки з прочитаного; проникати в мотиви поведінки дійових осіб;

  • розвивати у учнів мислення, інтерес, спостережливість і чутливість до        сприймання краси природи;
  • формувати ціннісне ставлення до природи рідного краю, до себе; 

ОБЛАДНАННЯ: портрет  В. Сухомлинського, сигнальні картки,  тлумачний словник,  мікрофон. Ілюстрація незнайко; мультимедійне обладнання:  презентація до уроку, вправа на розвиток швидкочитання , Гімнастика для очей, фізкультхвилинка;

ТИП УРОКУ: комбінований урок;

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок – гра,  урок – телепередача;

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

1. Релаксація

Я- читач.

Я люблю читати.

Я переконаний, що той, хто багато читає, той багато знає.

  • Побажайте собі успіху.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Фронтальна робота над віршем Л. Українки «Мамо. Іде вже зима…» (Прийом читання «Незнайко»)
  • Скажіть,будь ласка, з яким віршем ми познайомилися на попередньому уроці? ( «Мамо, іде вже зима…»)
  • Хто автор цього вірша? (Л. Українка)
  • Відкрийте будь ласка підручники на сторінці 59.
  • А у мене на столі вже хтось поклав вірш. Але ж я бачу , що він з помилками. Хто ж це зробив? Ой подивіться, хто це? Давайте його виправимо.
  • У вас на столах лежать сигнальні картки. Я буду читати вірш, навмисно робити вам пастки. Коли ви почуєте пастку, підніміть червону сигнальну картку.
  1. Тестування .
  1. Коли відбулась розмова?

А) навесні  Б) взимку         В) восени

     2.    Про що спитала дитина?

            А) Чи досить буде птахам їжі взимку?

            Б) Чи всі птахи відлітають у вирій?

            В) Чи всі птахи взимку співають? 

    3.    Мати пояснила, що співом пташина:

           А) випрошує їжу    Б) зве інших пташок     В) розважає своє серденько

   4. Пташка жде, що:

           А) знайде зернину   Б) прийде весна        В) прилетять інші птахи

3. Взаємоперевірка

(Слайд 1)

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів

  • Сьогодні у нас буде незвичний урок. Урок – телепередача. В ефірі – дитяча передача «Цікаве звідусіль». З Вами її постійна ведуча – Тетяна Ігорівна. Я рада вітати всіх присутніх у студії.
  • Наша передача буде монтуватися в різних телестудіях. Отож сьогодні ми побуваємо у таких телестудіях: 
  • студія «Швидкочитання»;
  •  «Інформаційна» студія;
  •  «Театральна» студії;
  •  студія  «Інтерв'ю»;

- Подивіться на дошку, яка тема нашої телепередачі?

- Які завдання будуть вирішуватися нами на протязі телепередачі? (Чим цікаве це оповідання? Чому воно вчить і до чого закликає автор своїм оповіданням?)

- Ось це і спробуємо ми вияснити, працюючи над цим твором.

- А які ще оповідання В. Сухомлинського  ми читали?

( «Сьома дочка», «Я хочу сказати своє слово»,  «По волосинці», «Як же все це було без мене ?»)

- Давайте пригадаємо, що таке оповідання?

- Подивіться на екран. Виберіть правильну відповідь та прочитайте її. (Слайд 2) (Твір,  у якому є вимисел, фантазія(казка); невеликий за розміром розповідний художній твір про події у житті людини , тварини або про природу (оповідання); невеликий поетичний твір, в якому рядки римуються (вірш); стислий вислів з повчальним змістом (прислів'я);

ІV. Актуалізація опорних знань

  1.               Вправа на розвиток швидкочитання  (з використанням ІКТ)
  • І ми вирушаємо до першої студії, яка називається як? (учні читають на дошці назву – студія «ШВИДКОЧИТННЯ»)
  • Телеведучий – це насамперед актор. Якщо Ви хочете бути справжніми акторами, працювати будемо за всіма акторськими правилами. Актори, ведучі повинні вміти багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Адже по телебаченню Вас не тільки бачать, але і чують.
  • Спробуйте швидко прочитати слова . Увага на екран.
  1.  гра «Впіймай на гачок» (робота в групах)
  • Давайте подивимось, як ви вмієте швидко складати слова. Ми будемо працювати у групах. Давайте згадаємо правила роботи в групах. (Діти читають правила роботи в групах на дошці)
  • Об'єднаємось у групи за рядами. Оберіть , хто у вас буде доповідачем.
  • Вам потрібно переставити склади так, щоб вийшло слово.

 ша-ми                        ро-на-во                     би- ку- ки

ка-ляль                       луб-го                        ти-кві

бець-го-ро                 ре-за-бе                      па-мав

ник-ко                       цюк-па                       ко-хи-ма

  • Прочитайте слова, які у вас вийшли. Молодці!
    (Слайд 3, 4,5)

3. Фізкультхвилинка

V. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу

- Переходимо до іншої студії. Прочитайте як вона називається? («ІНФОРМАЦІЙНА»)

1. Зустріч з автором.

(слайд 6  портрет В. Сухомлинського)

- Василь Олександрович Сухомлинський написав багато для вас, діти, чудових збірок. І наше  «Довідкове бюро»  підготувало розповідь про цю прекрасну людину.

  1. й учень: Василь Олександрович  Сухомлинський народився на Кіровоградщині у селі Василівка у 1918 році в незаможній родині. Ріс хлопчик жвавим, допитливим, любив малювати.
  2. й учень: батько працював столяром, майстрував колеса і музичні інструменти. Мати працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством. А вечорами розповідала дітям казки. У сім'ї було ще троє дітей: Іван, Сергій і Меланія. Змалку батьки виховували любов до книги.
  3. й учень: Василь  був старанним у навчанні, мав чудову пам'ять. У школу приходив рано і займався з учнями, яким важко давалася математика. У 17 років переступив поріг школи, як вчитель мови та літератури і залишився в ній до кінця життя. Понад 35 років працював учителем і директором Павлиської школи. (Слайд 7)
  4. й учень: Він написав 1500 казок, оповідань. Найчастіше звертався до жанру казки. В них автор навчає доброти, щирості, людяності, справедливості. Він говорив своїм дітям , Сергійкові та Олі, що людина народжується для того, щоб залишити на землі добрий слід. (Слайд 8 )
  5. й учень:Уже перебуваючи у лікарні, важкохворий, Василь Сухомлинський не переставав думати про школу. Коли діти з квітами прийшли до нього в палату, він під-вівся на руки, поглянув у вікно,

 

промовив: “Діти йдуть до школи, а я йду із життя…” Помер Василь Сухомлинський  2 вересня 1970 року. Похований на кладо-вищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.

2. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Сергійкова квітка»

А)  Робота над заголовком.

- Про кого це оповідання, як ви думаєте ?

Б)  Слухання оповідання, яке читає вчитель. Первинне сприймання

-  Про кого ж оповідання ?

-   Чи справдились ваші передбачення ?

В) Словникова робота

(Слова записані на дошці. Учні читають їх вголос.)

                 кінь                                                             від

               кишені                                                        ножик

             ліхтарик                                                     вершник

           ранесенько                                                 чагарники

         передостанній                                           батьківськими

           похвалився                                                 колодочці

            поміняти                                                       сказати

              акація                                                           узяти

                диво                                                             моя

- Які слова вам не зрозумілі?

- Яким словником ми можемо скористуватися,що дізнатися значення цих слів? (тлумачним)

Вершник - людина, що їде верхи на коні.

Чагарник - зарості багаторічних дерев'янистих кущових рослин.

Колодка - дерев'яна, металева оправа чи ручка до основної діючої частини певного предмета.

Передостанній -  який передує останньому. Акація -  дерева або кущі з білими чи жовтими квітками. Диво -  те, що викликає подив, здивування; чудо. Поміняти - віддавши, одержати натомість що-небудь; обміняти. Ранесенько - у дуже ранній час.

Ліхтарик - освітлювальний пристрій, в якому джерело світла захищене склом. ( слайд 9,10,11)

 

 

 

Г)  Робота в парах. Читання оповідання учнями «Обличчя до обличчя»

- Як звати хлопчиків ?(Петро, Максим, Гриць, Сергійко)

- Коли і де вони зустрілись ?(Біля школи, рано-ранесенько, під високим

дубом)

- Чим вони хвалились ?(Батьківськими подарунками)

Ґ)  Гімнастика для очей (з використанням ІКТ)

- Щоб наші очі трохи відпочили, зробимо гімнастику.

VІ. Узагальнення, систематизація та закріплення вивченого матеріалу

  1. Вибіркове читання. Робота над змістом оповідання.
  • Прочитайте опис ножика, що отримав Петро.
  •      Чим хвалився Максим? Яким був цей ліхтарик?
    -  Чим здивував Гриць? Прочитайте.
    -  Що показав друзям Сергійко? Якою була ця квітка?
    -  Який подарунок викликав найбільше здивування? Від кого отримали подарунки діти ?
    -  А Сергійко ? (Він сам зробив надзвичайний подарунок друзям – красу).
  • Як хлопці відгукнулись про ножик, ліхтарик, соловейка ?(Добрий)А про квітку ?(Яке диво!)

-  Чи зрозуміли це друзі Сергійка? (Ні) Прочитайте, що вони сказали?

2. Читання оповідання в особах

- Далі ми переходимо до якої студії, прочитайте будь ласка? («ТЕАТРАЛЬНА»)

- А зараз уявіть. Що ви актори і вам слід красиво зіграти свою роль. Ми будемо читати в особах.

- Які дійові особи нам треба обрати?

(обираю Петра, Максима, Гриць, Сергійко, автора

VІІ. Підсумок уроку

  1. Гра «Мікрофон»
  • І так остання студія, в якій нам треба попрацювати. Прочитайте. Як вона називається? (студія «ІНТЕРВ'Ю»)
  •  А зараз уявіть собі, що Ви вийшли з театру, де дивилися виставу «Сергійкова квітка». Вас зустрів кореспондент це я ,Тетяна Ігорівна . І я  хочу дізнатися  вашу думку про прочитане і побачене. Приготуйтеся дати відповіді на його запитання.
  1. Хто автор оповідання, з яким ми сьогодні познайомилися?
  2. Що цікавого з життя письменника ви запам'ятали?
  3. Чи сподобалось вам оповідання «Сергійкова квітка»?
  4. Хто з героїв оповідання вам більше сподобався і чому?
  5. Що хотів сказати письменник цим твором?
  6. Чому Сергійкову квітку автор назвав «Диво-квіткою»?
  7. Який настрій створює у вас ця розповідь?
  8. В якій студії вам найбільше сподобалось працювати?

Оцінювання

  • Дорогі діти! Я Вам дуже вдячна за любов до рідної мови, за виразне читання оповідання, за те, що Ви любите і шануєте рідне слово. Бажаю Вам подальших успіхів у навчанні та підкоренні вершини Країни знань.

VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.

С. 61 – 63, виразно читати оповідання; диференційоване завдання: придумайте і опишіть, який незвичайний подарунок ви би хотіли зробити своїм друзям (5 -6 речень)

Передача закінчилась.

Мабуть, ви уже стомились.

То ж великі ростіть, здорові будьте,

Себе не хваліть, а інших  не нудьгуйте.

 

zip
Додано
20 липня 2018
Переглядів
1653
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку