Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 6; формувати вміння розв'язувати задачі і вирази, що включають ділення на 6; удосконалювати навички творчої роботи над задачею; розвивати обчислювальні навички, пізнавальну активність, логічне мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Обладнання. Казкові герої казки «Колобок»; таблиця ділення і множення на 6.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ
1. Привітання.
- Доброго дня, учні! Сьогодні урок математики з вами проведу я, а звати мене Лілія Василівна
Спланувати роботу на уроці допоможуть герої відомої казки.
Відгадайте якої.
Я – клубочок не простий.
Я – клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від баби й діда втік.
Ти тепер за мною йди
І завдання віднайди.
То яка це казка? (Колобок)
(На дошці малюнки казкових героїв).
План роботи на уроці.
1. Колобок – підготував усні обчислення.
2. Зайчик – математичний диктант.
3. Вовк – таблицю множення на 6.
4. Ведмідь – задачі.
5. Лисичка – рівняння та завдання.
6. Дід та баба – домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Учні, спочатку ми перевіримо домашнє завдання.
- Задача 203
У гори прибуло 36 туристів. Частина з них одразу зайняла місця в 4 вагончиках канатної дороги й піднялася на вершину. Решта 20 туристів милувалися пейзажем. Скільки туристів поміщається в одному вагончику?
- Хто хоче зачитати умову задачі? ( хтось один зачитує умову задачі)
- А тепер давайте перевіримо, як ви її розв'язали:
1) 36 - 20 = 16 (т.)
- Що ми дізналися першою дією? (піднялися на вершину)
2) 16 : 4 = 4 (т.)
Відповідь: в одному вагончику 4 туристи
- Молодці, перейдемо до виразів 204
6 • 7 - 19 = 42 - 19 = 23
9 : (15 : 5) • 8 = 9 : 3 • 8 = 3 • 8 = 24
17 + 45 : 5 : 3 = 17 + 9 : 3 = 17 + 3 = 20
- Хто бажає зачитати відповіді до виразів (хтось один зачитує відповіді)
2. Усні обчислення.
а) Кожне з чисел 6, 7, 8 збільш у 6 разів. ( 36, 42, 48)
б) Числа 12, 16, 24 зменш у 4 рази. (3, 4, 6)
3. Записаний на дошці вираз прочитайте різними способами.(учні працюють усно)
6 ∙ 3 = 18
- З одного виразу ми можемо скласти 2 вирази на ділення.
18 : 3 = 6;
18 : 6 = 3
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ви вивчили багато нового матеріалу, тому ми з вами запишемо математичний диктант.
- Але, для початку відкрийте свої зошити, записуємо сьогоднішню дату.
Пропускаємо 4 клітинки, а в 5 записуємо:
19 жовтня
Класна робота
Математичний диктант
- Записати лише відповіді.
- Знайдіть добуток чисел 4 і 6; 4 і 5; 6 і 5.
- 4 збільшити у 4 рази;
- 12 зменш у 3 рази;
- 15 зменш у 5 разів;
- знайти частку чисел 24 і 4.
(перевірка за записом на дошці: 24, 20, 30, 16, 4, 3, 6).
- Назвати числа в порядку зростання та спадання. ( 30, 24, 20, 16, 6, 4, 3)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Учні, на сьогоднішньому уроці ми вивчимо таблицю ділення на 6, будемо складати і розв'язувати задачі за схемами.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником
- Учні, слухайте уважно і дивіться у підручник
Завдання 205
Із рівності 6 • 8 = 48 склади рівність на ділення на 6.
- Учні з кожного виразу ми можемо скласти 2 вирази на ділення
6 • 8 = 48
48 : 6 = 8
48 : 8 = 6
Завдання 206
Поясни, як з кожної рівності на множення числа 6 склали відповідну рівність на ділення на 6.
- Учні, подивіться на таблицю множення і ділення на 6.
- Перша рівність 6*2= 12, складаємо рівність 12:6=2
- Можемо зробити висновок, що якщо добуток поділити на перший множник то отримаємо другий множник.
- Подивіться на другу рівність
- 6*3=18, складаємо рівність 18:6=3
- Третя рівність
6*4=24, складаємо рівність 24:6=4
- 6 • 5 = 30, складаємо рівність 30 : 6 = 5
6 • 6 = 36, складаємо рівність 36 : 6 = 6
6 • 7 = 42, складаємо рівність 42 : 6 = 7
6 • 8 = 48, складаємо рівність 48 : 6 = 8
6 • 9 = 54, складаємо рівність 54: 6 = 9
• Прочитай таблицю ділення на 6.
12 : 6 = 2
18 : 6 = 3
24 : 6 = 4
30 : 6 = 5
36 : 6 = 6
42 : 6 = 7
48 : 6 = 8
54 : 6 = 9
• Прочитай кожну рівність на множення і відповідну їй рівність на ділення.
6 • 2 = 12 створимо рівність на ділення 12 : 6 = 2
6 • 3 = 18 створимо рівність на ділення 18 : 6 = 3
6 • 4 = 24 створимо рівність на ділення 24 : 6 = 4
6 • 5 = 30 створимо рівність на ділення 30 : 6 = 5
6 • 6 = 36 створимо рівність на ділення 36 : 6 = 6
6 • 7 = 42 створимо рівність на ділення 42 : 6 = 7
6 • 8 = 48 створимо рівність на ділення 48 : 6 = 8
6 • 9 = 54 створимо рівність на ділення 54 : 6 = 9
• Доведи, що 42 : 6 = 7.
42 : 6 = 7
7 • 6 = 42
- А тепер виконаємо вирази 207
Вирази 207
- Що нам потрібно зробити в цьому завданні? (виконати вирази за допомогою дій ділення, віднімання та додавання)
- Почнемо з першого виразу? ( учні по черзі виходять до дошки і розв'язують вирази)
18 : 6 + 7 = 3 + 7 = 10
30 : 6 - 5 = 5 - 5 = 0
36 : 6 + 8 = 6 + 8 = 14
54 : 6 + 13 = 9 + 13 = 22
(51 - 3) : 6 = 48 : 6 = 8
(16 + 26) : 6 = 42 : 6 = 7
- Молодці, переходимо до задачі 208
Задача 208
24 бутерброди розклали по 6 на тарілку. Скільки використали тарілок?
- Хто бажає зачитати умову задачі? (учень зачитує умову задачі)
- Про що говориться в задачі? ( В задачі говориться про бутерброди)
- Скільки бутербродів? (24 бутерброди)
- Скільки розклали на кожну тарілку? (на кожній тарілці 6 бутербродів)
- Про що запитується в задачі? ( В задачі запитується скільки використали тарілок)
- Знаючи, що 24бутерброди розділено по 6 на тарілку, можемо дізнатися скільки використали тарілок.
- За допомогою якої дії розв'язуємо задачу? ( ділення)
- Щоб знайти другий множник, потрібно добуток поділити на перший множник. Другий множник це 6, а добуток 24.
Запис у зошиті
24 : 6 = 4 (т.)
Відповідь: використали 4 тарілки
Фізкультхвилинка
- Ви так гарно попрацювали, що напевно вже стомились. Тож зараз давайте проведемо фізкультхвилинку.
https://www.youtube.com/watch?v=cqa59baDNXU
- А зараз ми виконаємо задачі за схемами
Задача 209
1) На одній полиці стояло 17 книг, на іншій - 8. Скільки книг стояло на двох полицях?
- За допомогою якої дії ми розв'язуємо задачу? ( додавання)
17 + 8 = 25 (кн.)
Відповідь: 25 книг стояло на двох полицях
2) На двох полицях стояло 25 книг. На одній з них - 17, інші - на другій. Скільки стоялокниг на другій полиці?
- За допомогою якої дії ми розв'язуємо задачу? ( віднімання)
25 - 17 = 8 (кн.)
Відповідь:8 книг стояло на другій полиці
3) На двох полицях стояло 25 книг, декілька на першій і 8 - на другій. Скільки стояло книгна першій полиці?
За допомогою якої дії ми розв'язуємо задачу? ( віднімання)
25 - 8 = 17 (кн.)
Відповідь:17 книг стояло на першій полиці
- Виконуємо наступну задачу.
Задача 210
Татові 30 років, а синові 6. У скільки разів тато старший, ніж син?
- Хто бажає зачитати умову задачі? (учень зачитує умову задачі)
- Про що говориться в задачі? ( В задачі говориться про тата і сина)
- Скільки років татові? (татові 30 років)
- Скільки років синові? ( синові 6 років )
- Про що запитується в задачі? ( В задачі запитується у скільки разів тато старший, ніж син)
- Знаючи, що татові 30 років,а синові 6, можемо дізнатися у скільки разів тато старший, ніж син, якщо 30 років розділимо по 6 років.
- За допомогою якої дії розв'язуємо задачу? ( ділення)
- Щоб знайти другий множник, потрібно добуток поділити на перший множник. Другий множник це 6, а добуток 30.
Запис у зошиті
30 : 6 = 5 (т.)
Відповідь: у 5 разів тато старший, ніж син
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Розв'язування рівнянь.
х + 17 = 33
- Останньою дією є дія додавання. Назвемо компоненти дії додавання. (перший доданок, другий доданок, сума).
- Що у вас невідоме – перший доданок. Щоб знайти перший доданок треба від суми відняти другий доданок.
х = 33 – 17
х = 16
- Зробимо перевірку
16 + 17 = 33
33 = 33
- Наступне рівняння
26 + х = 51
- Останньою дією є дія додавання. Назвемо компоненти дії додавання. (перший доданок, другий доданок, сума).
- Що у вас невідоме – другий доданок. Щоб знайти другий доданок треба від суми відняти перший доданок. х = 51 – 26
х = 25
- Зробимо перевірку
26 + 25 = 51
51 = 51
- Молодці, тепер виконаємо завдання 212
Завдання 212
У кожному рядку знайдіть «зайве» число. Поясніть, чому воно зайве.
9, 12, 15, 16, 18, 21, 24
8, 12, 16, 20, 22, 24, 28
12, 18, 24, 30, 34, 36, 42
16 – всі інші числа можна поділити на 3, а 16 ні
22 – всі інші числа можна поділити на 4, а 22 ні
34 - всі інші числа можна поділити на 6, а 34 ні
VII.Підсумок уроку
1. Повідомлення домашнього завдання.
- На домашнє завдання вам буде №213, 214. Сьогодні ми виконували схожі завдання, думаю труднощі у вас не виникнуть. Запишіть у щоденники: №213, №214 сторінка 32.
2. Підведення підсумків.
- Наш урок підходить до завершення. Тож давайте підіб'ємо підсумки.
- Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися? (Навчилися ділити на 6)
- Яке завдання було для вас найлегшим? А найважчим?
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Ви сьогодні гарно попрацювали на уроці, молодці! А наш урок вже завершується, до побачення!
Тема. Таблиця ділення на 6. Складання і розв’язування задач за схемами.
Мета: ознайомити учнів з таблицею ділення на 6; формувати вміння розв'язувати задачі і вирази, що включають ділення на 6; удосконалювати навички творчої роботи над задачею; розвивати обчислювальні навички, пізнавальну активність, логічне мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Обладнання. Казкові герої казки «Колобок»; таблиця ділення і множення на 6.
Хід уроку
- Доброго дня, учні! Сьогодні урок математики з вами проведу я, а звати мене Лілія Василівна
Спланувати роботу на уроці допоможуть герої відомої казки.
Відгадайте якої.
Я – клубочок не простий.
Я – клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від баби й діда втік.
Ти тепер за мною йди
І завдання віднайди.
То яка це казка? (Колобок)
(На дошці малюнки казкових героїв).
План роботи на уроці.
1. Колобок – підготував усні обчислення.
2. Зайчик – математичний диктант.
3. Вовк – таблицю множення на 6.
4. Ведмідь – задачі.
5. Лисичка – рівняння та завдання.
6. Дід та баба – домашнє завдання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Учні, спочатку ми перевіримо домашнє завдання.
- Задача 203
У гори прибуло 36 туристів. Частина з них одразу зайняла місця в 4 вагончиках канатної дороги й піднялася на вершину. Решта 20 туристів милувалися пейзажем. Скільки туристів поміщається в одному вагончику?
- Хто хоче зачитати умову задачі? ( хтось один зачитує умову задачі)
- А тепер давайте перевіримо, як ви її розв’язали:
1) 36 - 20 = 16 (т.)
- Що ми дізналися першою дією? (піднялися на вершину)
2) 16 : 4 = 4 (т.)
Відповідь: в одному вагончику 4 туристи
- Молодці, перейдемо до виразів 204
6 • 7 - 19 = 42 - 19 = 23
9 : (15 : 5) • 8 = 9 : 3 • 8 = 3 • 8 = 24
17 + 45 : 5 : 3 = 17 + 9 : 3 = 17 + 3 = 20
- Хто бажає зачитати відповіді до виразів (хтось один зачитує відповіді)
2. Усні обчислення.
а) Кожне з чисел 6, 7, 8 збільш у 6 разів. ( 36, 42, 48)
б) Числа 12, 16, 24 зменш у 4 рази. (3, 4, 6)
3. Записаний на дошці вираз прочитайте різними способами.(учні працюють усно)
6 ∙ 3 = 18
- З одного виразу ми можемо скласти 2 вирази на ділення.
18 : 3 = 6;
18 : 6 = 3
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ви вивчили багато нового матеріалу, тому ми з вами запишемо математичний диктант.
- Але, для початку відкрийте свої зошити, записуємо сьогоднішню дату.
Пропускаємо 4 клітинки, а в 5 записуємо:
19 жовтня
Класна робота
Математичний диктант
- Записати лише відповіді.
- Знайдіть добуток чисел 4 і 6; 4 і 5; 6 і 5.
- 4 збільшити у 4 рази;
- 12 зменш у 3 рази;
- 15 зменш у 5 разів;
- знайти частку чисел 24 і 4.
(перевірка за записом на дошці: 24, 20, 30, 16, 4, 3, 6).
- Назвати числа в порядку зростання та спадання. ( 30, 24, 20, 16, 6, 4, 3)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Учні, на сьогоднішньому уроці ми вивчимо таблицю ділення на 6, будемо складати і розв’язувати задачі за схемами.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником
- Учні, слухайте уважно і дивіться у підручник
Завдання 205
Із рівності 6 • 8 = 48 склади рівність на ділення на 6.
48 : 8 = 6
Завдання 206
Поясни, як з кожної рівності на множення числа 6 склали відповідну рівність на ділення на 6.
6*4=24, складаємо рівність 24:6=4
12 : 6 = 2
18 : 6 = 3
24 : 6 = 4
30 : 6 = 5
36 : 6 = 6
42 : 6 = 7
48 : 6 = 8
54 : 6 = 9
• Прочитай кожну рівність на множення і відповідну їй рівність на ділення.
6 • 2 = 12 створимо рівність на ділення 12 : 6 = 2
6 • 3 = 18 створимо рівність на ділення 18 : 6 = 3
6 • 4 = 24 створимо рівність на ділення 24 : 6 = 4
6 • 5 = 30 створимо рівність на ділення 30 : 6 = 5
6 • 6 = 36 створимо рівність на ділення 36 : 6 = 6
6 • 7 = 42 створимо рівність на ділення 42 : 6 = 7
6 • 8 = 48 створимо рівність на ділення 48 : 6 = 8
6 • 9 = 54 створимо рівність на ділення 54 : 6 = 9
• Доведи, що 42 : 6 = 7.
42 : 6 = 7
7 • 6 = 42
Вирази 207
18 : 6 + 7 = 3 + 7 = 10
30 : 6 - 5 = 5 - 5 = 0
36 : 6 + 8 = 6 + 8 = 14
54 : 6 + 13 = 9 + 13 = 22
(51 - 3) : 6 = 48 : 6 = 8
(16 + 26) : 6 = 42 : 6 = 7
Задача 208
24 бутерброди розклали по 6 на тарілку. Скільки використали тарілок?
Запис у зошиті
24 : 6 = 4 (т.)
Відповідь: використали 4 тарілки
Фізкультхвилинка
- Ви так гарно попрацювали, що напевно вже стомились. Тож зараз давайте проведемо фізкультхвилинку.
https://www.youtube.com/watch?v=cqa59baDNXU
Задача 209
За допомогою якої дії ми розв’язуємо задачу? ( віднімання)
25 - 8 = 17 (кн.)
Відповідь:17 книг стояло на першій полиці
Задача 210
Татові 30 років, а синові 6. У скільки разів тато старший, ніж син?
Запис у зошиті
30 : 6 = 5 (т.)
Відповідь: у 5 разів тато старший, ніж син
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
х + 17 = 33
х = 33 – 17
х = 16
16 + 17 = 33
33 = 33
26 + х = 51
х = 25
26 + 25 = 51
51 = 51
Завдання 212
У кожному рядку знайдіть «зайве» число. Поясніть, чому воно зайве.
9, 12, 15, 16, 18, 21, 24
8, 12, 16, 20, 22, 24, 28
12, 18, 24, 30, 34, 36, 42
16 – всі інші числа можна поділити на 3, а 16 ні
22 – всі інші числа можна поділити на 4, а 22 ні
34 - всі інші числа можна поділити на 6, а 34 ні
VII.Підсумок уроку
- На домашнє завдання вам буде №213, 214. Сьогодні ми виконували схожі завдання, думаю труднощі у вас не виникнуть. Запишіть у щоденники: №213, №214 сторінка 32.
2. Підведення підсумків.
- Наш урок підходить до завершення. Тож давайте підіб’ємо підсумки.
- Що нового ви дізналися на уроці? Чого навчилися? (Навчилися ділити на 6)
- Яке завдання було для вас найлегшим? А найважчим?
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
- Ви сьогодні гарно попрацювали на уроці, молодці! А наш урок вже завершується, до побачення!