Матеріал буде корисний на уроці математики в 6 класі під час вивчення нового матеріалу з теми "Модуль числа".
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 29
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області
Розробка уроку
Модуль числа
Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С.
Математика: Підручник для 6-го класу
Вчитель математики
Сафошкіна Ірина Анатоліївна
Кіровоград-2010
Тема: Модуль числа
Мета:
Обладнання: підручник; робочий зошит; листок контролю із завданнями «Експрес-контролю» ; листок для підрахунку балів; опорний конспект «Модуль числа»; «Ланцюжок обчислень»; кросворд «Модуль»; координатна пряма; кольорові маркери; точки-магніти; листи з відповідями до експрес-контролю.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка Д/З.
Зошити зібрані для перевірки Д/З
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
І варіант |
ІІ варіант |
|
|
7; - 12; ; -0,6; 0; -1; 0,25 |
-5; 24; - ; 0,3; 0; 2; -0,45 |
|
|
1) -х = 2,37; 2) -х = -. |
1) -х = 3,54; 2) -х = -. |
|
|
лівіше: 1) -5 чи -2;
|
правіше: 1) -6 чи -1; 2)6,7 чи -7,6 ? |
|
|
8; - 2; -9,7; 7,9; 2; 2,5. |
-7; 3; 6,3; -3,6; 10; -3. |
|
|
на 8 одиниць. |
на 9 одиниць. |
|
|
додатним |
від’ємним |
|
|
1) -(-15)………………...15 2) -1,4………………-(-1,4) |
1) -(-11)………………...-11 2) 1,6………………-(-1,6). |
Учні здійснюють взаємоперевірку по заготовленим відповідям. Підсумовують набрану кількість балів. (Вартість кожного пункту завдань – 1 бал)
Жили-були на числовій прямій маленькі точки. Вони весь час бавились і веселились. Тільки точка О не брала участі в цих іграх. Вона завжди спостерігала за забавками своїх сусідок – точок, які знаходились праворуч і ліворуч від неї. Однак набридло пустотливим точкам гратися на числовій прямій. Вони вислизнули зі своїх домівок на площину, де стрибали з місця на місце. Точки-малявки А та С, нагулявшись досхочу, вирішили повернутися додому. Але свої домівки ніяк не могли знайти і затіяли сварку. Вони зайняли одне місце на числовій прямій і запевняли одна одну, що їхня домівка знаходиться саме тут – на 4 одиничних кроки від точки О. У суперечку вимушена була втрутитися сама точка О. Вона запитала точку А:
- Яка твоя координата?
- А що таке координата, спитала точка А.
Діти, може ви пояснити нерозумній точці, що означає її координата?
Так, координата – це адреса точки на числовій прямій, яку ще інакше називають координатною прямою.
То ж які координати мали точки на числовій прямій? (- 4 і 4)
Так, правильно. І точка О пояснила, що точка А має додатну координату і живе праворуч від неї, а точка С – від’ємну і живе ліворуч.
Так точка О, що є початком відліку, допомогла своїм сусідкам-точкам знайти свої оселі. Точки А і С зрозуміли, що їх домівки знаходяться на координатній прямій на однаковій відстані від точки О, але по різні боки, а числа -4 і 4 мають однакові модулі. Доречи, дослівний переклад з латинського слова «модуль» (modulus) означає міра.
Тема сьогоднішнього уроку «Модуль числа»
ІV. Пояснення нового матеріалу.
Опорний конспект |
Пояснення |
|а| = |- а| |
|-4| = 4 О |4| = 4
-4 0 4 2. |5| = 5; |-5| = 5; |2,3| = 2,3; |-2,3| = 2,3; ; ; . 3. 1) |0| = 0;
2),3) |7| = 7; |-7| = -(-7) = 7
4) |3| = |-3| = 3
|
Прочитайте означення модуля і його властивості в підручнику п. 31, с.177-178.
Запишіть опорний конспект в зошит.
V. Формування нового навчального досвіду.
1. Обчисліть:
1) ; |1,3|; |-5,46|; |22,4|;
2) |9| + |-8| =
|-11| - |-7| =
15 + |-6| =
Естафета . Змагання по рядах. Кожен учень вибігає до дошки і виконує завдання.
Поновити ланцюжки обчислень:
І ряд |
ІІ ряд |
ІІІ ряд |
|
|
|
Команда, яка перша поновила ланцюжок і отримала правильні відповіді отримує додатково 3 бали, за другий результат – 2 бали і за третій результат – 1 бал.
2) Задумано додатне число, модуль якого дорівнює 7. Яке це число?
3) Задумано два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання,
щоб дізнатися ці числа.
П + С : № 899о
Д + В : № 901
VІ. Д/З. П.31, с.177, вивчити означення модуля числа і його властивості
П + С : № 900о
Д + В : № 902.
Додатково: Задача від Мудрої сови № 922.
VІІ. Підсумки уроку.
Розв’яжіть кросворд:
|
Яку тему ми сьогодні вивчили? (модуль) |
Поставте на листку оцінювання бали за експрес-контроль та за естафету і здайте вчителю.
Література:
Додаток № 1
Листок оцінювання Прізвище_________________________
|
||
Оцінка за експрес-контроль |
Оцінка команди |
Загальний бал |
|
|
|
Додаток № 2
Листок контролю Листок контролю
Прізвище___________________ Прізвище__________________
Дата_____________ Дата____________
І варіант |
ІІ варіант |
||
Завдання |
Відповіді |
Завдання |
Відповіді |
1.Запишіть числа протилежні даним: 7; - 12; ; -0,6; 0; -1; 0,25 |
|
1.Запишіть числа протилежні даним: -5; 24; - ; 0,3; 0; 2; -0,45 |
|
2.Знайдіть значення х, якщо 1) -х = 2,37; 2) -х = -. |
1) х =______
2) х =______ |
2.Знайдіть значення х, якщо 1) -х = 3,54; 2) -х = -. |
2. 1) х =_____
2) х =_____ |
3.Яке з чисел розташовано на координатній прямій лівіше: 1) -5 чи -2;
|
1)_____
2)_____ |
3.Яке з чисел розташовано на координатній прямій правіше: 1) -6 чи -1; 2)6,7 чи -7,6 ? |
3. 1)_____
2)_____ |
4.З ряду чисел виберіть ті, які розташовані на координатній прямій ближче до числа 0: 8; - 2; -9,7; 7,9; 2; 2,5. |
|
4.З ряду чисел виберіть ті, які розташовані на координатній прямій ближче до числа 0: -7; 3; 6,3; -3,6; 10; -3. |
4.________ |
5.Запишіть пару чисел, які віддалені на координатній прямій від числа 0: на 8 одиниць. |
|
5.Запишіть пару чисел, які віддалені на координатній прямій від числа 0: на 9 одиниць. |
5.________ |
6.Додатним чи від’ємним є число а, якщо число – а є: додатним |
|
6.Додатним чи від’ємним є число а, якщо число – а є: від’ємним |
6._____________ |
7.Вставте замість крапочок слова «дорівнює» чи «не дорівнює», щоб вислів став правильним: 1) -(-15)………15 2) -1,4………-(-1,4) |
1)______________
2)______________ |
7.Вставте замість крапочок слова «дорівнює» чи «не дорівнює», щоб вислів став правильним: 1) -(-11)……....-11 2)1,6………-(-1,6). |
7. 1)______________
2)______________ |