Тема. Усвідомлення своєї відповідальності за долю народу.
Мета: підвести дітей до усвідомлення того, що кожна людина повинна з відповідальністю ставитися до долі свого народу, вказати на важливість наполегливості у християнській вірі; допомогти їм зрозуміти , що подолати життєві труднощі людина може лише з надією на Божу допомогу та милосердя; виховувати почуття відповідальності.
Обладнання: Біблія, портрети княгині Ольги і князя Володимира.
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку
Слава Ісусу Христу. Урок почнемо з молитви і просимо в Бога натхнення.
Адже Ісус сказав: « Де двоє або троє зберуться в ім’я моє, там і я серед них перебуваю.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Люблячий Христос, що завжди кликав народ до прощення і смирення, - на хресті між двома розбійниками У тяжких муках закінчується земне його життя. Він, піднесений від землі умає про цей грішний світ і темний народ, що його розіп’яв та просить у Бога: «Боже прости їм, бо не знають, що роблять».
І ще один погляд гаснучих очей, ще одне зітхання змучених грудей і Він знову навіки з’єднується з Отцем Своїм.
Але от відкриває Він очі і бачить : мати його в смертельному сумі стоїть коло хреста. Що варті його муки порівняно з муками матері. І Він усвідомлює свою відповідальність не тільки за спасіння світу, але і за свою матір. На кого Він її покидає. Що вона буде робити без Нього? Як її заспокоїти?
Ці думки бентежать Ісуса в передсмертну хвилину. Він очима знаходить улюбленого учня Івана і каже матері: « Це син твій», - а Іванові: « Це мати твоя». І тільки після того відчувши , що виконав свій останній земний обов’язок Христос смиренно схилив голову.
Він навчає нас ніколи не забувати нашої рідної матері.
Найвищим богом у давній релігії тодішніх мешканців нашої землі був Сварог, бог неба, що вершив суд Божий над цілим світом. Також наші предки вірили в бога Перуна, який був богом грому, блискавки. Всі інші боги більші і менші мусили його слухати та йому покланятися.
Дажбог – був богом сонця, від якого залежало життя, Волос - опікувався худобою. Крім богів були ще й богині. Лада – богиня краси, любові; Марена - богиня смерті.
Засмучений воїнами та темрявою незнання істинного Бога, народ наш терпляче чекав свого духовного пастиря, що поведе його до світла віри. Вранішньою благовісною зіркою на цьому шляху стала Княгиня Ольга.
І цар згодився. Сам навчав її правд віри.
По хрещенні запросив цар знову і сказав:
Запис до зошита.
Княгиня Ольга - перша християнка, яку проголошено святою.
Святу віру рівноапостольної Ольги продовжив її внук Володимир.
Князь Володимир , син Святослава і внук Ольги посів великокнязівський стіл 980р. і правив державою понад 35 років. Та найважливіше, що він зробив для України було те, що сам прийняв християнську віру і охрестив весь народ. Перебуваючи у Корсуні у поході Володимир осліп. Його молода дружина візантійська принцеса порадила йому охреститися. І як тільки єпископ поклав руку на голову князя і став виголошувати прописані слова вигукнув князь радо:
Ні , видужала і його душа.
Запис до зошита
Володимир приніс велику віру на Русь, як колись апостоли у Грецію, Рим і інші краї.
Таких прикладів українська історія знає ще немало. Вірно служив своєму народові князь Ярослав Мудрий.
Софія Київська
Стоїть вона на фоні небозводу,
Од сяйва аж хмеліє голова,
Як велич українського народу,
Як його мудрість, сила і слова.
А я дивлюся і мені все мало –
Така навколо мене дивина.
Цвіте у сонці променево смальта,
Неначе вчора вистигла вона.
Але ж було: рожева, мов би кратер,
Якої тут не бачили раніш.
Косився гнівним оком Пантократор
На матовий, як лють, татарський ніж.
О, як багато знала ти, Софіє,
І скільки перебачила катів,
Та встала, та визріла, як мрія,
І світ навкіл тебе помолодів.
Звеличена ще Мудрим Ярославом,
У сяєві проміння, а не в млі,
Русі великій на добро і славу
Десятий вік стоїш ти на землі.
Будив до волі і гідності своїх співвітчизників апостол українського народу Тарас Шевченко. Та закликав: « ….. свою Україну любіть: любіть її за время люте, в останню тяжкую мінуту за неї Господа моліть».
В.Симоненко теж закликав нас любити свою Україну. Читання вірша «Любіть Україну»
Також, багато юнаків віддали своє життя на станції Крути. Варта уваги звитяга Небесної Сотні. Незалежної держави виявилася кривавою. Центральні вулиці Києва перетворилися на арену кривавих побоїв.
Казка «Небесна сотня»
Так от. Була колись одна країна. Та ж така, що прекраснішої від неї не було на цілий світ. З одного боку омивало її ніжне блакитне море, з іншого на сторожі стояли сиві, старі - старі гори, від лютих вітрів її захищали густі ліси, багаті на усілякого звіра, а в серці її пашіли золотом степи. Бурхливі ріки, щедрі врожаї, мудрі люди – така була ця країна. Та сталося лихо. Захопив цю країну володар, та такий злий і жадібний, що й не сказати. Його посіпаки обкрадали народ, відбирали зерно, будинки, усі статки, які чесною працею збирали люди за своє життя. А хто не погоджувався, того хапали і саджали у в’язниці. Хоча й це не найгірше…. І зійшло сонце над країною.
Вірш «Небесна Сотня білих журавлів»
Небесна Сотня білих журавлів,
Душа яких лежить під небесами.
Ніхто із вас вмирати не хотів,
І пам'ять вічно буде з вами.
Горить свіча і пам’яті сльоза
Додолу з неї краплями стікає.
Земля ридає, плачуть небеса –
Героїв Україна пам’ятає.
І до сьогоднішніх днів у нашій державі триває війна. Багато людей полягло на Сході нашої держави стримуючи атаки ворога та не дозволяючи йому захопити інші території України.
Тож вшануймо хвилиною мовчання всіх, хто віддав своє життя за нашу Україну.
ІV.Підсумок уроку
Підготувала:
Вчителька ОХЕ
Магдалівської ЗОШ
І- ІІІ ступенів
імені родини Голоядів
Колодій Ганна Павлівна