Урок з письма 1 клас " Алфавіт. Звуки мовлення. Букви"

Про матеріал

Потрібно : повторити з учнями алфавіт, алфавітні назви букв, закріпити знання учнів про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, правильним букво з'єднанням; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, спосте­режливість, навички виразного читання; розвивати уміння слухати; виховувати у дітей охайність під час письма, чуйність, уважність, доброту, почуття дружби й товариськості

Перегляд файлу

 Тема. Алфавіт. Звуки мовлення. Букви

 

Тема. Алфавіт. Звуки мовлення. Букви

Мета: повторити з учнями алфавіт, алфавітні назви букв, закріпити знання учнів про звуки мовлення та позначення їх буквами; продовжувати роботу над каліграфією, правильним букво з’єднанням; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, спосте­режливість, навички виразного читання; розвивати уміння слухати; виховувати у дітей охайність під час письма, чуйність, уважність, доброту, почуття дружби й товариськості.

Обладнання: каса букв, алфавіт, предметні малюнки, вірші, малюнок дівчинки Весни, підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок:

Розпочати час урок.

Ми навчаємось старанно

І працюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно,

Ви усі — розумники».

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Давайте пригадаємо правила сидіння за партою. Сидіти по­трібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

1 Каліграфічна хвилинка

Письмо короткої прямої лінії із заокругленням вгорі і внизу.

Зустрічається при написанні рядкових літер г, п, р, т.

2 Складання схеми поданих слів

— З трьома словами складіть і запишіть речення.

Олівець, таємничий, поїзд, проміння, терпіння, розрум’янилося.

3 Гра «Допоможи слову»

— До складу потрібно додати один або кілька складів, щоб утво­рилося слово.

Варіант 1

Ло-Га-Те-

Варіант 2

Са-Мо-Ру-

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, відгадайте загадку.

Коли хочеш ти читати,

То мене повинен знати.

А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш. (Алфавіт)

— Сьогодні нас запросили до міста Алфавіту. Там нас вже чека­ють наші друзі, а хто саме, ви зараз побачите.

Веселе місто Алфавіт,

В нім кожне слово — цілий світ,

В нім кожна літера жива —

З ним складаються слова.

Літери, шикуйтесь в ряд!

Починаємо парад!

IV. Повторення вивченого матеріалу

— А ось і вони — БУКВИ! пригадайте їх «імена»!

1 Робота за підручником (с. 17)

Завдання 1. Прочитайте назви літер. Намагайтесь запам’ятати їх порядок.

— Діти, погляньте, хто нас зустрічає! (Учитель виставляє на дошку малюнок дівчинки Весни.) Вона приготувала для вас завдання.

Завдання 2. Прочитайте назву вірша на с. 16. Вимовте голосні зву­ки. Назвіть букви, які позначають на письмі голосні звуки.

Завдання 3. З вірша «Веснянка» випишіть назви гостинців, які принесла весна.

Фізкультхвилинка

Вже стомилися ми трішки,

Вийдем, діти, на доріжку.

(Ходьба на місці.)

Наші ручки: раз, два, три.

(Плескання в долоні.)

Наші ніжки: раз, два, три.

(Притупування ногами.)

Ось голівонька втомилась,

Вправо — вліво нахилилась:

(Нахили головою в сторони.)

Раз, два, три.

Будем пальчики стискати,

Будем знову працювати.

(Стискання пальців рук.)

— Погляньте, хто нас зустрічає! Це ж буква А!

А — в алфавіті — найперша!

А — в алфавіті — найлегша!

А іще ця буква А

І дзвінка, і голосна.

2 Кросворд «Ромашка»

1) Вдень мовчить

Вночі гарчить,

Хто до господаря йде —

Знати дає. (Собака)

2) Має славу торохтійки

І відомої злодійки.

Там, де з’явиться,— умить

Тиша в зарості біжить.

Хто це? Що воно таке?

Хто скрекоче «скре-ке-ке»? (Сорока)

3) На колір — сірувата

На вдачу — хитрувата.

«Кар-р-р»,— гукає,

Курчат лякає. (Ворона)

4) По пеньочку пострибаю —

Вмить на друзки порубаю. (Сокира)

5) Гострі зуби у кота

Відкусив він їй хвоста.

А вона йому на те:

— Завтра хвіст мій відросте. (Ящірка)

6) Біле поле, чорне насіння

Хто його вміє, той розуміє,

Хто його знає, той позбирає. (Книжка)

7) У червоних чобітках

В білому халаті,

Навесні він прилетів

І сидить на хаті.(Лелека)

8) У вінку зеленолистім

У червоному намисті

Заглядається у воду

На свою чудову вроду.(Калина)

— Давайте пригадаємо, як поєднується з іншими літерами мала буква а.

3 Поєднання букви а

— Розгляньте, як поєднані літери. (див. с. 460)

Діти повторюють назви поєднань.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

— Мешканці міста хочуть перевірити, чи добре ви знаєте їх по­рядок в алфавіті.

1 Навчальна гра «Назви сусідів»

Учитель називає літеру, учні називають її «сусідів».

2 Продовження роботи за підручником (с. 17)

Завдання 4. Спишіть речення. Вставте пропущені слова.

Вимовляємо й чуємо...

Звуки є…, …

Пишемо й читаємо...

Букви є…, …

Слова для довідки: звуки, голосні, приголосні, букви, великі, малі, друковані, писані.

Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика

ДЗИҐА

Швидко, швидко

Дзиґа в’ється,

Об підлогу жваво б’ється.

По доріжках прокрутилась,

Заморилась та й звалилась.

Другим пальцем правої руки крутити, потім бити по долоні лівої, прокрутитися до кінчиків кожного пальця і зупинитися.

КОНЯЧКА

Ось конячка прискакала,

Б’є копитом: цок-цок-цок,

І по колу, й по доріжці,

Ще й забігла у лісок.

Рухи в різні боки другим і третім пальцями рук, підстрибуючи, з акцентом на один палець.

3 Добирання імен

— Доберіть імена, що починаються на А, Б, В, Г.

Хлопчики записують в алфавітному порядку чоловічі імена, дівчат­ка — жіночі.

4 «Торбинка запитань»

— З якої букви починається алфавіт?

— Якою буквою закінчується?

— Які букви позначають голосні звуки?

— Які букви завжди позначають два звуки?

— Які буквосполучення позначають один звук?

— Що цікавого ви можете сказати про букви Я, Ю, Є?

— Що цікавого ви можете сказати про м’який знак?

5 Прочитайте прислів’я. Спишіть. Підкресліть голосні букви, що позначають два звуки

Їж, коли дають, скачи, коли грають. Їв би очима, та живіт не приймає. Є де сісти, та нема чого їсти.

6 Прочитайте. Визначте у словах кількість голосних звуків. Поділіть слова на склади

Буквар, олівець, пензлик, яблуко, аркуш, апельсин.

Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.

VI. Підсумок уроку

— Ось і завершується наша подорож країною Алфавіт. Ми ще не один раз будемо зустрічатися з її мешканцями — буквами, що живуть, як одна дружна сім’я.

ОДНА СІМ’Я

Зранку випав перший сніг.

Всюди чути гамір, сміх,

Та не видно щось ніде

Літер «а», «бе», «ве», «ге», «де»….

— Мабуть, справи в них свої,—

Кажуть «е», «є», «же», «зе», «и», «і», «ї»,—

Доведеться, як не гірко,

Нам самим іти на гірку…

— Ні, давайте заберем

Букви «йот», «ка», «ел» та «ем»! —

Раптом «ен», «о», «пе», «ер», «ес»

Підстрибнули до небес:

— Заберіть на гірку й нас,

Ми всі маєм вільний час!

— Ми також! — слідком кричать

«Те», «у», «еф», «ха», «це» та «че».

Букви «ша», «ща», «ю» і «я»

Мовлять: — Ми одна сім’я,

І тому всі тридцять три

Покатаємось з гори!

— Мусить бути саме так! —

Їх підтримав м’який знак.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Дзядик Світлана Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
13 липня 2018
Переглядів
8603
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку