Урок №76 7 –А
Тема: Написання прислівникових сполук окремо
Мета: повторити й поглибити знання учнів щодо написання прислівників, зокрема прислівникових сполук; формувати вміння обґрунтовувати вибір написання; знаходити й виправляти помилки в правописі прислівників та прислівникових сполук; розвивати правописні вміння та навички; виховувати культуру усного та писемного мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: мультимедійні засоби навчання, власна мультимедійна презентація, роздатковий матеріал (картки)
Форми, прийоми роботи: індивідуальна, колективна, самостійна; словниковий диктант, робота з підручником, робота з таблицею, спостереження над мовним матеріалом, робота з лінгвістичним ключем, гра «Упіймай помилку», синтаксичний розбір речення.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Індивідуальна робота з картками.
Словниковий диктант
Будь-коли, будь-де, де-не-де, так-то, по-ведмежому, ледве-ледве, казна-де, багато-багато, додому, униз, по-дитячому, хтозна-як, абиде, сяк-так, віч-на-віч, мало-помалу, напам’ять, хтозна-скільки, звідки-таки, удосвіта, тихо-мирно, натроє, вдвоє.
IV. Оголошення теми, мети уроку. (Слайд №1)
Мету учні визначають самостійно; визначення очікуваних результатів (Слайд №4).
V. Мотивація навчальної діяльності.
VІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1) Спостереження над мовним матеріалом (Слайд №5)
Прочитайте прислівники, які завжди пишуться окремо. Спробуйте вивести правило, яке б пояснювало написання цих прислівників. Свої міркування звірте з таблицею.
Від ранку до вечора, день у день з боку на бік, з дня на день,
раз у раз, рік у рік, час від часу, сам на сам.
2) Робота з таблицею (Слайди №6-7, а також кожному учневі роздається друкований варіант).
Написання прислівникових сполучень
1. Сполучення прийменника, з іменником (між ними можна вставити слово) |
без кінця, до речі, з радості, з горя, на щастя, без відома, в ногу, в міру, до речі, на мить |
2. Прислівникові сполучення слів у формах Н. в. + Ор. в. одн., а також вирази в основному, в цілому |
кінець кінцем, один одним, сама самотою |
3. Прийменникові конструкції з повторенням слова |
день у день, рік у рік, раз у раз, час від часу |
3) Робота з підручником:
- вправа 409 (усно);
- синтаксичний розбір третього речення (на повторення):
Рве на себе двері в світлицю, на ходу перекочується через поріг.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Розподілити словосполучення у відповідну колонку (1-разом; 2-окремо; 3-через дефіс). З других букв перших слів повинен скластися початок вислову В.Симоненка : «… світу відкриває безмежну велич людської краси».
С права, з боку на бік, кінець-кінцем, сама-самотою, вгорі, доречі, без відома, як-слід, живемо по новому, по-новому мосту, до останку, безвідома, тишком нишком, багато багато, коли не коли
VІІІ. Підсумок уроку. Коментар оцінок.
ІХ. Домашнє завдання.
Опрацювати С. 221, виконати вправу 411 або написати міні-твір «Весна в моєму місті», використовуючи прислівникові сполуки. Повторити морфологічний розбір дієслова (С. 117).